Alex Honnold i inni najsłynniejsi specjaliści od ekstremalnej wspinaczki free solo

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jazda bez trzymanki na rowerze to nic w porównaniu ze wspinaczką na wysokie skały bez zabezpieczenia. Jest jednak na świecie kilku śmiałków, którzy ryzykując życie przekraczają kolejne granice niemożliwego.

Wspinaczka free solo – co to takiego?

Powiedzieć, że free solo to niebezpieczna odmiana wspinaczki skałkowej, to jak nic nie powiedzieć. Jest to ekstremalne ryzyko, które są w stanie podjąć wyłącznie nieliczni. Free solo to balansowanie na granicy życia i śmierci. Jeden niewłaściwy ruch i można stracić życie.

We wspinaczce tradycyjnej jesteś asekurowany liną. Punkty asekuracyjne umieszczane są w bardzo stabilnych miejscach, aby w momencie, w którym oderwiesz się od ściany, zapobiegły niekontrolowanemu upadkowi z dużej wysokości. Wspinaczka free solo to zupełnie odmienne standardy. Nie ma w niej bowiem miejsca na żadne przyrządy asekuracyjne. Jesteś sam na sam ze skałą. To, czy uda Ci się przeżyć, zależy od Twoich umiejętności i stopnia znajomości góry, którą próbujesz zdobyć.

Co sprawia, że w czasach, gdy na wyciągnięcie ręki jest dostępny sprzęt asekuracyjny z najwyższej półki, są osoby, które ryzykują życie we wspinaczce free solo? Niektórzy z nich opisują to jako wewnętrzną potrzebę obcowania z naturą i przeżycia niezapomnianej przygody.

Alex Honnold – legenda wspinaczki free solo

Jeszcze do niedawna o amerykańskim wspinaczu słyszeli jedynie ci, którzy na bieżąco śledzą wydarzenia ze świata wspinaczkowego. Obecnie jednak nazwisko to jest znane szerszej społeczności, a wszystko za sprawą oscarowego dokumentu „Free Solo”. Jest to film, który przedstawia zdobycie przez Amerykanina ściany El Capitana bez żadnego zabezpieczenia.

Zarówno sam wyczyn, jak i fakt, że został rozpropagowany dzięki dokumentowi nakręconemu przez dwóch reżyserów (Chin, Vasarhelyi) przyniósł Alexowi Honnoldowi światową sławę. Wspinacz zjeździł niemal cały glob z prezentacjami, podczas których opowiadał historię swojego życia i drogi wspinacza.

Warto pamiętać o tym, że El Capitan to nie jedyny spektakularny wyczyn Amerykanina. Do innych jego sukcesów we free solo zaliczyć trzeba m.in.:
•  Yosemite, Washington Column, droga Astroman (5.11c, 330m);
•  Taghia, Maroko, Le Rouge Berbère (7b, 560 m);
•  Half Dome, Yosemite, droga Northwest Face Regular Route, (5.12a, 600 m).

free solo

Czy można zrozumieć pasję, która może kosztować życie? Zobaczcie, co odczuwał Alex Honnold, podczas realizacji swojego największego marzenia!

Zdobywca Oscara „Free Solo: ekstremalna wspinaczka” – premiera już w niedzielę o 21:00 na #NationalGeographic. #ElCapitan #FreeSolo #AlexHonnold #Oscar

Opublikowany przez National Geographic Czwartek, 28 lutego 2019

Nie tylko Alex Honnold, czyli słów kilka o innych wielkich wspinaczach free solo

Chociaż to Alex Honnold jest obecnie najbardziej znanym człowiekiem ze świata wspinaczki bez asekuracji, to w środowisku tym można znaleźć więcej legend, które mają na swoim koncie przejścia jeżące włos na głowie.

Alain Robert (znany też jako człowiek-pająk) – lista jego osiągnięć jest imponująca. W przeciwieństwie do Alexa nie wspina się jednak po skałach. Jego miłością są wielkomiejskie budynki. Trzeba przyznać, że są to budynki o ponadprzeciętnej wysokości (jak do tej pory zaliczył wspinaczkę na ponad 70 wieżowców na całym świecie, m.in. słynne Burj Khalifa i Empire State Building).

John Bachar uważany jest natomiast za jednego z ojców free solo, choć uprawiał również wspinaczkę z liną asekuracyjną. Dał się poznać jako wspinacz, którego cechowała wyjątkowa etyka. Niestety zginął tragicznie w wieku 51 lat, właśnie podczas wspinaczki w formule free solo…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dwanaście − 12 =