Lewis Hamilton i dieta wegańska – sekrety odżywiania mistrza Formuły 1

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lewis Hamilton przeszedł na dietę roślinną już kilka lat temu. Od tego czasu zauważył wiele zmian w codziennym funkcjonowaniu swojego organizmu.

Zmiana sposobu odżywiania

Jak w wywiadach przekonuje sam zawodnik, jego podejście do żywienia i tematów związanych z ekologią zmieniły się po obejrzeniu serialu dokumentalnego dotyczącego zmian klimatycznych oraz weganizmu. Lewis Hamilton w swoich mediach społecznościowych zaczął serię publikacji związanych z ochroną środowiska.

Jednym z poruszanych przez niego aspektów była dieta roślinna. Zawodnik podkreślał, że do zmiany sposobu życia i odżywiania przekonały go liczne publikacje edukacyjne, z którymi się szczegółowo zapoznał, a także rozmowa z doświadczonymi weganami. Brytyjski kierowca próbuje przekonać swoich fanów, że weganizm to jedyna droga do ratowania planety.

Opowiadając o swoich codziennych nawykach często podkreśla, że dieta wegańska odmieniła jego życie, ale nie wpłynęła bezpośrednio na wyniki sportowe. Znaczącą zmianą, jaką zauważył sam brytyjski kierowca, było ogólne samopoczucie i kondycja, które pośrednio wpływa na jego samopoczucie na torze Formuły 1.

Mistrz Formuły 1 Lewis Hamilton promuje dietę roślinną wśród swoich 14 milionów obserwujących na Instagramie, nawiązując…

Opublikowany przez TopGreen Sobota, 11 stycznia 2020

Dieta wegańska według Lewisa Hamiltona

Popularny kierowca przeszedł na dietę wegańską w 2017 roku. Od tego czasu widzi duże zmiany w swojej formie fizycznej. Jak przekonuje Lewis Hamilton, w jego przypadku dieta roślinna sprawiła, że poprawa ogólnego samopoczucia przełożyła się na większą motywację do wymagających treningów.

Wykorzystanie roślinnych produktów w codziennym sposobie odżywiania sprawiło również, że zmienił się gust zawodnika. Dzięki weganizmowi odkrył smaki, które wcześniej nie stanowiły elementu jego codziennego jadłospisu. W wypowiedziach publicznych Hamilton podkreśla, że bardzo lubi falafel, awokado, buraki oraz świeże warzywa czy suszone owoce.

Odkrycie weganizmu pozwoliło zawodnikowi nie tylko na zmianę żywieniowych nawyków, ale także bardziej efektywny trening i utrzymanie zdrowego trybu życia. Dieta roślinna w połączeniu z systematycznym treningiem siłowym oraz odpowiednim czasem na regenerację sprawiły, że Lewis Hamilton twierdzi, że w wieku 36 lat czuje się znacznie lepiej, niż gdy był 26-latkiem.

Jak weganizm wpłynął na organizm mistrza?

Droga do pełnego przejścia na dietę rośliną u brytyjskiego zawodnika odbywała się stopniowo. W początkowej fazie zrezygnował z czerwonego mięsa, następnie drobiu, by na końcu wyłączyć z jadłospisu ryby i owoce morza.

Poprawa ogólnej kondycji fizycznej i samopoczucia dotyczy u Lewisa Hamiltona kilku kwestii. Jak podkreśla w wypowiedziach publicznych sam zawodnik, przed dietą roślinną często mierzył się z wahaniami nastroju, spadkiem energii w ciągu dnia, a także dolegliwościami układu trawiennego, między innymi wzdęciami.

Po zmianie sposobu żywienia wszystkie te objawy zniknęły. Co więcej, poprawiła się jakość snu sportowca oraz szybkość regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym. Lewis Hamilton podkreśla również, że oprócz diety zmienił też sposób treningu, włączając do regularnych sesji zajęcia pilates, cardio oraz ćwiczenia siłowe pomagające zbudować masę mięśniową i poprawiające wydolność oddechową.

Nie tylko Lewis Hamilton

Gwiazda Formuły 1 to nie jedyny profesjonalny sportowiec, który zdecydował się na przejście na dietę roślinną. Weganizm to jeden z popularniejszych trendów żywieniowych ostatnich lat, dlatego coraz więcej zawodników decyduje się na spróbowanie roślinnych przysmaków.

Wśród najpopularniejszych wegan w świecie sportowców znajdują się między innymi tenisistka Serena Williams, piłkarz Robert Lewandowski, kulturysta i strongman Patrik Baboumian, tenisista Novak Djoković, zawodnicy MMA Mac Danzig, Jake Shields, Nate Diaz, a także surferka Tia Blanco. Badania dotyczące wpływu diety roślinnej na kondycję profesjonalnego sportowca wciąż są prowadzone, jednak po wstępnych analizach można się spodziewać, że coraz więcej zawodników na najwyższym poziomie będzie przechodzić na weganizm.

Foto wyróżniające: Mark Thompson / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*