Podstawowe wyposażenie skoczka spadochronowego

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Skoki ze spadochronem to sport ekstremalny, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród fanów intensywnych doznań z całego świata. Jakiego rodzaju wyposażenie należy posiadać, aby móc rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną?

Budowa spadochronu

Spadochrony podzielić można na 3 rodzaje. Są nimi: główny (szkolny oraz wyczynowy), zapasowy (wykorzystywany jest on w sytuacji niewłaściwego otwarcia głównego spadochronu) oraz ratowniczy (przeznaczony jest do wszelkiego rodzaju statków powietrznych).

Spadochron składa się z następujących elementów: pilocik (urządzenie odpowiadające za wyciąganie czaszy), czasza, linki oraz uprząż wraz z pokrowcem. W czasie wykonywania skoku ze statku powietrznego skoczek posiadać powinien spadochron główny, spadochron zapasowy oraz nóż. Uczeń musi być dodatkowo wyposażony w automat, który w razie konieczności otworzy zapasowy spadochron.

Najważniejszym elementem każdego zestawu spadochronowego jest czasza główna. Nowoczesne produkty tego typu dostępne na rynku mają kształt skrzydła o obrysie elipsy lub prostokąta. Tworzą je 2 powierzchnie: górna oraz dolna, które podzielone są na komory (przeważnie 7 lub 9). Jeżeli chodzi o czaszę zapasową, jest ona wymagana przepisami prawa i stanowi niezbędne wyposażenie każdego skoczka. Jej budowa jest mocno zbliżona do czaszy głównej. Z czaszy zapasowej korzysta się w przypadku kłopotów z otwarciem głównego spadochronu. Czasze znajdują się w pokrowcu posiadającym tak zwany loop, czyli pętelkę, która zamyka wyłogi pokrowca i przez którą przewlekana jest zawleczka.


 

Niezbędne elementy wyposażenia każdego skoczka

Bez jakiego wyposażenia nie obędzie się żaden skoczek? Jednym z niezbędnych akcesoriów jest nóż. Może się on okazać niezbędny w sytuacji niewłaściwego otwarcia czaszy spadochronu czy zaczepienia linek o skoczka lub samolot, z którego skacze. W zależności od rodzaju skoku potrzebny może być także kask, wysokościomierz oraz automat.

Spadochron zapasowy, który używany jest do skoku (w tym także w tandemie), musi zostać wyposażony w automat Automatic Activation Device. Głównym zadaniem tego urządzenia jest uruchomienie spadochronu zapasowego w sytuacji, w której skoczkowi nie uda się otworzyć spadochronu głównego na wymaganej wysokości. Urządzenie to otwiera go na odpowiedniej wysokości, po przekroczeniu przez skoczka uprzednio określonej prędkości opadania. W zależności od tego, z jakim trybem mamy do czynienia – Tandem, Ekspert czy Student, ustawia się nieco inną wysokość jego działania.

Kolejny niezbędny element wyposażenia każdego skoczka to wysokościomierz. Zakłada się go zazwyczaj na nadgarstek. Przyrząd ten wskazuje wysokość za pomocą pomiaru ciśnienia powietrza. Może być on wyskalowany w stopach lub metrach. Na rynku spotkać można się również z elektronicznym lub mechanicznym wysokościomierzem akustycznym. Urządzenie to jest montowane w kasku. Ma ono za zadanie informować skoczka o jego aktualnej wysokości. Wysokościomierz akustyczny stanowi uzupełnienie wersji nadgarstkowej.

Aktualnie wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia, które nie tylko podają informację na temat tego, na jakiej wysokości znajduje się skoczek. Dodatkowo zapisują one wysokość skoku oraz otwarcia, prędkość spadania i czas skoku. Warto wspomnieć tutaj o urządzeniu, jakim jest Saphire. Jest to najbardziej znany analogowy wysokościomierz dostępny na sklepowych półkach. Jego koszt to około 600 złotych.

Osoby, które chciałyby na poważniej związać się z dyscypliną, jaką są skoki narciarskie, zaopatrzyć mogą się w swój własny spadochron. Jest to wydatek rzędu 8000-10 000 złotych. Za pokrowiec zapłacić należy nawet 2 razy tyle. Dodatkowo niezbędny będzie kask. Jego cena waha się od około 600 do około 1200 złotych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*