Wszystko, co musisz wiedzieć o survivalu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Na temat survivalu powstaje wiele filmów i programów, które często przedstawiają jego przerysowany obraz. Im bardziej jest on kontrowersyjny i makabryczny, tym lepiej się sprzedaje, dlatego jego bohaterzy żywią się robakami czy budują szałasy z liści. Survival zazwyczaj jednak tak nie wygląda. Owszem, jest to sztuka przetrwania w trudnych sytuacjach, ale porusza ona o wiele więcej aspektów radzenia sobie podczas ekstremalnych wydarzeń. Również to, jak się do nich odpowiednio wcześniej przygotować, by zminimalizować ryzyko i dyskomfort.

Główne założenia i rodzaje survivalu

Survival ma nas przygotować do różnych, ale przede wszystkim prawdopodobnych scenariuszy, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Musimy nauczyć się prawidłowych zachowań i procedur, zwiększających szansę na wyjście cało z danej sytuacji. Ważna jest wiedza teoretyczna i praktyczna, a także psychiczne nastawienie i mobilizacja. Takie trudne sytuacje mogą przydarzyć się nam w różnych warunkach i w zmiennym otoczeniu, a to oznacza, że wymagają innych metod postępowania. To dlatego wyróżniamy kilka rodzai survivalu, podczas których kładzie się nacisk na inne aspekty i możliwości przetrwania.

Jakie są rodzaje survivalu?

Survival zielony jest najpopularniejszy i zakłada przetrwanie w dziczy: w lesie, w górach czy też na innym odludnym terenie, gdzie nie mamy dostępu do żadnej infrastruktury. Konieczne jest więc zdobywanie pożywienia i wody pitej, budowa schronienia, a także umiejętność rozpalania ogniska, opatrywania ran i orientowanie się w terenie. Wyróżniamy też survival wojenny, który ma nam pomóc przetrwać w czasie wojny. Do wymienionych wyżej umiejętności należy dodać też sztukę kamuflażu, czyli ukrycia się przed wrogiem, czy też znalezienie sposobu na nawiązanie komunikacji z sojusznikami.

Ostatnim rodzajem survivalu jest survival miejski. W mieście również może dojść do różnego rodzaju klęsk żywiołowych, ale jednak w bardziej cywilizowanych warunkach. Warto więc nauczyć się wykorzystywać liczne przedmioty i narzędzia, które znajdują się w naszym otoczeniu. Osobną sztuką jest też umiejętność przetrwania w licznym gronie innych ludzi, którzy mogą stanowić dla nas nie tylko wsparcie, ale i zagrożenie.

Jak się do survivalu przygotować? Najważniejsze informacje

Podczas survivalu możemy się bardzo wiele nauczyć, ale powinna to być głównie wiedza praktyczna. Wcześniej powinniśmy zapoznać się natomiast z teorią. Warto poczytać książki i blogi, czy też pooglądać filmy, które przygotowali specjaliści od survivalu. Powinny one krok po kroku tłumaczyć jego różne aspekty i pokazywać konkretne umiejętności, które będziemy później sprawdzać w praktyce.

Survival zakłada wcześniejsze przygotowania na wypadek wystąpienia kryzysowych sytuacji, a to oznacza również gromadzenie przydatnych akcesoriów. Gdy zostaniemy uwięzieni w domu, warto mieć zapas wody pitnej, ale już w teren lepiej zabrać tabletki do uzdatniania wody. Przyda nam się też nóż taktyczny, odpowiednia odzież taktyczna, śpiwór i namiot, kompas i krzesiwo do rozpalania ognia. Wyposażenie taktyczne należy dostosować do warunków otoczenia, w którym survival będzie się odbywał – to również jedno z głównych założeń sztuki przetrwania. Niektóre z wymienionych akcesoriów przydadzą się nie tylko w survivalu, ale również w innych aktywnościach, np. rozgrywkach airsoft.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*