Jak zacząć przygodę z akrobacjami na paralotni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mniej doświadczeni piloci bardzo często wypytują starszych kolegów po fachu, jak wyglądały ich początki z akrobacjami na paralotni. Oczywiście najważniejszy jest sprzęt, który powinien być sprawny technicznie i to przynajmniej klasy drugiej. Poza tym akrobacje powinny być wykonywane nie niżej niż 200 metrów nad ziemią, a w przypadku latania nad wodą obowiązkiem jest założenie automatycznej kamizelki ratunkowej. Na co jeszcze zwrócić uwagę zaczynając przygodę z akrobacjami na paralotni?

Wysokiej jakości i sprawny technicznie sprzęt to podstawa

Akrobacje na paralotni to niezwykle widowiskowe loty, które przyciągają uwagę nie tylko najbardziej zapalonych paralotniarzy, ale także osób, które nie mają z tym sportem nic wspólnego. Jednak to właśnie adepci sztuki latania na tym sprzęcie najczęściej dopytują, jak wykonywać akrobacje. Problemem jest to, że wielu z nich tak naprawdę nie ma zbyt dużego doświadczenia w lataniu rekreacyjnym, nie mówiąc już o wykonywaniu różnych figur czy układów w locie. Jeśli jednak są uparci, można im udzielić kilku ważnych wskazówek.

Podstawą jest bezpieczeństwo, o które bezwzględnie należy zadbać. Przede wszystkim sprzęt musi być sprawny technicznie i być w klasie nie niższej niż druga. Akrobacje nie powinny być wykonywane na niższym pułapie niż 200 metrów nad ziemią, a jeżeli treningi odbywają się nad akwenami wodnymi, należy zadbać o automatyczną kamizelkę ratunkową, a najlepiej jeszcze o partnera z motorówką, który w razie konieczności pomoże wydostać się z wody. Trzeba pamiętać bowiem o tym, że zaplątanie się w linki w trakcie przebywania pod wodą jest bardzo niebezpieczne i może skończyć się tragicznie.

Paralotniarstwo to bezpieczny sport, jeżeli przestrzegasz kilku podstawowych zasad:
1. Idź na kurs latania koniecznie do…

Opublikowany przez Paralotnie to nasza pasja – Altus Czwartek, 14 sierpnia 2014

Dbanie o własne bezpieczeństwo

Paralotnia do akrobacji powinna być wyposażona w skrzydło, które będzie nie tylko wytrzymałe, ale także pozwoli swobodnie manewrować podczas lotu. Co istotne, skrzydło nie może być przeciążone o więcej jak dziesięć kilogramów powyżej masy startowej. Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z akrobacjami, powinien także wiedzieć, że na początku zdecydowanie lepiej jest latać w maksymalnej masie startowej własnego sprzętu, a dopiero wraz z biegiem czasu i łapaniem doświadczenia można przeciążyć skrzydła, aby cieszyć się większymi prędkościami.

Najważniejszą kwestią jest prędkość gwarantująca bezpieczeństwo. Dlatego też doświadczeni paralotniarze rzadko mówią o lataniu blisko minimalnej wagi. Owszem, na mniej obciążonym sprzęcie niebezpieczne stany podczas lotu będą przebiegały zdecydowanie łagodniej, aczkolwiek energia i prędkość potrzebne do wykonania niektórych figur będą niewystarczające.

Od czego zacząć trening akrobacji na paralotni?

Podstawa to trening bezpieczeństwa, ale nie trzeba w tym celu szarpać skrzydłem we wszystkie strony. Spirala nie jest uznawana za figurę akrobatyczną, ale za to uznaje się ją za najważniejszą składową wymaganą do rozpoczęcia podstaw treningu akrobacyjnego. Istotne jest dobre opanowanie wejścia, kontrola prędkości oraz płaskie wyjście na żądanie. Gdy już opanuje się przyspieszanie, zwalnianie i wyjście, bardzo szybko okaże się, że jest się w stanie wykonać perfekcyjną spiralę.

Po opanowaniu normalnej spirali przyjdzie czas na trening głębokiej odmiany tej akrobacji, która w zasadzie jest dobrym treningiem przywracania skrzydła z nieustabilizowanego i niebezpiecznego lotu. Wraz z rozwojem umiejętności oraz większej pewności można zacząć przechodzić do wingoverów, które najlepiej ćwiczyć w niewielkim nachyleniu. Po ich opanowaniu powinien nastąpić kolejny solidny trening bezpieczeństwa, który pozwoli umiejętnie opanowywać negatywki i wyprowadzenia. Dzięki temu wykonywanie wszystkich figur akrobacyjnych stanie się bezpieczniejsze i łatwiej będzie zapanować nad paralotnią.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*