Wspinanie w czasach zarazy: na co trzeba zwracać uwagę w skałach?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pomimo luźniejszych restrykcji sanitarnych, wciąż nie możemy zapomnieć o tym, że ryzyko zarażenia się koronawirusem jest nadal wysokie. Jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać uprawiając wspinaczkę skałkową?

Wspinaczka skałkowa podczas pandemii

Dyskusja na temat tego, czy jesteśmy wciąż w trakcie pierwszej fali zakażeń, czy może dotarła do nas już druga fala, trwa w najlepsze. Tak naprawdę dla osób kochających wspinaczkę skałkową spory tego typu nie mają większego znaczenia. Liczy się tylko to, aby znaleźć bezpieczny sposób na uprawianie hobby. Na co zwrócić uwagę planując trasy w czasie pandemii? Jak się bezpiecznie wspinać, bez strachu o zdrowie własne i towarzyszy wspinaczki? W tym tekście prezentujemy kilka porad, które mogą być przydatne dla każdego pasjonata wspinaczki skałkowej.

Listen to „#014 8a.pl – Jakub Kamiński. Koronawirus vs. wspinanie i turystyka” on Spreaker.

 

Restrykcje w zakresie bezpieczeństwa

Pomimo tego, że większość restrykcji dotyczących uprawiania sportu (zwłaszcza dyscyplin indywidualnych) została zniesiona już jakiś czas temu, a świat sportowy po chwilowej zadyszce spowodowanej przymusową izolacją powoli wraca do normy, to jest kilka spraw, które w dalszym ciągu trzeba mieć na uwadze. Chodzi głównie o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego. Według obowiązujących przepisów nie trzeba korzystać na zewnątrz z maseczek ochronnych, jednak pomiędzy osobami musi zostać zachowana pewna minimalna odległość. Poniżej przedstawiamy zasady, które pomogą zatroszczyć się o bezpieczeństwo wszystkich członków wspinaczkowej rodziny.

 

Zasady bezpieczeństwa dla wspinaczy w czasach pandemii

Rygorystycznie przestrzegaj zaleceń sanitarnych. Pamiętaj o tym, aby regularnie sprawdzać wytyczne w tym zakresie, gdyż mogą one się dynamicznie zmieniać, w zależności od tego, jak będzie kształtowała się sytuacja epidemiologiczna na terytorium kraju. Jeżeli zostaną wprowadzone jakiekolwiek ograniczenia zgromadzeń – stosuj się do nich. Podobnie w sytuacji, gdy miejsce wspinaczkowe znajdzie się w czerwonej strefie, pamiętaj o maseczce, która osłoni nos i usta.

Działaj w grupach w ograniczonym składzie. Większość wspinaczy ma stałą grupę kompanów, z którymi zdobywa kolejne wspinaczkowe drogi. Wspinaczka jest sportem, który wymaga wyjątkowego zaufania do partnerów, dlatego do zespołu nie dobiera się raczej osób przypadkowych. Coraz częściej zdarza się jednak, że na wspólną wspinaczkę umawiają się osoby za pośrednictwem mediów społecznościowych. Gdy rośnie ryzyko infekcji koronawirusem, unikaj takich przypadkowych spotkań.

Postaw na transport prywatny. Autobusy czy pociągi to miejsca, w których spotykają się przypadkowe osoby. Nie masz pewności, czy ktoś, kto siedzi kilka miejsc obok, nie jest w trakcie infekcji. Dla bezpieczeństwa wybierz samochód i zaproś do niego tylko osoby, z którymi masz kontakt na co dzień.

Kolejna ważna sprawa, to własny sprzęt. Wybierając się na wspinaczkę ze znajomymi, zadbajcie o to, aby każdy miał własny komplet szpeju. Wymienianie się między sobą uprzężą czy kaskiem w czasie pandemii nie jest dobrym pomysłem. W taki sposób można zwiększyć ryzyko infekcji.

Dezynfekcja – nie zapomnij o niej nawet na skałkach. W takich miejscach przeważnie ograniczony jest dostęp do bieżącej wody i regularne mycie rąk może być utrudnione. Warto zainwestować w niewielki pojemniczek żelu dezynfekcyjnego. Dobrą praktyką jest częste dezynfekowanie rąk, zwłaszcza wówczas, gdy miało się kontakt z jakimikolwiek powierzchniami wspólnymi.

Bardziej niż zwykle zatroszcz się o kwestie bezpieczeństwa. Nawet drobna kontuzja, która będzie wymagała pomocy medycznej, może okazać się niezwykle problematyczna. W obecnych czasach dostać się na SOR jest jeszcze trudniej niż przed pandemią – wszystko przez zwiększony reżim sanitarny. Weź pod uwagę to, że ratownicy medyczni mają ręce pełne roboty – nie dokładaj im przez swoją nierozwagę dodatkowych obowiązków. Wybieraj trasy dostosowane do poziomu umiejętności – nie przeceniaj swoich możliwości, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenia podczas wspinaczki, pamiętaj o tym, aby przed wejściem w skały dokładnie rozgrzać całe ciało. Nie zapominaj o właściwym nawodnieniu organizmu i odżywiaj się zdrowo – deficyt kaloryczny może Cię osłabić!

Wytyczne i procedury Polskiego Związku Alpinizmu dla obiektów wspinaczkowych w trakcie epidemii http://pza.org.pl/uncategorized/wytyczne-i-procedury-dla-obiektow-wspinaczkowych-w-trakcie-epidemii

Opublikowany przez Polski Związek Alpinizmu Niedziela, 7 czerwca 2020

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*