Czy dieta wegańska jest dobra dla osób uprawiających sporty ekstremalne?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wyczynowi sportowcy stosują się do specjalnie stworzonej diety i znajdują się pod stałą opieką dietetyka. Czy weganizm korzystnie wpływa na trening i pozwala zachować zawodnikom odpowiedni poziom witamin, białka i protein w organizmie?

Coraz więcej utytułowanych i najpopularniejszych sportowców przeszło na dietę wegańską. Pośród nich można znaleźć najwybitniejsze rodzeństwo tenisa Serenę i Venus Williams, pięściarza Mike’a Tysona, kulturystę Jima Morrisa czy ultramaratończyka Scott’a Jureka. Zmiana diety na w pełni roślinną może być podyktowana nie tylko pobudkami etycznymi lub ekologicznymi, ale także zdrowotnymi. Liczne badania dotyczące braku produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie wyczynowych sportowców dowodzi, że zmiana menu nie ma negatywnego wpływu na wyniki sportowe, samopoczucie czy siłę fizyczną.

Na czym polega weganizm?

Nurt weganizmu wywodzi się z radykalnego wegetarianizmu. Dieta wegańska zakłada, że w jadłospisie nie pojawia się mięso, owoce morza oraz jakiekolwiek produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym jaja i nabiał. Podstawą w diecie wegańskiej są produkty na bazie zboża, w tym pszenica, ryż, żyto, proso, owies, a także warzywa i owoce. Menu można rozszerzyć o rośliny strączkowe, orzechy, grzyby i glony morskie. Weganie znaleźli także sposób na zastąpienie nabiału i korzystają z mleka roślinnego, np. sojowego, kokosowego czy ryżowego. Na ich bazie można produkować sery, jogurty, kefiry i napoje mleczne. Gdy weganizm zyskiwał popularność, mówiło się o swego rodzaju fanaberii i modzie. Jednak badania nad dietą wegańską wykazały jej pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

Zalety diety wegańskiej

Jedną z głównych cech diety wegańskiej jest jej wpływ na wagę, ponieważ ogranicza się spożycie węglowodanów oraz białka. Weganin szybko zrzuca zbędne kilogramy, a organizmowi dostarcza tylko niezbędnych elementów pochodzenia roślinnego. Weganizm zmniejsza także ryzyko wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy, chorób układu krążenia i niektórych nowotworów np. jelita grubego czy płuc. Weganizm może okazać się pomocny w walce z kamicą żółciową, zaparciami, hemoroidami oraz próchnicą zębów.

Dieta wegańska – wpływ na sportowców 💪🥗⚽

Z roku na rok dieta wegetariańska oraz wegańska zyskują coraz większą…

Opublikowany przez Informacja Kulturalno-Sportowa Studentów – IKSS Czwartek, 31 grudnia 2020

Jak zastąpić produkty mięsne roślinnymi?

Podstawą zmiany diety jest prawidłowe oszacowanie dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Organizm wymaga odpowiedniej dawki energii, szczególnie u sportowców wyczynowych, którzy takie zapotrzebowanie mają kilkukrotnie zwiększone. Przyjmuje się, że podczas intensywnego treningu spalane są przede wszystkim węglowodany, podczas gdy w czasie dłuższych i wolniejszych ćwiczeń ludzki organizm pobiera energię z tłuszczy. Badania wykazały, że 60% kalorii dostarczanych do organizmu pochodzi właśnie z węglowodanów, których źródłem w diecie wegańskiej są produkty zbożowe, warzywa i owoce. Nabiał pochodzenia zwierzęcego można wymienić na roślinny, a mięso zastąpić roślinnymi odpowiednikami np. mięsem sojowym, tofu czy ciecierzycą. Należy pamiętać, że roślinne produkty mogą nie dostarczać wystarczającej ilości białka, które można dostarczyć za pomocą odżywek białkowych, suplementów diety i witamin w tabletkach.

Dieta wegańska a sport wyczynowy

Wegański jadłospis, aby spełniał wszystkie swoje założenia, powinien być odpowiednio zbilansowany. Dla zawodników uprawiających sport wyczynowo musi być bogaty w węglowodany, białko i kalorie. W diecie nie może zabraknąć ziemniaków, kaszy jęczmiennej i ryżu, które mają dużą dawkę wyżej wymienionych składników. Weganizm nie ma negatywnego wpływu na masę mięśniową czy siłę fizyczną. Niektórzy z badaczy twierdzą nawet, że weganizm lepiej wpływa na organizm sportowca, ponieważ ułatwia mu procesy metaboliczne i nie obciąża układu pokarmowego.

Dodatkowym wsparciem w stosowaniu tego typu diety jest prawidłowa suplementacja, czyli zażywanie witamin (głównie D i B12), kwasu Omega3, probiotyków i odżywek białkowych na bazie mleka syntetycznego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*