Jaki rower górski damski wybrać? Praktyczny przewodnik

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rowery nie bez przyczyny dzielą się na te damskie i męskie. Kobieca budowa ciała różni się bowiem od męskiej sylwetki, co wpływa również na kształt jednośladów. Dziś podpowiadamy, jaki damski rower górski wybrać, żeby cieszyć się komfortową jazdą niezależnie od tego, na jak długą trasę wyruszysz.

Dlaczego warto postawić na model damski?

Do tej pory wydawało ci się, że rower damski od męskiego różni się jedynie kolorystyką i uroczymi dodatkami? Te dla pań występują bowiem głównie w pastelowych kolorach oraz z kolorowymi wzorami, natomiast męskie warianty to przede wszystkim ciemna kolorystyka.

Nic bardziej mylnego! Kobieca i męska anatomia znacznie się od siebie różnią — u pań statystycznie częściej występują węższe barki, niższy wzrost, szersza miednica oraz krótszy tułów. Ponadto dłonie i stopy kobiet są z natury drobniejsze. Tymi parametrami kierują się również producenci rowerów, dopasowując je do sylwetki mężczyzn i kobiet. 

Damskie rowery mają z reguły węższy rozstaw kierownicy, krótszy mostek, a także mniejsze chwyty, dopasowane do drobnych kobiecych dłoni. Dlatego panie nie powinny kupować męskich modeli oraz na odwrót. 

Jak wybrać odpowiedni rower górski dla kobiety?

Rower górski to jednoślad przeznaczony przede wszystkim do jazdy po wymagającym terenie. Błotniste i kamieniste trasy pełne wybojów, podjazdów, stromych zjazdów i leśnych ostępów? W takich okolicznościach wykorzystasz pełny potencjał górskiego jednośladu.

Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając rower damski górski, by sprawdził się we wspomnianych okolicznościach?

Rozmiar roweru

Wybrany model przede wszystkim powinnaś wybrać do swojego wzrostu. Napiszemy więcej! Nie tyle do wzrostu, ile do długości nóg! Niezwykle istotne jest bowiem to, byś siedząc na siodełku, mogła swobodnie ułożyć stopy na ziemi. Wystarczy podparcie się nimi na palcach. Takie rozwiązanie pomoże ci zachować stabilność podczas postoju i nagłych sytuacji, w których np. zsuniesz się z siodełka. 

Rozmiar siodełka

Zadbaj o to, aby siodełko w wybranym przez ciebie rowerze było szerokie, ale krótkie. W ten sposób zapewnisz sobie maksymalny komfort podczas jazdy — takie siodełka bowiem są bowiem dopasowane do anatomicznej budowy kobiet. Zapewniają odpowiednie podparcie podczas jazdy oraz pozwalają na wydajny transfer mocy podczas jazdy. 

Układ ramy

Rowery górskie damskie charakteryzują się najczęściej specjalną trapezową konstrukcją ramy. W ten sposób obniżona rama ułatwia wsiadanie na rower i zsiadanie z niego. A w awaryjnych sytuacjach zsunięcia się z siodełka podczas jazdy taka konstrukcja ułatwia podparcie się stopami na ziemi.

Waga roweru

Przed zakupem roweru zwróć uwagę na jego wagę. Wybrany model powinien być na tyle lekki, abyś była w stanie sama go podnieść i przenieść. Jazda na zbyt ciężkim rowerze będzie po prostu niekomfortowa i nieefektywna.

Co jeszcze ci się przyda? 

W rowerze na wymagające trasy przydadzą ci się z pewnością błotniki. Docenisz je szczególnie podczas jazdy po deszczu lub w czasie jego trwania. Niemniej istotny jest agresywny bieżnik opon, który zapewni ci lepszą przyczepność do podłoża oraz ułatwi pokonywanie wyboistych dróg. 

W kwestii przednich amortyzatorów postaw na te powietrzne, są znacznie lżejsze od sprężynowych i zdecydowanie lepiej pochłaniają wstrząsy. Chronią też przed nierównościami terenu i zmniejszają ryzyko wystąpienia bólu nadgarstków. 

Trzymaj się tych kilku zasad, a jesteśmy przekonani, że wybierzesz odpowiedni rower górski, który posłuży ci niezawodnie przez wiele lat. 

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*