Spływy rzekami górskimi – jak optymalnie dobrać sprzęt?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Masz już za sobą pierwsze spływy po górskich rzekach i zastanawiasz się nad zakupem własnego sprzętu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując kajak.

Spływy kajakowe – podstawowe rodzaje

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kajakarstwem, powinny na początek poznać rodzaje spływów kajakowych. Możliwości jest wiele i warto stopniować trudność poszczególnych spływów. Zanim porwiesz się na kajakarstwo górskie, spróbuj spływów na jeziorach lub na łagodnych rzekach nizinnych. Taka wprawka pozwoli Ci zdobyć podstawowe umiejętności. Dowiesz się między innymi tego, co robić, aby panować nad kajakiem. Najlepiej, jeżeli swoje umiejętności będziesz szlifować pod okiem doświadczonej kadry instruktorskiej. Ekstremalne spływy kajakowe dostępne są za granicą, choć i na terenie naszego kraju nie brakuje ciekawych propozycji, zwłaszcza dla osób początkujących. Zapisz się na kurs kajakarstwa górskiego. Wyjątkowe emocje gwarantowane! Gdy poznasz tajniki pływania po górskich rzekach, zdecydujesz, czy kupić, czy wypożyczyć sprzęt.

Kajak sportowy czy turystyczny?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą modelu kajaka górskiego, musisz dokładnie przemyśleć to, jakie są Twoje oczekiwania względem sprzętu. Podstawowy podział kajaków, jaki można wyróżnić to:

•  kajaki turystyczne – jak można łatwo się domyślić po samej nazwie, kajaki tego typu wykorzystywane są wyłącznie w celach turystycznych, są stosunkowo tanie i łatwo dostępne,
•  kajaki sportowe – to już sprzęt sportowy z nieco wyższej półki cenowej, przygotuj się zatem na spory wydatek – taki kajak będzie Ci potrzebny, jeżeli na poważnie myślisz o swoim rozwoju w tej dyscyplinie sportowej.

Na kajak sportowy zdecyduj się wówczas, gdy masz w planach ekstremalne spływy w bardzo wymagających warunkach lub gdy chcesz brać udział w zawodach sportowych, w których będziesz się ścigać z profesjonalistami. W przeciwnym wypadku szkoda pieniędzy na taki sprzęt i w zupełności wystarczy Ci kajak turystyczny.

Kajakarstwo górskie – z czym to się je?

Na hasło „spływ kajakowy” w głowach większości osób pojawia się sielski obrazek spokojnego spływu mazurskimi rzekami i jeziorami, podczas którego, przez wiele godzin przemierzania dzikich zakątków można podziwiać piękno okolicznej przyrody. Cóż, kajakarstwo górskie niewiele ma z tym obrazkiem wspólnego. W tym przypadku górę bierze prędkość i adrenalina, choć trzeba przyznać, że wyjątkowych widoków też nie brakuje.

Kajakarstwo górskie to sport wymagający – zarówno pod względem umiejętności, jak i doboru odpowiedniego sprzętu. Kajaki, którymi pływa się po górskich rzekach, już na pierwszy rzut oka różnią się od tych używanych do spokojnych spływów rzekami na nizinach. Są krótsze i bardziej zwrotne.

Wybierając kajak, weź pod uwagę:
•  swoje oczekiwania – czy planujesz pływać nim wyłącznie na sztucznych torach, na których nie ma naturalnych przeszkód (np. skał) czy potrzebny będzie Ci wytrzymały sprzęt, który wytrzyma zderzenie z niejedną skałą,
•  wyporność kajaka – powinna być dopasowana do wagi wioślarza,
•  kształt dna – wyróżnić można między innymi kajaki z dnem płaskim oraz okrągłym, choć coraz częściej spotyka się też wersję mieszaną.

Jeżeli chcesz kupić kajak, jednak zupełnie nie znasz się na sprzęcie, to poproś o pomoc bardziej doświadczoną osobę. Możesz też kilka razy wypożyczyć kajak na spływ górski i wówczas przekonasz się, w którym modelu pływa Ci się najlepiej.

Bezpieczeństwo – pamiętaj o podstawowych zasadach

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z kajakarstwem górskim czy może masz już w tej materii wiele lat doświadczenia, nie możesz zapomnieć o bezpieczeństwie. Podstawowa zasada rządząca spływami na górskich rzekach mówi o tym, aby nigdy nie wybierać się na spływ samodzielnie. Kolejna ważna sprawa, to podobnie jak na górskich szlakach pieszych, dobranie trudności trasy do poziomu własnych umiejętności. Zbytnia pewność siebie może w tym przypadku doprowadzić do tragedii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*