Jak jeździć bezpiecznie sportowym autem?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jazda sportowym samochodem niewątpliwie należy do przyjemnych. Jest tak jednak wtedy, kiedy prowadzimy sportowe auto z głową. Pewnie nie jednokrotnie można było zauważyć na ulicach rozbite auta sportowe, którymi kierowcy za bardzo szarżowali. To samo można zobaczyć np. na wielu filmach w sieci, czasami nawet prześmiewczych, kiedy to kierowca sportowego wozu totalnie nie opanował jego mocy. W najlepszym przypadku takie sytuacje kończą się mandatem i wycieczką na ponowny kurs prawa jazdy. Jednak skutki mogą być gorsze.

Jazda sportowym wozem nieco różni się od klasycznej, zwykłym samochodem, jaki znamy. Każdy prawdziwy petrol head jednak chciałby kiedyś spróbować jazdy prawdziwym sportowym autem. Najpierw, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami odnośnie prowadzenia takiego auta.

W tym poradniku sprawdzimy, jak bezpiecznie jeździć sportowym samochodem, sprawdź!

Jak jeździć samochodem sportowym, aby nie stać się gwiazdą internetu

Nagłówek być może brzmi nieco prześmiewczo, ale uwierzcie, że wiele osób widząc prawdziwe sportowe auto, od razu wyciąga telefon i zaczyna nagrywać. Kierowca niedoświadczony, który jest nowicjuszem w prowadzeniu tego typu pojazdu, często nie będzie umiał opanować go w sytuacjach kryzysowych. Drugą stroną medalu jest chęć zabłyśnięcia przed przechodniami, która często może skończyć się źle.

Zatem, jak jeździć rasowym, sportowym samochodem, aby jeździć bezpiecznie, a pomimo to czerpać przyjemność z przejażdżki? O tym przeczytasz poniżej.

Poznaj samochód, naucz się go, i okaż mu respekt

Jeżeli mamy dostęp do sportowego samochodu, czy to poprzez wypożyczalnie, czy chociażby dzięki zakupowi, warto nauczyć się jego obsługi, zanim wybierzemy się w drogę. W takim samochodzie czasami nawet przełączanie stacji radiowej podczas jazdy to zły pomysł, szczególnie jeżeli jedziemy pierwszy raz. Najlepiej usiąść za kierownicą, dostosować fotel, lusterka jak i inne rzeczy „pod siebie”. Jest to niezwykle ważne, gdyż odpowiednia pozycja za kierownicą takiego auta to rzecz święta. Następnie warto sprawdzić, jak działają niektóre funkcje pojazdu. Można tutaj zaliczyć radio, tempomat, sterowanie klimatyzacją itp.

samochód sportowy

Jazda samochodem sportowym bez rozpraszającego radia

Każdy z nas lubi posłuchać muzyki podczas podróży. Przyjmuje się jednak, że podczas pierwszej przejażdżki sportowym autem, warto zrezygnować z tego i wyłączyć radio. Może ono rozproszyć kierowcę. Wisienką na torcie może być fenomenalny dźwięk silnika i wydechu, jaki posiada większość sportowym aut. Taka muzyka dla uszu będzie znacznie lepsza na początek!

Nie wyłączaj systemów bezpieczeństwa

Nie rób tego zarówno dla swojego dobra, swoich pasażerów jak i innych uczestników ruchu drogowego. Systemy bezpieczeństwa, które zostaną włączone, nie pozbawią frajdy z jazdy, a skutecznie mogą pomóc w sytuacji kryzysowej. Jeżeli koniecznie chcesz wypróbować jazdę z wyłączonymi systemami bezpieczeństwa, najlepiej nie robić tego na ulicy, tylko na profesjonalnym torze. Oczywiście również wtedy, kiedy poznaliśmy już dobrze dany samochód.

Gaz, hamulec, pedał sprzęgła – naucz się z nimi odpowiednio obchodzić

W sportowym aucie będzie trochę inaczej niż w klasycznym, jakie znamy. Tutaj lekkie muśnięcie gazu może powodować gwałtowane wyrwanie samochodu do przodu. Inaczej zachowywać może się również hamulec jak i sprzęgło. Warto na początku delikatnie pojeździć danym samochodem, aby chociaż w pewnym stopniu zaznajomić się z tym jak wszystko działa.

Warto wspomnieć o tym, żeby nie wciskać gazu w podłogę, gdyż dojdzie do sytuacji, że ogromna moc samochodu zostanie przeniesiona na zimne opony, co zaś z kolei spowoduje ich boksowanie. Auto wtedy może stać się nieprzewidywalne. W takich sytuacjach wiele osób może się przestraszyć i gwałtownie odpuścić pedał gazu. Spowoduje to gwałtowne przeniesienie się mocy z tyłu, na przód co z kolei znowu może doprowadzić do nieprzewidywalnego zachowania się samochodu.

