Wygrywaj albo giń – najbardziej niebezpieczne sztuki walki

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sztuki walki od lat zyskują coraz większą popularność w świecie sportu, jednak ich wykonywanie wiąże się z wieloma trudnościami i możliwościami kontuzji, a nawet śmierci!

Krav Maga

Wywodząca się z Izraela sztuka walki jest jedną z najbardziej niebezpiecznych na świecie. Łączy w sobie elementy walki oraz samoobrony, dlatego najważniejszym celem Krav Magi jest obezwładnienie przeciwnika. Ciosy mogą być zadawane nawet w krocze czy gardziel, tylko po to, by w jak najkrótszym czasie możliwie najmocniej zranić oponenta, a w skrajnych wypadkach doprowadzić do jego zgonu.

Rough and Tumble

Jedna z niewielu technik, która powstała w Stanach Zjednoczonych, jednak nigdy nie doczekała się spójnego regulaminu czy profesjonalnych walk. Przyczyną była jej wyjątkowa brutalność, która jako nadrzędny cel stawiała uśmiercenie przeciwnika. W zmaganiach Rough and Tumble uczestnicy mogli sobie odgryzać języki czy uszy oraz wydłubywać oczy.

Bacom

Interesująca sztuka walki powstała na ulicach stolicy Peru Limy. Oprócz braku podstawowych zasad w celu przeprowadzenia rywalizacji fair-play, styl pozwala na korzystanie z dowolnej broni. Do zadawania brutalnych i mocnych ciosów zawodnicy mogą dodatkowo wykorzystać nóż, kastetu czy inne urządzenie. Wszystko po to, aby jak najbardziej zranić przeciwnika i szybko zakończyć zmagania.

Kapu Kuialua

Hawajska sztuka walki opiera się na opanowaniu technik, które pozwalają na złamanie kości lub przemieszczenie stawów przeciwnika. Zawodnicy biorący udział w walkach Kapu Ku’ialua wykorzystują liczne sztuczki, które umożliwiają im utrudnienie rywalowi złapania za rękę czy nogę, na przykład nacierają swoje ciało olejem kokosowym.

Muay Thai

Tajski boks należy do grupy dyscyplin, które są uprawiane na całym świecie. Oprócz tradycyjnych bokserskich ciosów, zawodnicy mogą używać kolan i łokci, które znacznie zwiększają doznawane obrażenia. Muay Thai to także jeden z podstawowych elementów wykorzystywanych w treningach MMA.

SPEAR

Stworzona przez Tonego Blauera w latach 80. XX wieku technika wykorzystuje naturalne odruchy przeciwnika podczas samoobrony. Skrót SPEAR oznacza w tłumaczeniu spontaniczną ochronę umożliwiającą przyspieszoną reakcję, dlatego jest często wykorzystywany przez mundurowych w wojsku czy policji. Dzięki opanowaniu systemu ruchów zawodnik może wykorzystać sposób reakcji przeciwnika i w szybki sposób go obezwładnić.

Sambo

Jedna z niewielu sztuk walki na tej liście, która oficjalnie została uznana za sport. Sambo łączy w sobie elementy zapasów i judo, a jej celem jest samoobrona bez broni. System powstał dla żołnierzy Armii Czerwonej w latach 20. XX wieku, jednak szybko zyskał popularność na całym świecie.

Arnis

Narodowy sport mieszkańców Filipin, znana także pod nazwami Kali czy Eskrima. Zawodnicy walczący w ramach rywalizacji oprócz gołych rak mają do dyspozycji bambusowe kije o długości około metra, noże i prowizorycznie stworzone wyposażenie. Według historyków to właśnie sztuka walki Arnis pomogła Filipińczykom przeciwstawić się hiszpańskim kolonizatorom w 1610 roku. Sport ten jest uprawiany do dzisiaj, a kilka szkół nauki Kali można znaleźć nawet na terenie Polski.

Foto wyróżniające: Mikhail Pochuyev \ TASS via Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Czlowiekroku2022 26.06.2022

    Nie żebym się czepiał ale krav maga to system walki stworzony do samoobrony i nie jest to ani sztuka walki ani sport.