Wingsuit Base Jumping – najbardziej niebezpieczny sport świata?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wingsuit Base Jumping uznawany jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie. Na czym polega? Co zrobić, aby móc go uprawiać?

Base Jumping i jego rodzaje

Base Jumping to sport, który występuje w trzech różnych odmianach. Są nimi:
•  Base Jumping – polega on na skokach spadochronowych wykonywanych z bardzo niskiej wysokości,
•  Wingsuit Base Jumping – są to skoki z wykorzystaniem specjalnego kostiumu przypominającego skrzydła,
•  Proximity – najbardziej ekstremalna forma parachutingu.

Krótka historia Base Jumpingu

Base Jumping to sport ekstremalny, którego twórcą jest Carl Boenish. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wykonał on skok ze spadochronem z niemalże pionowej formacji skalnej El Capitan zlokalizowanej w parku Yosemite. Jako że był on również filmowcem, swój wyczyn nakręcił kamerą przymocowaną do kasku. Nazwa “Base” wywodzi się on następujących angielskich słów: building (budynek), antenna (nadajnik komunikacyjny), span (most, przęsło) oraz earth (skała, ziemia). Odnosi się ona do rodzajów obiektów, z jakich skaczą miłośnicy ekstremalnych doznań. Mogą być to zarówno wieżowce, jak i mosty, zapory wodne, urwiska czy maszty.

Wingsuit Base Jumping – sport wysokiego ryzyka

Dlaczego Wingsuit Base Jumping uznawany jest za jeden z najniebezpieczniejszych sportów na świecie? Wpływ na to ma między innymi krótki czas, jaki skoczek ma na otwarcie spadochronu. Nie bez znaczenia jest tutaj także odległość dzieląca go od obiektu, z którego wykonywany jest skok. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że Wingsuit Base Jumper wyposażony jest przeważnie tylko w 1 spadochron. Posiadanie zapasowego spadochronu jest tutaj zbędne ze względu na wspomniany powyżej krótki czas lotu. Niebezpieczne jest również lądowanie, które przeważnie odbywa się na niewielkiej powierzchni.

Śmierć wśród osób uprawiających tę dyscyplinę sportu bardzo często spowodowana jest niewłaściwym ułożeniem czaszy w plecaku. Nie bez znaczenia jest tutaj adrenalina oraz nadmierna pewność siebie, które są w stanie skutecznie uśpić czujność skoczka. Nierzadko do czynienia mamy z wypadkami spowodowanymi przez wszelkiego rodzaju usterki sprzętu czy nagłe zmiany pogody. Jak podają statystyki, na 2317 skoków w ramach Wingsuit Base Jumpingu 1 kończy się śmiercią. Każdego roku życie traci od 5 do 15 skoczków. Od początku lat osiemdziesiątych, skacząc zginęło ponad 200 osób.

Kombinezon – niezbędny element wyposażenia każdego Wingsuit Base Jumpera

Żaden Wingsuit Base Jumper nie może obyć się bez specjalnego kombinezonu. Jego głównym zadaniem jest redukowanie pionowej prędkości spadania i zwiększanie poziomej. Do produkcji kostiumu wykorzystywany jest specjalny materiał posiadający 3 membrany – 2 z nich ulokowane są między rękami i tułowiem, 1 – między nogami. Wyposażone są one we wloty powietrza, dzięki czemu w czasie lotu zaczynają się pompować. Szkielet kombinezonu stanowi ciało skoczka. Profesjonaliści używają tak zwanego mono – wnga. Jest to kombinezon, który kształtem przypomina dużo skrzydło. Poza klasycznymi modelami strojów Wingsuit Base Jumperów spotkać można się również z nieco bardziej nietypowymi kombinezonam – tęczowymi czy imitującymi kostiumy popularnych superbohaterów – Batmana lub Spidermana. Co jeszcze wchodzi w skład wyposażenia Wingsuit Base Jumpera? Niezbędnym wyposażeniem skoczka jest również kask oraz spadochron.

Jak rozpocząć swoją przygodę z Wingsuit Base Jumpingiem?

Co zrobić, aby móc uprawiać sport ekstremalny, jakim jest Wingsuit Base Jumping? Niezbędne jest tutaj doświadczenie w skokach spadochronowych. Chcąc latać w Wingsuicie, należy oddać co najmniej 200 skoków w ciągu 18 miesięcy. Dodatkowo niezbędne jest posiadanie świadectwa kwalifikacji skoczka spadochronowego, co wiąże się z koniecznością zdania egzaminu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*