„Lewitacja” ponad wodą. Co warto wiedzieć o hydrofoilu przed jego debiutem na IO w Paryżu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nowy sport wodny, związany z kitesurfingiem, nieustannie zyskuje na popularności. Jest widowiskowy, łamie prawa grawitacji i będzie nową dyscypliną olimpijską już na najbliższych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku!

Hydrofoil uznawany jest za przyszłość sportów deskowych. Zamontowanie do deski skrzydła foil daje nowe możliwość pływania i pokonywanie kolejnych barier dla sportowców wodnych. Pomysł na taki sposób poruszania się po wodzie wywodzi się z żeglarstwa. Na hydroskrzydle można wykonywać skomplikowane ewolucje w stylu freestyle’u wodnego, lub pływać z zawrotną prędkością. Wyjątkowość tego sportu polega na zamieszczeniu specjalnej konstrukcji płetwy, która połączona jest z deską na stateczniku. Dzięki odpowiedniej szybkości, technice i umiejętnościom zawodnika można unosić się na wodzie, a siła nośna przeniesiona jest na zanurzoną przez cały przejazd płetwę. Widowiskowy charakter, brawurowość jazdy oraz sprzyjające okoliczności przyrody pozwalają na realizację niepowtarzalnego przejazdu, podczas którego zawodnik “lewituje” ponad wodą.

Jak działa hydroskrzydło?

Sprzęt składa się z deski, lotki (skrzydła), kilu oraz masztu, inaczej nazywanego również „mieczem”. Przełomowym elementem technicznym jest umieszczenie i przedniej, i tylnej lotki, które pozwalają na unoszenie się nad wodą. Siła nośna jest generowana za pomocą przepływu wody z dużą prędkością. Odpowiednio stworzona siła wypycha przednią lotkę w górę, a deska wznosi się ponad taflę wody. Tylna lotka jest odpowiedzialna za stabilizację hydrofoilu i wyregulowanie sił nośnych oddziałujących na deskę.

Do produkcji skrzydeł wykorzystuje się trzy podstawowe materiały. Węgiel jest najlżejszy i najsztywniejszy z nich, jednak ma słabą odporność na uderzenia. Wtryskiwany karbon jest nieznacznie cięższy, za to bardziej wytrzymały i tańszy w produkcji. Ostatnim materiałem jest G10, które jest najbardziej sztywne i wytrzymałe, jednak ma najmniejsze możliwości elastycznego dopasowania do deski.

Kil to część sprzętu, która odpowiada za połączenie obu lotek z masztem. Im większa długość kilu tym bardziej stabilny będzie hydrofil. Wraz ze wzrostem długości i stabilności, spada zwrotność sprzętu, dlatego przy wyborze wyposażenia warto zwrócić uwagę na ten element.

Ostatnią częścią hydroskrzydła jest łączący deskę i hydrofoil maszt. Początkującym zawodnikom zaleca się krótszy maszt, który charakteryzuje się większą stabilnością na wodzie oraz mniejszą zdolnością do ostrego płynięcia pod wiatr.

W zeszły weekend Maks Żakowski Kiteboarding w Rewie testował skrzydło Wasp V1 w rozmiarze 4m. #waspv1 #moseshfpolska #rewa #wingfoil

Opublikowany przez OZONE Kitesurfing Poland Poniedziałek, 18 maja 2020

Zalety hydrofoilu

Hydroskrzydło to rozwiązanie dla surferów, którym znudziły się tradycyjne sporty wodne. Unoszenie się nad wodą dostarcza wielu niezapomnianych emocji. Jedną z głównych zalet uprawiania tej dyscypliny są niskie wymagania pogodowe. Na hydrofoilu można pływać przy prawie niewyczuwalnym wietrze, ponieważ deskę napędza motorówka lub kite. Niektórzy zawodnicy potrafią po rozpędzeniu przez skuter płynąć na samej sile fal i jeszcze wyżej unosić się nad wodą. Umieszczone pod spodem deski skrzydło pozwala na komfortowe pływanie, uczucie gładkiego ślizgu oraz większą kontrolę podczas jazdy przy użyciu mniejszej siły i energii. Dzięki specjalnej technologii zmniejsza się także wyczuwalność oporu wody.

Wady hydrofoilu

Pływanie na hydroskrzydle może odbywać się tylko na głębokich akwenach wodnych. Latanie na desce jest także znacznie bardziej wymagające od tradycyjnego pływania, dlatego wymaga większych umiejętności zawodnika, a także odpowiedniego treningu. Przygotowania związane z uprawianiem hydrofoilu są kompleksowe i wyczerpujące, co może zniechęcić niektórych amatorów sportów wodnych. Pływanie na hydroskrzydle musi odbywać się w pełnym skupieniu i koncentracji, ponieważ upadek może zakończyć się poważną kontuzją. Zaczepione o deskę ostre elementy w połączeniu z dużą prędkością stają się w wodzie niebezpieczne dla zdrowia i życia zawodnika.

Sportowcy zaczynający swoją przygodę ze sportami wodnymi powinni rozpocząć naukę od tradycyjnej deski i latawca, a wraz z uzyskaniem odpowiednich umiejętności i pewności siebie na wodzie mogą próbować swoich sił w hydrofoilu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*