Najczęstsze kontuzje i dolegliwości surwiwalisty

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Survival w ekstremalnych warunkach to jedna z umiejętności i aktywności fizycznych, która może realnie zagrażać zdrowiu lub życiu uczestnika. Rozpoczynając przygodę z survivalem, warto więc znać największe zagrożenia i sposoby na zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia.

Odwodnienie

Zbyt mała ilość wody w organizmie prowadzi do zaburzenia jego prawidłowego funkcjonowania. Pierwszymi objawami wskazującymi na odwodnienie są mdłości, ból głowy, suchość w ustach, osłabienie, senność lub zmiana koloru moczu (im ciemniejszy, tym mniej wody w organizmie). Skrajne stopień odwodnienia może prowadzić od omdlenia, drętwienia kończyn, uczucia mrowienia, zaburzeń świadomości czy nawet omamów słuchowych i wzrokowych. Prawidłowe nawodnienie organizmu jest jednym z kluczowych elementów survivalu, dlatego należy pamiętać o spożywaniu wody lub elektrolitów w ilości co najmniej 1,5 lita każdego dnia. Oprócz nawadniania warto także znaleźć zacienione miejsce i przygotować zimny okład na głowę lub kark.

Porażenie słoneczne

Udar cieplny pojawia się w wyniku przegrzania organizmu oraz bezpośredniego, intensywnego działania promieni słonecznych. W przypadku porażenia słonecznego na skórze pojawiają się widoczne zaczerwienienia, występują nudności, ból głowy czy drgawki. Podobnymi objawami charakteryzuje się przegrzanie organizmu. W celu zmniejszenia dolegliwości należy natychmiast osłonić ciało, znaleźć zacienione miejsce, uzupełnić płyny i przykładać zimne kompresy na poparzone części ciała.

Odmrożenie

Miejscowe zmiany skórne wywołane są działaniem niskiej temperatury. Kończynami najbardziej narażonymi na odmrożenie są palce u rąk i stóp, nos oraz uszy. Zimno zmniejsza przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, dlatego w przypadku wystąpienia odmrożenia należy działać szybko i skutecznie. Proces uszkodzenia tkanek przyspiesza silny wiatr, głód, zmęczenie i noszenie przemokniętych ubrań, na przykład butów czy rękawiczek. W ramach udzielania pierwszej pomocy należy jak najprędzej zwiększyć krążenie w danej kończynie. W tym celu odmrożona część ciała powinna zostać natychmiast ogrzana i zabezpieczona przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.

W dzisiejszym filmie opowiemy jak uniknąć hipotermii,odwodnienia, przegrzania.

Opublikowany przez Akademia Kar-Group Niedziela, 3 grudnia 2017

Wstrząs

Polega na ostrej niewydolności krążenia obwodowego, spowodowanej niedoborem tlenu oraz zmniejszonym przepływem krwi przez naczynia włosowate. Występuje jako powikłanie gwałtownej utraty krwi, zakażenia lub ciężkich urazów wewnętrznych. Najczęstszymi przyczynami wystąpienia wstrząsu są intensywne krwotoki, oparzenia ciała, zmiażdżenia kończyn lub silne biegunki. Zaburzenie krążenia jest bardzo groźnym dla życia i zdrowia urazem, gdyż po jego odpowiednim nasileniu w organizmie człowieka zachodzą nieodwracalne zmiany. Z tego powodu w przypadku nagłych wstrząsów należy szybko zatamować krwotok lub opatrzyć ranę, uzupełnić płyny, ochronić rannego przed utratą ciepła i wezwać profesjonalną pomoc. W rozpoznaniu wstrząsu pomagają objawy, takie jak bladość skóry, lepki pot, oziębienie palców, uszu i nosa, zasinienie paznokci czy trudno wyczuwalne tętno.

Ciało obce w organizmie

W przypadku pojawienia się ciała obcego w organizmie do pomocy będzie potrzebna druga osoba. Szczególną sytuacją jest obecność ciała obcego w gardle. Jego usunięcie można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszą metodą jest pochylenie poszkodowanego i uderzanie go w międzyłopatkową część pleców, do momentu pozbycia się przedmiotu. Drugi sposób polega na objęciu pokrzywdzonego od tyłu, na wysokości przepony i silne uciskanie brzucha. W przypadku znalezienia ciała obcego w oku należy spróbować je usunąć za pomocą chusteczki higienicznej. Po pozbyciu się przedmiotu warto założyć na oko opatrunek jałowy.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*