Pochodząca z Krakowa grupa zapalonych sportowców działa od kilkunastu lat i dotychczas zdobyła wiele międzynarodowych nagród. Poznajcie Flying Dragons Team – wybitną ekipę podniebnych ewolucjonistów!
Dyscyplina sportu lotniczego wywodzi się z tradycyjnego paralotnictwa. Do latania wykorzystuje się siedzenie z silnikiem i paralotnią tak, by konstrukcja była napędzana. Zamontowany silnik posiada napęd PPG lub PPGG. W przypadku silnika PPG zawodnik rozpoczyna lot od rozbiegu i uruchomienia napędu. Typ PPGG oznacza, że start może odbywać się bezpośrednio z ziemi.
Motoparalotnie poruszają się średnio z prędkością od 25 do nawet 75 km/h. Standardowa wysokość, na której odbywają się pokazy, to kilkaset metrów, chociaż sprzęt może osiągać nawet do 5 400 metrów. Jak każdy sport związany z lataniem, motoparalotnia należy do niebezpiecznych zajęć. Jak podkreślają sami zawodnicy, najgroźniejszym aspektem jest usztywnione skrzydło, na którym lecą. Miękki płat nabiera twardości pod wpływem ciśnienia powietrza, jednak ze względu na wznoszące i opadające prądy wiatru istnieje zagrożenie, że skrzydło się złoży i doprowadzi do wypadku.
Motoparalotniarstwo można podzielić na cztery podstawowe typy, w których wykorzystuje się wózki jedno lub dwuosobowe oraz start z nóg samodzielny lub w parze. Do konkretnej klasy zawodów dobiera się odpowiednie silniki i wyposażenie. Dodatkowo w trakcie wydarzeń odbywają się motoparalotniarskie konkurencje sportowe, między innymi latanie ekonomiczne, precyzyjne, drużynowe lub indywidualne.
Styl ekonomiczny polega na przelocie przez wyznaczoną trasę z ograniczoną ilością paliwa. Loty precyzyjne odnoszą się do właściwego nawigowania po trasie w określonym czasie, czasem także z limitem paliwa. Motoparalotniarskie zawody wymagają od zawodników wykazania się umiejętnościami lotu na wyznaczonym specjalnie odcinku i pokonaniu z odpowiednią prędkością stworzonych przeszkód. Trasy oznaczone są tyczkami i układają się w slalom klasyczny, chiński lub ósemkę. Jury ocenia lotników pod kątem udanego startu, osiągniętej prędkości, precyzji przelotu i czasu pokonania trasy.
6 Otwarte Motoparalotniowe Slalomowe Mistrzostwa Polski w Jutrosinie zakończone. Jesteśmy dumni z tego, co pokazali na…
Opublikowany przez Flying Dragons Team Niedziela, 23 sierpnia 2020
Polskich zawodników biorących udział w profesjonalnych zawodach motorolotniczych jest wielu, jednak istnieje też grupa sportowców, którzy organizują specjalne pokazy lotnicze. Flying Dragons Team składa się z 10 pilotów, którzy na co dzień zajmują się pracą na etacie. Z pasji do latania powstał pomysł na stworzenie grupy, która będzie zajmować się komercyjnymi pokazami synchronicznego latania. Zawodnicy nie mają ekipy technicznej wspierającej jej w tworzeniu choreografii czy naprawie sprzętu. Grupa samodzielnie organizuje i realizuje treningi, planuje występy, efekty specjalne, a także odpowiada za kondycję oraz bezpieczeństwo wyposażenia.
Flying Dragons Team jest jedną z dwóch drużyn na świecie, która zajmuje się tego typu pokazami, dlatego cieszy się dużą popularnością i uznaniem wśród międzynarodowej publiczności. Drugim teamem jest zespół z Kataru, który jest sponsorowany przez tamtejszy rząd.
Lotnicy poruszają się na paralotniach stworzonych z miękkiego skrzydła oraz napędu plecakowego. W skład wyposażenia zawodników wchodzi także spadochron oraz słuchawki, dzięki którym mają bieżący kontakt z nawigatorem znajdującym się na ziemi. Grupa pokazowa lata wspólnie od wielu lat i do perfekcji dopracowała wspólną synchronizację. Jak tłumaczą sami zawodnicy, odległości między nimi potrafią mieć zaledwie kilka milimetrów, dlatego istotnym aspektem jest systematyczny trening i uzyskane doświadczenie. Układy choreograficzne są trenowane na ziemi tak, by każdy z uczestników wiedział, w jaki sposób bezpiecznie poruszać się podczas pokazu. Do przelotu Flying Dragons Team dołączone są efekty specjalne oraz pirotechnika, które dodają sportowi spektakularności. Dzięki elementom świetlnym pokazy grupy odbywają się także w nocy.