Sztuka przetrwania nie tylko w dziczy – poznaj główne odmiany survivalu!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Twoim marzeniem jest pojechać w dzicz, żyć z dala od cywilizacji, poczuć klimat rodem z filmów o Indiana Jonesie? Sprawdź, w jakim rodzaju survivalu odnalazłbyś się najlepiej.

Survival – nowy sport (albo sztuka) 

Spora część ludzkości może cieszyć się wygodą, spokojem, dostępnością pożywienia i środków potrzebnych do przeżycia na każdym kroku. Dlatego survival nazywany jest obecnie sztuką lub sportem

Niestety wiele osób nie ma łatwego dostępu do wszystkiego tak jak inni. Niektórzy zmagają się w swoich krajach z głodem, huraganami, trzęsieniami ziemi czy tajfunami. Natura nie raz udowodniła ludziom, że powinni być przygotowani na każdą możliwość. Ci z nas, którzy na co dzień za jedzenie płacą gotówką w sklepach, pewnie w większości nie byliby w stanie upolować zwierzyny albo rozpalić ogniska bez używania podpałki czy krzesiwa.

Dlatego też istnieją obozy przetrwania, do których przyjeżdżają fani samodzielności i zaradności. W końcu takie umiejętności mogą przydać się zawsze, a lepiej jest je mieć i ich nie potrzebować, niż potrzebować, a ich nie mieć.

Na czym polega survival 

Survival polega na nauce rzeczy potrzebnych do przetrwania. Inaczej możesz nie wiedzieć, jak w krytycznym momencie pozyskać zdatną do picia wodę lub po prostu uratować komuś życie. Rodzajów survivalu jest kilka, różne obozy i tereny będą się wiązać z potrzebą nauki innych umiejętności.

Rodzaje survivalu

Jak przetrwać, jeśli jest się samemu z daleka od innych ludzi? To podstawowe pytanie sportu, na które z odpowiedzią przychodzi survival leśny, czyli tradycyjna forma przetrwania, która uczy człowieka, jak radzić sobie nawet gdy nie mamy żadnych narzędzi do pomocy. W tego typu survivalu musisz wykazać się np. znajomością zwierząt i roślin, orientacją w terenie oraz znajomością sposobów na zapewnienie sobie schronienia i przetrwanie nocy.

Innymi rodzajami tej szkoły są również survival militarny i rekreacyjny.

Survival militarny ma na celu nauczyć nas przetrwania w terenach zaludnionych i z daleka od cywilizacji. Do tego typu szkoły przetrwania potrzebny jest często sprzęt do wspinaczki oraz broń. Dzięki temu będziesz w stanie np. uchronić się przed atakiem, który może zagrozić Twojemu życiu (np. w wyniku spotkania z dziką zwierzyną), ale też przed kradzieżą lub gdy zagrożone jest życie innych osób. To szkolenie ma zrobić z człowieka osobę zdolną do polegania na własnych umiejętnościach

Survival rekreacyjny (uważany za niektórych za coś odbiegającego od survivalu) zajmuje się nauką umiejętności używanych w atrakcjach społecznych, takich jak jeżdżenie na quadzie czy paintball. Ze względu na brak potrzeby zmysłu przetrwania, ta szkoła spotyka się z częstą krytyką.

Obozy przetrwania

Oprócz wymienionych wyżej rodzajów jest jeszcze coś takiego, jak obóz przetrwania dla młodzieży, gdzie rodzic może wysłać swoje dziecko, aby dorastało przygotowane na każdą możliwość, odpowiedzialne i samodzielne. Dzieci, które przechodzą takie kursy, stają się bardziej zaradne i odporne fizycznie i psychicznie.

Wiadomo, że obecność tych szkół nie jest związana z negatywnym nastawieniem do przyszłości lub obawy przed nią, ale umiejętności, które można dzięki nim nabyć, mogą pewnego dnia zadecydować o życiu lub śmierci. 

Zdj. główne: Aedrian/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*