Ekstremalne wyzwania na granicy możliwości człowieka stają się coraz popularniejsze. Dreszczyk emocji połączony z zachwycającymi widokami to mieszanka, która z każdym rokiem przyciąga rzeszę śmiałków. Właśnie nadchodzi sezon na creeking!
Creeking to słowo, które większości osób raczej nie będzie się kojarzyć z niczym konkretnym. W zasadzie nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ grono osób interesujących się tym wyjątkowym sportem o mocno ekstremalnym zabarwieniu jest raczej bardzo wąskie. Co zatem kryje się pod tą tajemniczą nazwą?
Creeking jest odmianą kajakarstwa. Jeżeli jednak w tym momencie przyszło Ci do głowy wspomnienie z leniwych spływów, które latem odbywałeś na mazurskich jeziorach, anielska sielanka przerywana ugryzieniami komarów, to zdecydowanie nie tędy droga! Creeking ze spokojem, przewidywalnością i łagodnością nie ma nic wspólnego.
To najbardziej ekstremalna odmiana kajakarstwa górskiego. Przygoda, która dostępna jest wyłącznie dla tych śmiałków, którzy odważą się przekraczać granice własnego ciała i umysłu. To spływy rwącymi górskimi strumieniami, w którym poziom wody jest bardzo niski. To lawirowanie pomiędzy luźnymi skałami i emocje, które sięgają zenitu. To również spore ryzyko, jednakże miłośnicy takiej przygody wiedzą, że pewną dawkę ryzyka muszą wkalkulować w swoje nietuzinkowe hobby.
Różnic jest sporo, a wiele z nich da się zauważyć już na pierwszy rzut oka. Doświadczenie – to właśnie ono powinno determinować, czy wybierzesz się na rodzinny wypad po jeziorze z rodziną, czy jednak skusisz się na spływ górską rzeką o bardzo rwącym nurcie. Jeżeli do tej pory jeszcze nigdy w życiu nie siedziałeś w kajaku, to ekstremalne wyzwania raczej nie będą pomysłem zasługującym na uwagę. Zanim sięgniesz po trudniejsze trasy spływów kajakowych, naucz się pływać po spokojniejszych wodach.
Samo doświadczenie to jednak nie wszystko. Różnica widoczna jest także w sprzęcie, jaki zabierany jest na wyprawę. Spływy kajakowe w odsłonie tradycyjnej to przeważnie długie kajaki dwuosobowe. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił na spływie górskim potokiem, musisz zainwestować w zupełnie inny sprzęt.
Kajak, który jest wykorzystywany w ekstremalnej odmianie kajakarstwa, popularnie nazywamy creekerem. Jest on znacznie krótszy od tradycyjnego kajaka. Posiada dodatkowe wzmocnienia, dzięki którym znacznie wzrasta jego wytrzymałość.
Kajak tego rodzaju, aby zapewniał bezpieczeństwo oraz maksymalną frajdę ze spływu górskim strumieniem, musi być przede wszystkim stabilny oraz bardzo zwrotny. Liczy się odpowiednia konstrukcja, która nie ulegnie uszkodzeniu przy zderzeniu ze skałami i innymi naturalnymi przeszkodami, które napotkasz na drodze swojego spływu.
Wybierając kajak, zwróć uwagę na jego rozmiar. Producenci profesjonalnych kajaków oferują sprzęt o różnych wymiarach. Zdecyduj się na taki, który optymalnie będzie odpowiadał Twoim potrzebom.
Droga do spróbowania tej wyjątkowej przygody wcale nie jest prosta i nie chodzi tylko o to, że planując wypad na creeking trzeba pomyśleć o wyprawie za granicę, bo w Polsce brakuje ekstremalnych tras do takich spływów. Kluczową rolę odgrywa wspomniane wcześniej doświadczenie.
Chcesz zmierzyć się z własnymi słabościami? Marzy Ci się pokonywanie bardzo trudnych tras, na których więcej jest kamieni i skał, niż wody? To świetnie! Jednak zacznij od kursu kajakarstwa górskiego. Taką ofertę znajdziesz w wielu miastach. Kursy często odbywają się na sztucznych torach, które z punktu widzenia kursanta są o wiele bezpieczniejsze, niż teren naturalny.
Kurs kajakarstwa górskiego złożony jest z części teoretycznej oraz praktycznej. Oferta jest bardzo elastyczna. Na początek, aby przekonać się, czy taka forma spędzania wolnego czasu jest dla Ciebie, możesz zdecydować się na kurs weekendowy. Jeżeli złapiesz bakcyla, stopniowo będziesz zdobywać kolejne poziomy wtajemniczenia!
Kajakarstwo szaleństwo po górskich rzekach:)
W kajakarstwie górskim można wyróżnić kilka nurtów np.:
1. River runing -…Opublikowany przez SPORTBODY.PL Czwartek, 12 września 2013
Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com