Wielkie dziedzictwo króla freestyle’u – niezapomniane momenty w karierze Travisa Pastrany

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Amerykański motocyklista FMX to legenda swojej dyscypliny, niejednokrotnie dokonywał rzeczy niemożliwych dla innych zawodników.

Spektakularna kariera

Travis Pastrana swoją przygodę ze sportem motorowym rozpoczął pod koniec lat 90., gdy wygrał pierwsze zawody w FMX. Choć swoją pasję do sportu rozpoczynał z kolarstwem górskim, to szybko przeniósł się na motor. W wieku 14 lat został mistrzem świata w freestyle motocrossie, a w 1999 roku wygrał pierwsze w historii zawody we freestyle motocrossie wchodzące w skład X-Games. W tych rozgrywkach zdobył łącznie 17 medali, w tym 11 złotych. Podczas swojej kariery sportowej wielokrotnie pokonywał kolejne bariery sportu, wykonywał niemożliwe ewolucje na motorze i mierzył się z poważnymi kontuzjami. Do jednego z najbardziej dotkliwych wypadków w karierze Amerykanina doszło w 2003 roku, gdy po wypadku samochodowym trafił do szpitala w ciężkim stanie. Zawody motocrossowe wielokrotnie kończyły się dla niego złamanymi kończynami, transfuzjami krwi, przebywaniem w śpiączce, a także jeżdżeniem na wózku inwalidzkim. Żadne z poniesionych obrażeń nie zniechęciło Pastrany do sportu, który w spektakularny sposób uprawia do dzisiaj.

Wyjątkowe ewolucje

Travis Pastrana jest uznawany za legendę FMX, która w czasie swojej długiej kariery wielokrotnie łamała kolejne bariery sportów motorowych. Oto kilka najbardziej spektakularnych momentów X-Games, podczas których Amerykanin zszokował świat sportu!

Speed & Style

Debiutująca w 2010 roku w rozgrywkach X-Games konkurencja opierająca się na freestylowych ewolucjach oraz prędkości osiąganej podczas wyścigów supercrossowych to jedna z wielu odmian FMX, której niekwestionowanym liderem jest Travis Pastrana. Podczas pierwszej, historycznej edycji zwycięzcą zmagań został właśnie Amerykanin.

Zwycięstwo w pierwszym Freestyle Moto-X w 1999 roku

Travis Pastrana swoje pierwsze zawody z serii X-Games wygrał jako 15-latek, a podczas debiutanckiego przejazdu zdobył 99 punktów. Po otrzymaniu złotego medalu nastolatek w spektakularny sposób wystrzelił swój motocykl wprost do zatoki San Francisco.

Wykonanie podwójnego backflipa w 2006 roku

Niezapomnianym wyczynem młodego zawodnika było historyczne wykonanie ekstremalnie trudnej ewolucji, czyli podwójnego backflipa. Młodemu riderowi jako pierwszemu w historii sportów motorowych udało się wykonać ten trik, który pozwolił mu wygrać kolejną edycję X-Games.

Pokonanie Colina McRae w 2006 roku

2006 rok to też początek kariery Travisa Pastrany w wyścigach samochodowych. Utalentowany zawodnik zmienił motocykl motocrossowy na cztery kółka i udowodnił, że jego sportowy talent sięga znacznie dalej niż FMX. W swoim pierwszym zawodowym wyścigu Amerykanin zaliczył najlepszy czas okrążenia. Co więcej, podczas końcówki wyścigu młodemu kierowcy udało się pokonać Colina McRae, który był uznawany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii. Tym sposobem Travis Pastrana wygrał także złoty medal w dyscyplinie na czterech kółkach.

Zdj. główne: Alina Rubo/unsplash.com