Paralotniarstwo to jeden z niewielu sportów pozwalających człowiekowi na swobodne poruszanie się w powietrzu. Do rozpoczęcia przygody z paralotnię potrzebny jest kurs, a odbyć go może osoba w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności fizycznej.
Zdobycie licencji na pilota paralotni należy do jednych z łatwiejszych zadań. Kurs podzielony jest na kilka podstawowych bloków zajęciowych i obejmuje lot tandemowy. Polska jest świetnym miejscem do szkolenia swoich umiejętności i samodzielnych lotów paralotnią. Najwięcej szkół lotniczych można znaleźć na terenie gór od Bieszczad po Karkonosze.
Warunki atmosferyczne i różnice wysokości sprzyjają paralotniarzom. Na terenach nizinnych korzysta się z wyciągarek, które pomagają w starcie. Oferowane kursy trwają od kilku dni do tygodnia, a po ich zakończeniu uzyskuje się wszystkie niezbędne uprawnienia.
Klasyczny kurs paralotniarstwa rozpoczyna się od standardowej serii wykładów i zajęć teoretycznych. Na liście proponowanych przedmiotów znajduje się między innymi prawo lotnicze, meteorologia, specyfika sprzętu i techniki lotu. Podczas pierwszego etapu szkolenia uczestnicy dowiadują się także jak składać i rozkładać sprzęt. W części praktycznej osoby, które chcą uzyskać uprawnienia lotnicze, muszą odbyć 20 samodzielnych zlotów z góry o małym przewyższeniu, czyli około 150 metrów. Pierwszy etap kursu kończy się egzaminem z części teoretycznej i praktycznej. Po jego zaliczeniu uczestnik może rozpocząć drugi etap szkolenia.
Egzamin wewnętrzny na szkoleniu do ETAPu I …
jak widać najwięcej problemów sprawia odpowiedź na pierwsze pytanie: Co…Opublikowany przez Szkoła paralotniowa Beskid-Paragliding Niedziela, 26 lipca 2020
Kolejna część kursu obejmuje teorię oraz wykonanie 10 lotów wysokich. Podczas tego etapu uczestnicy poznają tajniki lotów żaglowych, uczą się technik startu oraz tego, jak wykonywać loty termiczne. Po pozytywnym zakończeniu drugiej części szkoleń można rozpocząć trzeci etap, który kończy się Egzaminem Państwowym. Według Prawa Lotniczego każdy zawodnik z zakończonym II etapem szkoleń może już ubiegać się o prawo do zdawania Egzaminu Państwowego. Zaliczenie takiego egzaminu wiąże się z uzyskaniem Świadectwa Kwalifikacji Pilota Paralotni. Część praktyczna i teoretyczna odbywa się z udziałem Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej, a koszt takiego testu kwalifikacyjnego to około 100 złotych. Zdanie Państwowego Egzaminu pozwala na swobodne i samodzielnie uprawianie paralotniarstwa.
Przed rozpoczęciem kursu lepiej nie kupować własnego sprzętu. W trakcie szkolenia może się okazać, że paralotnia to nie rozrywka dla każdego. Większość ze szkół lotnictwa w cenie kursu udostępnia także swój profesjonalny sprzęt. W wyposażeniu znajduje się kask, skrzydła, uprząż, systemy ratunkowe i sprzęt łączności radiowej. Co więcej, niektóre ze szkół paralotniarstwa mają własne stoki szkoleniowe, które znacznie ułatwiają trenowanie lotu.
Średni koszt całego kursu wynosi około 1400 złotych. Szkolenia prowadzone są przez cały rok, jednak znacznym utrudnieniem w jego realizacji mogą być niesprzyjające warunki atmosferyczne, na przykład burze czy porywisty wiatr. Najlepiej rozpocząć szkolenie wiosną lub jesienią.
Znawcy lotów paralotnią polecają kilka miejsc na uprawianie tego sportu. Na terenie Europy znajduje się wiele miejsc idealnych do nauki. Najciekawsze z nich można znaleźć w górach w Słowenii (Dolina Sočy – Tolmin, Kobarid), Słowacji (Lendak), czy Italii (Bassano del Grappa). Wszystkie ośrodki są wyposażone w profesjonalną infrastrukturę i gwarantują niepowtarzalne krajobrazy górskie. Niezapomniane wrażenia i zachwycające widoki można znaleźć także na terenie Polski, między innymi w Beskidach wyspowych, na Górze Żar, czy na najwyższym szczycie Beskidów – Szczytnej.