Jak rozpocząć przygodę z żeglarstwem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Żeglarstwo to dla jednych hobby, które kilka razy do roku pozwala uciec od problemów codzienności, a dla innych sposób na życie. Co zrobić, by zacząć pływać na łódce pod żaglami?

Pasja kierowana miłością do wody

Nie jest istotne czy masz lat naście, dzieścia, czy może na Twojej głowie pojawiają się już siwe włosy. Żeglarska brać z otwartymi ramionami przyjmie każdego. Warunek jest tylko jeden – musisz tej pasji oddać całe swoje serce, wówczas zyskasz radość z każdej chwili spędzonej pod żaglami oraz przyjaciół, którzy staną Ci się tak bliscy, jak prawdziwa rodzina.

Sposobów na rozpoczęcie przygody z żeglarstwem jest wiele. Niektórzy do tej społeczności trafiają zupełnie przypadkowo – ot, znajomy wybierał się na rejs po mazurskich jeziorach i miał wolne miejsce na łajbie. Inni za młodu zostają przez rodziców wysłani na obóz żeglarski. Jeszcze inni przez długie lata żyją w nieświadomości, że gdzieś w głębi kiełkuje miłość do żeglowania, która w pewnym momencie wybucha z całą siłą i już wówczas nie ma odwrotu.

Pasja żeglowania każdego zapaleńca, prędzej lub później, doprowadzi na kurs żeglarski. Jest to jedyny sposób na to, aby zdobyć patent żeglarza – dokument uprawniający do samodzielnego prowadzenia jachtu śródlądowego, którego długość przekracza 7 metrów (krótsze żaglówki mogą być czarterowane osobom pełnoletnim bez patentu żeglarskiego, jednak wówczas osoba czarterująca łódź powinna przeprowadzić krótkie szkolenie). Czego można nauczyć się na kursie żeglarskim?

 

Kurs na patent żeglarza – kto może z niego skorzystać?

Nie przejmuj się, jeżeli nie masz pojęcia o żeglarstwie, o budowie łajby czy o tym, jakie wiatry wieją na jeziorze. Jest ogromne prawdopodobieństwo, że na kursie spotkasz wiele osób, których wyjściowa wiedza jest taka sama jak Twoja. Nie bój się pytać – jesteś tam po to, aby zdobyć jak najszerszą wiedzę, która następnie umożliwi Ci pozytywne zaliczenie egzaminu na patent żeglarza.

Kurs żeglarski już na półmetku.

Opublikowany przez Mosiński Klub Żeglarski Niedziela, 14 czerwca 2020

Kurs na patent żeglarza może przyjąć różną formę. Najczęściej można spotkać się z kursem stacjonarnym oraz kursem organizowanym na przykład w trakcie trwania obozów żeglarskich. Z tej drugiej ścieżki edukacji korzystają najczęściej młodzi ludzie, dla których przy okazji jest to pierwszy tak intensywny kontakt z żaglówką. Ciekawą alternatywą dla każdego, kto nie może pozwolić sobie na dwutygodniowy wyjazd na żagle lub też woli mniej intensywny instruktaż, są zajęcia stacjonarne. Program kursu podzielony jest na część teoretyczną (wykładową – w zależności od przyjętego harmonogramu, zajęcia teoretyczne mogą odbywać się raz w miesiącu lub częściej) oraz część praktyczną (organizowaną na pobliskich zbiornikach wodnych – najczęściej przez kilka weekendów w roku). Cena kursu stacjonarnego oscyluje w granicach 1000 zł, kursy wyjazdowe w formie obozu są relatywnie droższe.

Podczas części teoretycznej szczegółowo omawiane są między innymi:

•  przepisy prawne obowiązujące żeglarzy,
•  budowa i rodzaje jachtów śródlądowych,
•  teoria żeglowania,
•  zagadnienia meteorologiczne,
•  etykieta żeglarza.
 

Egzamin na żeglarza jachtowego

Po przejściu szkolenia i nabyciu niezbędnej wiedzy z zakresu żeglugi śródlądowej można przystąpić do egzaminu na żeglarza jachtowego (odbywa się on zazwyczaj ostatniego dnia kursu). Egzamin, niezależnie od przyjętej wcześniej ścieżki edukacyjnej wygląda dokładnie tak samo. Składają się na niego dwie części – teoretyczna oraz praktyczna. W części teoretycznej kursant otrzymuje test składający się z 75 pytań (pewnym ułatwieniem jest to, że test ten jest jednokrotnego wyboru). Aby zaliczyć test z wynikiem pozytywnym, można popełnić maksymalnie dziesięć błędów. Druga część egzaminu, to część praktyczna, na której sprawdzane są konkretne umiejętności kursanta w zakresie manewrowania łodzią, wykonywania zwrotów czy kierowania załogą.

W szkoleniu na żeglarza jachtowego mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 14 rok życia, jednak w przypadku osób niepełnoletnich niezbędna jest pisemna zgoda rodziców. Zapisując się na kurs, warto się upewnić, czy w jego cenę został wliczony koszt przystąpienia do egzaminu (koszt ten jest inny dla osób dorosłych, a inny dla dzieci i studentów do 26 roku życia).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*