Ultramaratończyk Daniel Stroiński przebiegł 377 kilometrów w Sudetach w 88 godzin!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niezwykły wyczyn polskiego biegacza. Daniel Stroiński jako pierwszy przebiegł zimą trasę tzw. Trójkąta Sudeckiego – 377 kilometrów, po drodze wbiegając na Śnieżkę, Śnieżnik i Ślężę. Zajęło mu to dokładnie 88 godzin i 32 minuty.

Wyzwanie zorganizował RMF 4Racing Team. Daniel Stroiński miał do pokonania 377 kilometry górskimi szlakami Sudetów. Planował przebiec tę trasę w sześć-siedem dni. Start i meta znajdowały się na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego pod Wrocławiem.

„Od samego startu Daniel włączył turbo i już w pierwszy wieczór, po 12 godzinach biegu aplikacja pokazująca naszego zawodnika wskazywała, że pokonał już 110 km. Tej samej nocy Daniel wbiegł jeszcze na Śnieżkę. Po pokonaniu góry złapał oddech w strefie regeneracji, zasnął na 10 minut (!) i ruszył dalej” – relacjonował Rafał Płuciennik z biegowego teamu.

Następnie ultramaratończyk wbiegł na czeską stronę Sudetów i zdobył Śnieżnik (1424 m n.p.m.). Do Polski wbiegł przez Park Narodowy Gór Stołowych i po przebiegnięciu całej Kotliny Kłodzkiej, Gór Stołowych i szczytu Ślęży, dotarł do mety. Dokonał tego w czwartym dniu wyzwania – o 23:02. Trasę Sudeckiego Trójkąta, którą przebył, można zobaczyć tutaj.

Zakładany dystans pokonał w 88 godzin i 32 minuty. Poprzedni rekord poprawił o osiem godzin! Był on jednak ustanowiony wiosną, a Stroiński biegł w warunkach zimowych, ze śniegiem momentami sięgającym pachwiny.

„Jesteśmy nieprawdopodobnie dumni z Daniela, z tego, że mogliśmy być z nim w górach w czasie tej akcji i wspierać go. To jeden z najskromniejszych, a zarazem najbardziej szalonych, wytrzymałych, konsekwentnych, silnych psychicznie i fizycznie ludzi jakich znamy” – podsumował szef ekipy RMF 4Racing Team.

W przeszłości Stroiński wygrywał Bieg Rzeźnika, Runmageddon na Saharze i w górach Kaukazu. Teraz dopisał sobie kolejne osiągnięcie, które wydaje się przeczyć możliwościom ludzkiego organizmu.