Człowiek kontra natura. Na czym polega kajakarstwo zwałkowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szlaki kajakowe poprowadzone rzekami o spokojnym nurcie kojarzą Ci się z nudą? Jeżeli szukasz większych wyzwań, to kajakarstwo zwałkowe idealnie wpisze się w profil Twoich zainteresowań.

Kajakarstwo ─ wodna przygoda dla każdego

Swoich sił z kajakarstwem (tym w tradycyjnym wydaniu) może spróbować praktycznie każdy. Na spokojnych rzekach organizowane są spływy dla całych rodzin. Kontakt z naturą, cały dzień spędzony w kajaku i moc wodnych atrakcji – między innymi te walory kajakarstwa sprawiają, że jest to jedna z popularniejszych form spędzania czasu wolnego.

Organizowane są także spływy kilkudniowe. Mają one wyjątkowy klimat. Biwaki na brzegu jeziora czy rzeki, wieczorne śpiewy przy ognisku, smak pieczonych kiełbasek i dźwięk gitary – takie wspomnienia pozostają w pamięci na długo. Leniwe spływy rzekami o powolnym nurcie mogą jednak z biegiem czasu okazać się dosyć monotonne. Na prawdziwych śmiałków i pasjonatów sportów ekstremalnych czeka kajakarstwo w niecodziennym wydaniu. Kajakarstwo zwałkowe to wyjątkowa przygoda, która jest w stanie zagwarantować potężny skok adrenaliny.

Szlak wodny z przeszkodami ─ im trudniej, tym ciekawiej!

Kajakarstwo zwałkowe znacznie różni się od tego tradycyjnego. Założenia w gruncie rzeczy są takie same, dopłynąć do obranego wcześniej celu. Jednak, o ile w kajakarstwie tradycyjnym przeszkody są raczej sporadyczne ─ mielizny, po których nie na się płynąć i kajakarzy czeka przenoska ─ o tyle w kajakarstwie zwałkowym trasa spływu to praktycznie same przeszkody!

Największą frajdą jest omijanie powalonych (stąd nazwa) w poprzek rzeki drzew. Od kajakarza zależy, czy będzie próbował przepłynąć pod drzewem, czy jednak trzeba będzie spróbować przedostać się górą. Zasada jest jedna ─ trzeba zrobić wszystko, aby pokonać przeszkody napotkane na drodze bez wysiadania z kajaka. Jest to duże wyzwanie. Taka forma przygody to nie leniwa turystyka, tylko ciężki wysiłek fizyczny.

Jak przygotować się do spływu zwałkowego?

Niezbędna okaże się nie tylko umiejętność sprawnego sterowania kajakiem, lecz również umiejętność pływania wpław. Wywrotki zdarzają się dosyć często i trzeba umieć sobie poradzić w takiej sytuacji. Warto zapisać się na kurs kajakowy, podczas którego zaprezentowana zostanie teoria pływania kajakiem, a także będzie możliwość praktycznego przećwiczenia swoich umiejętności.

Poza tym warto zadbać o dobrą kondycję fizyczną. Liczy się przede wszystkim siła mięśni i wytrzymałość organizmu. Chcesz trenować kajakarstwo zwałkowe? Zacznij od wizyty na siłowni!

Trzeba też wybrać odpowiednią rzekę. Zaleca się, aby woda w niej była odpowiednio głęboka, minimum na 15 centymetrów.

Sprzęt i bezpieczeństwo ─ pamiętaj o podstawach

Trening treningiem, lecz bez odpowiedniego sprzętu nie ma co myśleć o spływie kajakowym. Dobra informacja jest taka, że nie trzeba od razu inwestować we własny kajak ─ skompletowanie całego niezbędnego sprzętu to spory wydatek, który może sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Można go wypożyczyć. Koszt wynajmu kajaka na cały dzień to kilkadziesiąt złotych. Niektóre wypożyczalnie wymagają zastawu finansowego za swój sprzęt. Kaucja zwracana jest w momencie, gdy kajak wraca do wypożyczalni.

Wybierając się na spływ kajakowy, trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze. W chłodniejsze dni warto założyć na siebie syntetyczną koszulkę lub specjalny skafander neoprenowy. Niezbędnym elementem wyposażenia każdego kajakarza jest także kamizelka ratunkowa. Trzeba ją bezwzględnie mieć na sobie ─ obojętnie czy się umie pływać, czy też nie. W słoneczny dzień należy pamiętać o odpowiedniej ochronie przed słońcem. Nad wodą promienie słoneczne opalają zdecydowanie szybciej niż np. w mieście. Stosowanie kremu z mocnym filtrem UV ochroni nas przed poparzeniami słonecznymi. Niezbędny jest również kask, który zabezpieczy głowę przed obrażeniami.

Kajakarstwo zwałkowe to aktywność dla tych, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności na rzece obfitującej w naturalne…

Opublikowany przez Kasię Szpałek Niedziela, 26 lipca 2020

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*