Formuła 1: Max Verstappen wygrał Grand Prix Abu Zabi

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Holender Max Verstappen wygrał kończący sezon Formuły 1 wyścig o Grand Prix Abu Zabi, ale nie został wicemistrzem świata. Drugą pozycję obronił bowiem Valtteri Bottas, a już wcześniej tytuł zapewnił sobie Lewis Hamilton.

Hamilton został mistrzem świata po raz siódmy w karierze. Ma już tyle samo tytułów, co legendarny Michael Schumacher. Kolejny triumf w klasyfikacji konstruktorów wywalczył też Mercedes.

W niedzielę Brytyjczyk wrócił do ścigania po zmaganiach z koronawirusem. Zajął trzecie miejsce. Wygrał – drugi raz w tym sezonie – startujący z pole position Max Verstappen. Już przed startem Holender wiedział, że ma tylko teoretyczne szanse na wyprzedzenie w klasyfikacji generalnej Valtteriego Bottasa. Fin zajął jednak w Abu Zabi drugie miejsce i spokojnie utrzymał wicemistrzowską pozycję. Kolejność na podium całego sezonu była więc odwrotna niż w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Rzutem na taśmę trzecie miejsce w klasyfikacji konstruktorów – za Marcedesem i Red Bull Racing – wywalczył McLaren kosztem Racing Point. Sergio Perez, który wygrał przed tygodniem, tym razem nie zdobył punktów i w ten sposób prawdopodobnie pożegnał się z Formułą 1. Bez punktów po raz ostatni w barwach Ferrari pojechał też Sebastian Vettel.

Tym samym sezon 2020 dobiegł końca. Był on wyjątkowy, na co niebagatelny wpływ miała oczywiście pandemia koronawirusa. W kalendarzu wprowadzono wiele zmian, rozegrano m.in. „podwójne” wyścigi. Nie zmieniła się natomiast dominacja Mercedesa. Nowy sezon ma rozpocząć się w marcu 2021 roku.