Everest Marathon – najwyższy bieg na świecie z polskimi akcentami

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Everest Marathon to jeden z najbardziej wymagających górskich ultramaratonów organizowany od 2003 roku w rocznicę pierwszego w historii zdobycia najwyższego szczytu świata. W historii tych ekstremalnych zawodów znaczącą rolę odegrali także Polacy!

Historia Everest Marathon

Everest Marathon powstał jako upamiętnienie i uhonorowanie pierwszych zdobywców himalajskiego szczytu. Co roku bieg organizowany jest w rocznicę zdobycia Mount Everest przez Nowozelandczyka Edmunda Percivala Hillary’ego, Nepalczyka Tenzinga Norgaya oraz grupy Szerpów 29 maja 1953 roku. Trasa podzielona jest na trzy kategorie, w których uczestniczą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W maratonie mogą wziąć udział profesjonalni zawodnicy oraz amatorzy. Całość przewyższeń wynosi 2777 metrów w górę i 4579 metrów w dół.

Everest Marathon – trasa biegu

Everest Marathon podzielony jest na trzy odcinki. Uczestnicy mają do wyboru 60-kilometrową trasę Extreme Ultra, 42 kilometry Full Marathon’u raz Half Maraton o długości 21 kilometrów. Na kilka dni przed rozpoczęciem maratonu uczestnicy udają się na Everest Base Camp (EBC), który znajduje się na wysokości 5364 m n.p.m., aby przyzwyczaić organizm do takiej wysokości. Dwa dni przed startem przeprowadzane są szczegółowe badania lekarskie uczestników, które wykazują poziom przystosowania organizmu oraz potwierdzają możliwość wzięcia udziału w wyścigu. Co ciekawe, każdego roku z Everest Marathon rezygnuje sporo uczestników z powodu choroby wysokościowej.

Po pomyślnym przejściu badań biegacze stają na linii startu i mają do pokonania trasę trekkingową obejmująca zbocze Everestu i dodatkową pętlę, która pozwala zrealizować długodystansowy bieg. Całość wyścigu kończy się w Namche Bazar na poziomie 3445 metrów n.p.m. Standardowo pokonanie całej trasy zajmuje od 4 do 8 godzin, w zależności od możliwości organizmu i kategorii biegu. Koszt udziału w najwyższym ultramaratonie na świecie wynosi od 1000 do nawet 2700 tysięcy dolarów.

Klasyfikacja zawodników kończących wyścig jest podzielona na lokalnych biegaczy, których organizmy są przyzwyczajone do ekstremalnych warunków i na maratończyków zagranicznych. Zazwyczaj czołowe miejsca klasyfikacji we wszystkich trzech kategoriach zajmują Nepalczycy, a jeden z najlepszych wyników na trasie 42 kilometrów należy do Sumana Kulunga, który niezwykle wymagający maraton przebiegł w 3 godziny i 47 minut. Dla porównania tę samą odległość wśród zagranicznych biegaczy najszybciej pokonał zawodnik z Indii Sonam Phuntsok, któremu zajęło to 5 godzin i 48 minut.

Polscy biegacze na trasie Everest Marathon

Najlepsze wyniki polskim biegaczom udało się uzyskać w 2017 roku, gdy dwa pierwsze miejsca w kategorii zagranicznych zawodników zajęli Polacy. Z pierwszym międzynarodowym wynikiem na trasie 42 kilometrów bieg ukończył Piotr Hercog z czasem 4:38:22, natomiast drugie miejsce zajął Robert Celiński, który na metę wbiegł 10 minut później. Nasi zawodnicy w ogólnej klasyfikacji zajęli kolejno 7. i 9. miejsce. Dla porównania: pierwszy maratończyk, który wygrał cały wyścig, pochodził z Nepalu i ukończył rywalizację z czasem 3 godziny i 43 minuty.

Drugi najlepszy polski występ na Everest Marathon odnotowała w 2011 roku Sylwia Jaśkowiec, która wygrała kategorię kobiecą na odcinku 42 kilometrów. Biegaczce udało się uzyskać czas 5 godzin i 34 minuty. Tegoroczny maraton został odwołany, podobnie jak ten w 2020 roku. Kolejną edycję ultramaratonu na najwyższym szczycie zaplanowano na 29 maja 2022 roku.

Piotr Hercog zajął pierwsze miejsce, Robert Celiński drugie, a Łukasz Zdanowski czwarte w klasyfikacji obcokrajowców w…