Najważniejsze założenia diety zawodnika sportów walki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Okres przygotowawczy to nie tylko treningi i czas na regenerację, ale przede wszystkim zbilansowana dieta wspomagająca rozwój organizmu. Sprawdź, jak powinna wyglądać optymalna dieta dla zawodnika sportów walki!

Dobranie odpowiedniej strategii odżywiania opiera się na jasnym określeniu celu. Inna forma diety będzie skuteczna w czasie budowania formy i wracania do intensywnych treningów, natomiast inaczej zawodnik musi się odżywiać przed samą walką, gdy zaistnieje potrzeba szybkiego zbicia wagi. Okres przygotowawczy pozwala na zbilansowanie przyjmowanych posiłków i przygotowanie zawodnika do walki w konkretnej kategorii wagowej.

Prawidłowo przeprowadzona dieta umożliwia drastyczne zwiększenie lub zmniejszenie wagi bez uszczerbku na zdrowiu, samopoczuciu i sprawności sportowca. Treningi, jak i kilkunastominutowy występ podczas zawodów, to praca z nieustannie spiętymi mięśniami, wysokim tętnem oraz dużą ilością pobieranego tlenu. Taki sposób uprawiania sportu wymaga oczywiście dostarczania organizmowi dużych ilości białka, węglowodanów, witamin i składników odżywczych wspomagających proces regeneracji.

Wielu ludzi ze specjalistami od diety utożsamia kulturystów. Nierzadko zdarza się, że zawodnicy MMA proszą swoich dobrze…

Opublikowany przez Mauricza Trainoga Centra Wtorek, 27 października 2015

Regularne posiłki

Szacuje się, że zawodnik sztuk walki, w szczególności MMA, powinien spożywać około 6 posiłków dziennie. Każde z dań ma określoną liczbę kalorii składającą się na dzienne zapotrzebowanie sportowca. Istotnym aspektem jest odżywianie organizmu na chwilę przed, w trakcie, a także bezpośrednio po treningu. W tym wypadku świetnie sprawdzą się napoje wysokobiałkowe, owoce, na przykład banany, orzechy, daktyle czy warzywne smoothie.

Przekąska przed treningiem dodaje organizmowi energii i pobudza go do pracy. Dzięki temu praca wykonana podczas zajęć powinna być efektywna. Chcąc dodatkowo wzmocnić organizm przed treningiem oraz poprawić ogólną koncentrację, można wypić filiżankę czarnej kawy. Zawarta w niej kofeina dostarczy dodatkowej energii i może wydłużyć czas pracy.

Po zakończonym wysiłku należy dostarczyć organizmowi utraconych składników odżywczych i maksymalnie wspomóc proces jego regeneracji, uzupełniając elektrolity, witaminy, potas i spalone węglowodany.

Wysokobiałkowe dania

Dieta zawodnika sportów walki opiera się na budowaniu masy i zwiększaniu siły mięśni. Do osiągnięcia tego celu potrzebne jest białko, które odpowiada za budowę nowych komórek tkanki mięśniowej, rozbudowę sylwetki i prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Syntetyczne białko można znaleźć w suplementach diety i odżywkach. Korzystanie z tego typu specyfików w łatwy sposób pomaga utrzymać prawidłową dietę i wspomaga rozbudowę mięśni. Oprócz sztucznych produktów białko należy uzupełniać z naturalnych posiłków. Dbając o wysoki poziom białka w organizmie, trzeba pamiętać o dostarczaniu białka zwierzęcego, jak i roślinnego.

Składnik odżywczy znajduje się w dużych ilościach w nabiale, szczególnie mleku, jogurtach i serach, jajkach, rybach, mięsie, warzywach strączkowych, ryżu, suszonych owocach, pestkach dyni albo słonecznika, komosie ryżowej, owsiance, kaszy gryczanej, malinach, bananach, brokułach, migdałach, pistacjach czy awokado.

Uzupełnienie węglowodanów

Równie istotnym aspektem diety zawodnika sportów walki jest systematyczne uzupełnianie węglowodanów. MMA to sport, który pobiera bardzo duże ilości energii w krótkim czasie, toteż należy uzupełnić zapasy zarówno przed wysiłkiem, jak i po jego zakończeniu. Organizm z odpowiednim poziomem węglowodanów będzie pobierał z nich zdrową energię i wykonywał intensywną pracę w bardziej efektywny sposób.

Prawidłowo dobrane do zbilansowanej diety węglowodany znajdują się głównie w produktach pełnoziarnistych: pieczywie, mące, chlebie czy ryżu, płatkach owsianych, kaszach, miodzie, grochu, fasoli, soczewicy, bobie oraz soi. Cukry proste można także uzupełniać w postaci słodyczy, białej mąki oraz produktów z niej wykonanych, napojów gazowanych czy syropu glukozowego, jednak są to produkty niewskazane w okresie przygotowawczym zawodnika.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*