5 największych skoczni narciarskich na świecie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czy wiesz, że ostatnich 6 rekordowych lotów narciarskich odbyło się na tej samej skoczni? Sprawdź, gdzie skoczkowie narciarscy skaczą najdalej!

Harrachov (Czechy)

Skocznia Čerťák została zbudowana w 1980 roku i składa się z pięciu obiektów. Największy z nich to skocznia mamucia z punktem konstrukcyjnym na wysokości 185 metrów. Ze względu na wysoko umiejscowiony rozbieg oraz silne podmuchy wiatru, których nie udało się opanować nawet specjalnymi płachtami, skocznia przestała kwalifikować się do obiektów, na których rozgrywane są zawody Pucharu Świata. Ostatni konkurs odbył się na niej w 2014 roku i były to Mistrzostwa Świata w Lotach. W ubiegłym roku władze czeskiego związku podpisały umowę na przebudowę skoczni, dzięki czemu ma ona wrócić do pełnego użytku. Rekordzistami czeskiego Čerťáka są Matti Hautamäki i Thomas Morgenstern, którzy uzyskali odległość 215,5 metra.

Oberstdorf (Niemcy)

Zbudowana z inicjatywy niemieckich skoczków narciarskich w 1949 roku skocznia stanowi trzeci co do rozmiaru obiekt na świecie. Na Heini-Klopfer-Skiflugschanze odbyły się pierwsze w historii zawody Pucharu Świata w lotach organizowane przy sztucznym oświetleniu. Rozmiar skoczni to 235 metrów, a punkt konstrukcyjny znajduje się na 200 metrze. Aktualnym rekordzistą obiektu jest Norweg Daniel Andre-Tande, który w 2018 roku pokonał długość skoczni i uzyskał odległość 238,5 metra.

Bad Mitterndorf (Austria)

Rozmiar oraz punkt konstrukcyjny austriackiej skoczni odpowiada obiektowi w Oberstdorfie, dlatego zajmuje 3 miejsce na liście najbardziej okazałych obiektów. Skocznia Kulm została wybudowana w 1950 roku i jest jedyną w pełni naturalną mamucią skocznią narciarską na świecie. Kulm jest otoczona gęstym lasem oraz chroniona specjalną osłoną o powierzchni prawie 3000 metrów kwadratowych, dlatego często zawody na niej rozgrywane zaliczane są do jednych z najbardziej sprawiedliwych w serii Pucharu Świata. Rekordowy skok na austriackim mamucie oddał w 2016 roku słoweński zawodnik Peter Prevc, który doleciał na 244 metr.


Planica (Słowenia)

Razem z norweską skocznią w Vikersund stanowi największy obiekt do lotów narciarskich na świecie. Jej rozmiar to 240 metrów, a punkt konstrukcyjny znajduje się na 200 metrze. Letalnica powstała w 1969 roku i od tego momentu na jej długości ustanowiono oficjalny rekord świata w lotach aż 28 razy. Każdego roku zawody Pucharu Świata na skoczni w Planicy kończą zmagania całego sezonu, dlatego Letalnica zyskała status legendarnego obiektu na mapie międzynarodowych skoków narciarskich.

Planiška letalnica je pripravljena na najboljše orle na svetu! 🦅😁💪 🇸🇮🇸🇮 //
Planica Flying Hill is ready for the world’s best eagles! 🦅😁💪 #Planica2021
Planica Nordic

Opublikowany przez Nordijski center Planica Środa, 24 marca 2021

Ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata w Lotach rozgrywane w Słowenii były pierwszymi zawodami, które rozegrano przy użyciu sztucznego oświetlenia, ponieważ ze względu na specyficzne warunki atmosferyczne tradycyjne konkursy w Planicy odbywały się w godzinach porannych, gdy dodatkowe światło nie było potrzebne. Obecnie obowiązujący rekord obiektu należy do Japończyka Ryōyū Kobayashiego, który uzyskał odległość 252 metrów. Wynik z 2019 roku to drugi na świecie najdłuższy skok w historii dyscypliny. Słoweńska skocznia to także miejsce aktualnie najdłuższego skoku polskiego zawodnika i oficjalnego rekord kraju, którego autorem jest Kamil Stoch, skaczący w 2017 roku na odległość 251,5 metra.

Vikersund (Norwegia)

Mamucia skocznia Vikersundbakken to drugi największy obiekt na świecie. Dzięki licznym przebudowom skocznia stała się miejscem idealnym do oddawania najdalszych skoków. To właśnie na norweskim obiekcie zawodnicy ustanowili 6 ostatnich rekordów świata. Ostatnim z nich był lot Austriaka Stefana Krafta, który osiągnął wynik 253,5 metra, uznany oficjalnie za najdłuższy lot w historii skoków narciarskich.

Skocznię w Vikersund wybudowano w 1936 roku, jednak dopiero gruntowny remont w 2010 roku, podczas którego zburzono drewniany rozbieg, obrócono obiekt delikatnie w lewą stronę oraz zmodernizowano zeskok. Dzięki temu stworzyli skocznię do oddawania rekordowych odległości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*