Jak przygotować się kondycyjnie do walki bokserskiej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Walka bokserska wymaga od każdego zawodnika długich i żmudnych przygotowań. Nie tylko w kwestii techniki i koordynacji ruchowej, lecz także przede wszystkim wytrzymałości i wydolności. Co warto wiedzieć na temat kondycji i przygotowań przed walką?

Czym jest kondycja?

Kondycja fizyczna wiąże się z niezwykle istotną dla sportowców wytrzymałością, która odpowiada za to, że organizm jest zdolny do wykonywania wysiłku o pewnym stopniu intensywności, i jednocześnie pokonywania narastającego zmęczenia. O kondycji mówi się, że mimo tego, że ktoś może nie mieć predyspozycji genetycznych do jej wyrobienia, to i tak jest w stanie ją wyćwiczyć. Osiąga się to poprzez systematyczne i regularne treningi. W przypadku kondycji fizycznej można dokonać następującego podziału:

  • wytrzymałość tlenowa – wypracowuje się ją poprzez treningi o niskiej lub średniej intensywności, takie jak biegi długodystansowe czy jazda na rowerze,
  • wytrzymałość beztlenowa – kształtuje się ją poprzez ćwiczenia o wysokiej intensywności, takie jak aerobik czy tabata,
  • wytrzymałość mięśniowa – buduje się ją poprzez wykonywanie treningów siłowych lub wzmacniających mięśnie.

O tym, że ktoś ma dobrą kondycję, powiedzieć można wówczas, gdy systematycznie pracuje nad wszystkimi trzema z podanych wyżej rodzajów wytrzymałości.

Jak wygląda trening kondycyjny w przypadku sportów walki?

Boks to dyscyplina sportowa, która wymaga od zawodników niezwykle intensywnego zaangażowania w dość krótkich interwałach czasowych. W związku z tym jest to sport, w którym istotna jest nie tylko wytrzymałość tlenowa, lecz także beztlenowa. W kwestii treningów kondycyjnych zwykle poleca się sportowcom właśnie ćwiczenia, które mają związek z wytrzymałością tlenową, takie jak bieganie długodystansowe. 

W przypadku boksu sugeruje się z kolei bieganie interwałowe, gdzie intensywne biegi przeplata się z truchtem. Bardzo przydatne mogą okazać się również ćwiczenia ze skakanką czy wykonywanie skipów. Nie mniejsze znaczenie ma też oczywiście wytrzymałość mięśniowa. Niezwykle istotne jest wykonywanie ćwiczeń specyficznych dla boksu, takich jak ćwiczenia z workiem treningowym czy walka z cieniem, ale też ćwiczenia siłowe.

Kiedy zacząć przygotowania do walki?

Tak naprawdę nie ma ustalonych zasad co do czasu, kiedy należy zacząć przygotowania do walki bokserskiej. Można przyjąć, że do odpowiedniej wprawy można dojść w ciągu 8 tygodni. Należy pamiętać, że ciężkie treningi powinno się zakończyć około siedmiu dni przed walką. 

W tygodniu przed walką można ćwiczyć dalej, jednak intensywność treningów powinna być zredukowana. Są to informacje orientacyjne – należy pamiętać, że ciało każdego zawodnika różni się, i tylko on sam może wiedzieć, co będzie dla niego najlepsze. Dlatego tak ważna jest opieka doświadczonego trenera, który będzie w stanie dopasować zakres ćwiczeń do możliwości danej osoby. Regeneracja ciała przed wymagającą walką dotyczy jednak każdej osoby. To właśnie w tym okresie należy w szczególności dbać o odpoczynek i relaks, a także odpowiednie nastawienie psychiczne. Przygotowując się do walki, należy zadbać również o wyposażenie, dopasowane do zawodnika, takie jak ochraniacz na zęby czy rękawice bokserskie.

Fot. Hermes Rivera/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*