Akcesoria do wspinaczki – jakie wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wspinaczka to aktywność fizyczna, która z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Chcesz zacząć przygodę z tym sportem? Sprawdź, jakie akcesoria ułatwią Ci regularny trening!

Pierwsze kroki na ściance wspinaczkowej

Nie ma co się okłamywać – wspinaczka (zarówno skałkowa, na sztucznych ściankach, jak i na nieubezpieczonych drogach w wysokich górach) to stosunkowo drogie hobby. Zanim zaczniesz inwestować w podstawowy sprzęt, upewnij się, że wspinaczka jest tą ścieżką, którą chcesz podążać. Jak to zrobić? W większym mieście nie będziesz mieć z tym najmniejszego problemu. Wystarczy, że wybierzesz się na sztuczną ścianę do wspinaczki – powstaje coraz więcej miejsc, w których można się wspinać. Nie musisz się martwić o sprzęt. Cały niezbędny ekwipunek wypożyczysz na miejscu.

A co z osobami, które do najbliższego centrum wspinaczki mają przynajmniej kilkadziesiąt kilometrów? W takim przypadku sprawa komplikuje się nieco bardziej, ale też jest wyjście! W sezonie wiosennym i letnim organizowane są kilkudniowe wyjazdy szkoleniowe (ciekawą propozycją są np. obozy na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej) – również i tam możesz liczyć na wypożyczenie sprzętu. Dopiero gdy na sto procent przekonasz się, że chcesz rozwijać swoje umiejętności wspinaczkowe, zacznij inwestować w niezbędny szpej.

Jaki sprzęt wspinaczkowy wybrać na początek?

Już wiesz, że chcesz się wspinać? To świetnie! Pora zacząć kompletować szpej. Twoim pierwszym zakupem powinny być profesjonalne i przede wszystkim wygodne buty do wspinaczki. Różnorodność propozycji dostarczanych klientom przez producentów potrafi wywołać zawroty głowy nawet u doświadczonego wspinacza. Dobór odpowiedniego obuwia do wspinaczki to nie jest prosta sprawa. Nie kieruj się ceną – wybierając najtańszą opcję możesz szybko rozczarować się co do jakości wybranego modelu. Skup się na tym, aby buty idealnie przylegały do stopy. Powinny ją delikatnie otulać, tak by nie pozostawały żadne luzy. Z doborem odpowiedniego rozmiaru spory problem mają zwłaszcza biegacze, którzy nauczeni doświadczeniem z treningów biegowych (zwłaszcza tych dłuższych w terenie) dbają o to, aby w butach zawsze był luz. Ta zasada nie dotyczy wspinaczki. W tym przypadku buty powinny być idealnie dopasowane.

Kolejna sprawa to uprząż. W tym przypadku również masz do wyboru sporo propozycji. Zdecyduj się na taką uprząż, która Twoim zdaniem będzie najwygodniejsza. Nie zapomnij także o jej funkcjonalności. Poza butami i uprzężą będzie potrzebny Ci także sprzęt asekuracyjny – liny, ekspresy. Z łatwością można zaobserwować pewną prawidłowość – im ktoś dłużej się wspina, tym więcej sprzętu potrzebuje – jest to studnia bez dna, jednak możesz mieć pewność, że każda wydana złotówka na szpej wspinaczkowy przyniesie Ci wiele radości.

Gadżety do wspinaczki – na jakie się zdecydować?

Gdy już skompletujesz podstawowy sprzęt do wspinaczki i zostanie Ci jeszcze trochę pieniędzy na koncie, możesz pomyśleć o gadżetach – nie są one wprawdzie konieczne, jednak znacznie ułatwiają planowanie i realizację treningu.

Sporym zainteresowaniem u profesjonalnych wspinaczy cieszą się zegarki sportowe, których funkcjonalność została skrojona na miarę potrzeb osób spędzających sporo czasu w górach wysokich. Modele dla sportowców wyposażone są między innymi w lokalizator GPS czy w barometr pozwalający na precyzyjne ustalenie wysokości nad poziomem morze. Dane z zegarków można zgrywać na komputer czy telefon – dzięki temu możliwa jest jeszcze bardziej szczegółowa analiza przeprowadzonego treningu.

Wybierając zegarek, dopasuj model do aktywności fizycznej. Zegarki, które doskonale sprawdzają się wśród biegaczy, niekoniecznie zdobyły serca wspinaczy, zwłaszcza tych działających w wysokich górach. Zwróć szczególną uwagę na odporność sprzętu oraz na to, aby wybrany model miał niezbędne funkcje, dzięki którym planowanie treningu stanie się jeszcze prostsze i znacznie przyjemniejsze. Zegarek powinien być dodatkowo zabezpieczony zarówno przed wilgocią, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi, o które wcale nie tak trudno w surowej górskiej przestrzeni.

Wspinaczka wysokogórska to bardzo trudny i niebezpieczny sport. Na wysokościach przekraczających 8 tys. metrów nie ma…

Opublikowany przez BALL Watch Poland Piątek, 4 września 2020

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*