”jazda samochodem sportowym

Weź pod uwagę, że inni Cię najpierw słyszą, a dopiero później widzą

Każdy zazwyczaj wie, jak wygląda super car. Jest niski, szeroki i często bardzo głośny. Co za tym idzie, widoczność w lusterkach dla wielu kierowców innych wozów może być ograniczona. Szczególnie wtedy, kiedy chociażby skupiają się bardziej na czymkolwiek innym niż jazda, np. na telefonie komórkowym, czy właśnie sterowaniem radiem. Dlatego, warto mieć świadomość, że prowadzone przez nas auto jest jak szybki motocykl. Czyli najlepiej założyć, że jest się nie tylko szybkim, ale także niewidocznym dla innych.

Nie zwracaj uwagi na prowokacje drogowe

Takie sytuacje mogą zdarzyć się bardzo często. Szczególnie jeżeli staniemy na światłach z młodym, gniewnym kierowcą w starszym pojeździe, który usilnie zechce pokazać swoją wyższość. Pozwolenie na sprowokowanie się to najgorsza z możliwych decyzji. Z góry wiadomo, że auto sportowe wygra z praktycznie każdym zwykłym samochodem. Wyścigi uliczne są nie tylko głupim pomysłem, ale również bardzo niebezpiecznym. Wystarczy jeden nieuważny ruch, aby stracić panowanie nad kierownicą, co może zakończyć się katastrofą.

Technika jazdy samochodem sportowym jest najważniejsza

Jeżeli chcemy ćwiczyć, i dobrze nauczyć się jazdy takim autem, warto rozważyć wybranie się na specjalny tor. Jest to miejsce zdecydowanie bezpieczniejsze i dostosowane do takiej jazdy, aniżeli drogi publiczne. Na torze spokojnie można ćwiczyć i poznawać sportowy samochód. Ponadto dobrą opcją jest skorzystanie z pomocy instruktora jazdy sportowymi samochodami, który pomoże, lub wytłumaczy wiele kwestii związanych z zachowywaniem się auta. Do takich należą np.:

  • odpowiednia prędkość jazdy,
  • technika hamowania,
  • odpowiednie obroty silnika,
  • jak hamować silnikiem
  • jak powinna wyglądać płynna jazda,
  • czego nie robić w trakcie jazdy,
  • jak odpowiednio zmieniać pas ruchu,
  • jak prowadzić samochód i jaki styl jazdy obrać.

i inne. Wiele z tych rzeczy może wydawać się wręcz śmieszne, bo przecież każdy kierowca zna te zasady. Odnośnie zwykłego pojazdu tak, jednak, nawiązując do pojazdu sportowego, wiele rzeczy trzeba poznać od nowa. Dlatego dobrze jest robić to pod okiem instruktora.

Skąd wziąć sportowy samochód

Sportowe auta są drogie…niekiedy kosztują nawet majątek. Nic dziwnego, że mnóstwo osób nie może sobie na nie pozwolić. Co ciekawe, nawet ludzie, których stać na takie auto, czasami wolą np. wypożyczyć taki pojazd, zamiast kupować go za własne pieniądze, a następnie wydawać krocie na jego utrzymanie. Co za tym idzie, wypożyczalnia samochodów sportowych to świetna opcja na przejechanie się takim autem.

Za stosunkowo niewielkie pieniądze (względem zakupu), można pozyskać pojazd na jakiś czas i wypróbować jak wygląda jazda samochodem tego typu. Ponadto ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni jest często w cenie.

Aby wypożyczyć pojazd, potrzebne jest oczywiście prawo jazdy (czasami wypożyczalnie aut sportowych wymagają stażu w posiadaniu prawa jazdy). Jest to rzecz, całkowicie zrozumiała. Inne dokumenty, jakie są potrzebne to dowód osobisty itp. Niekiedy także należy być przygotowanym na uiszczenie kaucji zwrotnej w przypadku wynajmu sportowego auta.

Jeżeli chcesz sprawdzić dokładne szczegóły, możesz zajrzeć na stronę internetową wypożyczalni. Wypożyczalnia samochodów sportowych Cylindersi jest taką, która oferuje szeroki wybór aut sportowych.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że sportowe auto jest szybkie, nieprzewidywalne, i czasami niebezpieczne, szczególnie jeżeli podejdziemy do niego bez respektu. Ponadto komfort jazdy samochodem sportowym nie będzie na poziomie klasycznego. Pamiętajmy także, że technika jazdy takim wozem jest ogromnie ważną kwestią, zatem zanim wybierzemy się na przejażdżkę, warto wziąć pod uwagę kilka wymienionych wyżej kwestii. Jeździjmy z głową i zważajmy na bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu drogowego.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*