Morderczy bieg w „Dolinie Śmierci”. Oto Badwater – najtrudniejszy ultramaraton świata!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W tym katorżniczym biegu mogą startować wyłącznie specjalnie zaproszeni zawodnicy. Wśród zwycięzców najbardziej wymagającego ultramaratonu na świecie znajduje się także Polka – Patrycja Bereznowska.

Badwater to wyzwanie, z którym mogą zmierzyć się tylko najbardziej utalentowani sportowcy. Każdego roku specjalnie oddelegowana, czteroosobowa komisja wybiera 100 najlepszych i najbardziej utytułowanych zawodników, składających aplikacje do udziału w zawodach. Zgłoszeń przybywa z każdą edycją ultramaratonu, a zainteresowani sportowcy pochodzą z najdalszych zakątków świata. Do biegu zapraszanych jest tylko 50 nowych uczestników, którzy nigdy wcześniej nie brali udziału w Badwater. Pozostała liczba miejsc jest zarezerwowana dla weteranów biegu, czyli sportowców, którzy przynajmniej raz uczestniczyli w wydarzeniu. W ostatniej edycji Badwater do startu zakwalifikowano tylko 15 Europejczyków. Bieg odbywa się w Stanach Zjednoczonych, w kalifornijskiej Dolinie Śmierci. Początki ultramaratonu sięgają poprzedniego wieku, a przez lata Badwater zyskał tytuł najbardziej morderczego biegu na świecie.

Historia Badwater

Zawody odbywają się od 1989 roku, jednak trasę, którą prowadzony jest obecnie ultramaraton, pokonano 20 lat wcześniej. Wtedy ponad 250-kilometrowy odcinek przemierzono pieszo. Na bieganie zdecydował się dopiero Al Arnold w 1974 roku. Prób przebiegnięcia trasy było kilka. Pierwsza z nich zakończyła się po 29 kilometrach, ponieważ mężczyzna się odwodnił. Rok później przebiegnięcie Doliny Śmierci uniemożliwiła kontuzja kolana Arnolda. Kolejne lata nie pozwalały biegaczowi nawet podjąć próby, gdyż nieustannie leczył urazy. Cel osiągnął dopiero w 1977 roku, pokonując morderczą drogę w 80 godzin.

Pomysł na organizację zawodów pojawił się dekadę później, gdy znalazło się więcej chętnych, którzy chcieli zmierzyć się z wykańczającą trasą. Na starcie pierwszej edycji biegu pojawiło się 5 uczestników. Pierwotny szlak Badwater był znacznie dłuższy i trudniejszy od tego pokonywanego obecnie. Wówczas droga do przebycia liczyła 253 kilometry i prawie 6000 metrów przewyższeń. Organizatorzy postanowili skrócić trasę do 217 kilometrów i obecnie na takiej odległości mierzą się najlepsi maratończycy.

Warunki i przebieg ultramaratonu

Morderczy bieg rozpoczyna się na dnie wyschniętego jeziora Badwater, znajdującego się 86 metrów poniżej poziomu morza – jest to najniższy punkt Ameryki Północnej. Następnie trasa wiedzie przez Dolinę Śmierci, która jest pustynią powstałą w rowie tektonicznym. Miejsce otacza pasmo górskie, którego najwyższy szczyt sięga 2268 metrów nad poziomem morza. Meta trasy znajduje się u podnóża najwyższego szczytu Stanów Zjednoczonych, Mount Whitney, na wysokości 2548 metrów nad poziomem morza. Podczas drogi biegacze pokonują jeszcze dwie góry o wysokości od 1500 do 1600 metrów. Łączna różnica poziomów wysokości na długości całej trasy to ponad 4000 metrów.

Dodatkowym czynnikiem utrudniającym pokonanie Badwater jest wysoka temperatura, która latem osiąga blisko 40 stopni Celsjusza. Na drodze nie znajduje się nawet jedno zacienione miejsce, a z relacji zawodników wynika, że asfalt, po którym się poruszają, rozgrzany jest do około 100 stopni Celsjusza. Na pokonanie Doliny Śmierci biegacze mają 48 godzin, i to w tym czasie muszą pojawić się na mecie, aby z sukcesem ukończyć bieg. Statystycznie do finiszu ultramaratonu nie dobiega od 20 do 40% zawodników rozpoczynających zawody.

Patrycja Bereznowska – polska triumfatorka morderczego biegu

Na liście zwycięzców najtrudniejszego ultramaratonu świata znajduje się również Polka – Patrycja Bereznowska. Biegaczce udało się wygrać konkurencję kobiet w 2019 roku z czasem 24 godziny, 13 minut i 24 sekundy. Bereznowska wyprzedziła 25 innych zawodniczek rozpoczynających z nią wyścig, a w kategorii open zajęła drugie miejsce. Pokonał ją Japończyk Yoshihiko Ishikawa, który z wynikiem 21 godzin, 33 minuty i 1 sekunda ustanowił nowy rekord Badwater. Na co dzień Patrycja Bereznowska specjalizuje się w biegach 24-godzinnych i regularnie przywozi medale z Mistrzostw Świata i Europy w tej konkurencji. Podczas ultramaratonu Badwater kobieta znajdowała się w grupie debiutantów.

GRATULACJE‼️‼️‼️‼️‼️‼️
Patrycja Bereznowska zwycięża w kategorii kobiet i jest druga OPEN (!!!) w biegu Badwater 135….

Opublikowany przez Joannę Kozanecką Wtorek, 16 lipca 2019

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*