9 kultowych aut z filmów i seriali

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dla jednych samochód jest praktycznym narzędziem do przemieszczania się z punktu A do punktu B, podczas gdy dla innych to konstrukcja o sentymentalnym znaczeniu. Kultowość niektórych aut wynika z tego, że pojawiały się w ważnej roli w popularnych filmach i serialach. Oto subiektywna lista 9 modeli, które stały się popularne właśnie za sprawą kinematografii.

Dolorean DMC-12 („Powrót do przyszłości”)

To rzadkie auto zostało wyprodukowane w latach 1981-1983 w liczbie zaledwie ok. 9000 egzemplarzy, a swoją popularność zawdzięcza występowi w serii „Powrót do przeszłości”. Właśnie Dolorean DMC-12 został użyty do podróży w czasie przez szalonego naukowca – dr. Emmetta Browna, w którego wcielił się Christopher Lloyd.

Aston Martin DB5 (Seria o Jamesie Bondzie)

Podobnie jak Dolorean DMC-12, Aston Martin DB5 był produkowany wyłącznie przez 2 lata – od 1963 do 1965 r. Zyskał sławę jako samochód Jamesa Bonda, którego rola należała wówczas do Seana Connery’ego. Brytyjska firma wypuściła na rynek zaledwie ok. 1000 egzemplarzy tego kultowego, niezwykle eleganckiego i ekskluzywnego auta, dziś wartego miliony złotych i w praktyce niedostępnego w sprzedaży.

Dodge Monaco („The Blues Brothers”)

Czy może być coś bardziej amerykańskiego niż szeroki, długi Dodge policyjny? Właśnie taką rolę w filmie „The Blues Brothers” odegrał model Monaco trzeciej generacji. Główni bohaterowie wykorzystywali go granic możliwości, ale służył im świetnie, m.in. za sprawą potężnego silnika V8, dzięki któremu mogli z powodzeniem uciekać przez policją.

Ford Thunderbird („Thelma i Louise”)

„Thelma i Louise” to klasyczny film drogi, w którym główne role odgrywają dwie kobiety (Geena Davis i Susan Sarandon). Obierają sobie za cel zerwanie z dotychczasowym życiem i podróżują przez USA Fordem Thunderbirdem czwartej generacji z 1966 r. Jeśli interesuje Cię zaś ubezpieczenie nowszego Forda, więcej na temat polis dla pojazdów tej marki przeczytasz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/marki/ford/.

Peugeot 406 („Taxi”)

Trudno sobie wyobrazić bardziej typowe auto niż Peugeot 406, tymczasem właśnie nim poruszał się po drogach główny bohater filmu „Taxi”. Już na pierwszy rzut oka widać jednak, że to nie zwykły Peugeot – i rzeczywiście, model pojawiający się we francuskiej produkcji był mocno podrasowany i osiągał prędkość powyżej 300 km/h.

GMC Vandura („Drużyna A”)

Potężną furgonetką poruszali się główni bohaterowie serialu „Drużyna A”, który cieszył się ogromną popularnością również w Polsce. Auto produkowano w latach 1970-1995, a używane egzemplarze można kupić również obecnie, choć nie należą do najtańszych.

Ford Falcon XB GT Coupe V8 Interceptor („Mad Max”)

Auto opuściło fabrykę w 1979 r., a w filmie „Mad Max” kierował nim Mel Gibson. Nie był to bynajmniej zwykły samochód, lecz egzemplarz osiągający ponad 600 KM.

Ford Mustang Fastback GT 390 (“Bullitt”)

Pościgi z udziałem Forda Mustanga Fastback GT 390 w filmie „Bullitt” przeszły do historii kinematografii i – podobnie jak samo auto – stały się kultowe. Pod jego maską pracuje potężny silnik V8, dzięki któremu pościgi były tak widowiskowe.

Fiat 125P („Zmiennicy”, „07 zgłoś się”)

Czas na auto z naszego, polskiego podwórka – Fiata 125P, którym jako taksówką poruszali się bohaterowie peerelowskiego serialu „Zmiennicy”. Jeździł nim także porucznik Borewicz (Bronisław Cieślak) w serialu „07 zgłoś się”. Odrestaurowanego Fiata 125P można jeszcze niekiedy spotkać na polskich drogach – jeżeli go posiadasz i chcesz ubezpieczyć, odpowiednią polisę znajdziesz w serwisie kalkulator-oc-ac.auto.pl.

Zdj. główne: Jakob Owens/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*