Rafting i wszystkie jego oblicza

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rafting, czyli spływ tratwą (lub inną jednostką pływającą) po rzece zyskuje coraz szersze grono pasjonatów. Sprawdziliśmy, jakie są odmiany raftingu i co warto wiedzieć na początku tej przygody ze sportem.

Rafting – wyzwanie dla odważnych

Trzeba mieć, choć odrobinę odwagi, aby zdecydować się na spływ rzeką o nieco bardziej rwącym nurcie. Sport ten jest wciąż na tyle niszowy, że może się wydawać postronnemu obserwatorowi dość jednolity. Jednakże wystarczy odrobinę zagłębić się w tematykę raftingu, aby przekonać się o jego różnorodności.

Wśród raftingu można rozróżnić:
•  rafting klasyczny,
•  minirafting,
•  canoeing.

We wszystkich odmianach niezbędna będzie lekka i niezatapialna łódka. Jednak to nie wystarczy. Chcąc uprawiać tę dyscyplinę sportu, musisz wcześniej nauczyć się pływać. Wywrotki pontonów są na porządku dziennym.

Rafting klasyczny

Rafting w tej wersji jest najbardziej popularny. Dużym pontonem, na którym mieści się nawet osiem osób, można spływać po mniej lub bardziej rwących rzekach. Jeżeli dopiero myślisz o tym, aby rozpocząć swoją przygodę z raftingiem, to właśnie od odmiany klasycznej zacznij stawiać pierwsze kroki. Ponton sterowany jest przez doświadczonego instruktora, dzięki któremu możesz skoncentrować się wyłącznie na podziwianiu widoków i czerpaniu przyjemności ze spływu. Nie musisz w zasadzie posiadać żadnych specjalnych umiejętności, choć pływać oczywiście warto umieć. Dzięki temu, że ponton jest sporych rozmiarów, możesz czuć się na nim bezpiecznie. Jest zdecydowanie odporniejszy na ewentualne wywrotki niż mniejsze łódki. Taka forma raftingu przyniesie sporo wrażeń osobom początkującym. Jeżeli masz już za sobą pierwsze spływy i chcesz doświadczyć większego skoku adrenaliny, to pora sprawdzić, jakie są inne odmiany tej dyscypliny sportowej.

Minirafting

Niech człon “mini” w nazwie nie uśpi Twojej czujności. To właśnie mniejszy rozmiar łódki sprawia, że wrażenia z takiego spływu będą o wiele większe niż przy raftingu klasycznym. Im mniejsza łódka, tym bardziej wywrotowa. Taki spływ będzie od Ciebie wymagał już pewnych umiejętności – możesz liczyć w zasadzie tylko na siebie – nie masz na pontonie zapewnionej opieki doświadczonego instruktora. Zanim wsiądziesz do łódki, zadbaj o odpowiedni trening fizyczny. Szczególną uwagę przyłóż do wytrenowania mięśni górnej partii ciała – z pewnością przydadzą się przy wiosłowaniu! Na początek wybieraj rzeki mniej rwące i pamiętaj – zawsze wypływaj w towarzystwie!

Canoeing

I tutaj, tak jak w przypadku miniraftingu, jesteś zdany wyłącznie na swoje umiejętności. Na czym zatem polega różnica? Kanadyjki mają nieco inną budowę niż łódki wykorzystywane w miniraftingu. Zajmujesz inną pozycję siedzącą i w nieco inny sposób operujesz. Opływowa budowa kanadyjki pozwala rozwijać większe prędkości, dzięki czemu każdy spływ to jeszcze większy zastrzyk adrenaliny. Ta forma aktywności fizycznej polecana jest dobrze wytrenowanym osobom.

Jak zacząć przygodę z raftingiem?

Zarówno na terenie Polski, jak i Europy organizowane są komercyjne spływy pontonowe dla turystów żądnych wrażeń. Możesz zapisać się na taki spływ i pod czujnym okiem instruktora przeżyć niesamowitą przygodę. Jeżeli uznasz, że taka forma aktywności fizycznej jest dla Ciebie, to zapisz się na specjalistyczny kurs, na którym poznasz tajniki sterowania niewielką dmuchaną łódką. Stopniowo będziesz zwiększać trudność pokonywanych tras, a z każdym spływem będzie rósł Twój apetyt na trasy trudniejsze pod względem technicznym.

Pamiętaj, aby wsiadając do łódki – niezależnie od tego, czy będziesz na niej sam, czy w grupie zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Kask ochronny na głowę i kamizelka to podstawa. Jeżeli płyniesz z instruktorem, to wykonuj wszystkie jego polecenia – to on odpowiada za to, aby każdy spływ zakończył się szczęśliwie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*