Elementarz przyszłego kitesurfera

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sporty wodne zyskują zwolenników, a infrastruktura sportowa stale się rozrasta. Co trzeba zrobić, aby dołączyć do miłośników ślizgania się po wodzie na desce z przymocowanym latawcem?

Kitesurfing – o co w nim chodzi?

Jeżeli chodzi o możliwość uprawiania sportów wodnych, to wybór jest bardzo duży. Moda na sprzęty surfingowe przyszła z zachodu już ładnych parę lat temu. Wygląda na to, że na dobre się zadomowiła, bo windsurfing czy kitesurfing cieszą się stale rosnącą popularnością i to wśród osób z różnych grup wiekowych, choć przyznać można, że na taką formę spędzania wolnego czasu najbardziej otwarci są ludzi młodzi, którzy wciąż szukają kolejnych wyzwań.

Kitesurfing to jeden z ciekawszych sportów wodnych. Po wzburzonych (najczęściej morskich) falach pływa się w tym przypadku na desce, która zasilana jest przez specjalnie skonstruowany latawiec. Historia tego sportu nie jest nazbyt długa. Jego początki, to druga połowa ubiegłego stulecia. Pomimo stosunkowo krótkiej historii, zwolenników kitesurfingu jest coraz więcej! Chcesz wiedzieć jak zacząć przygodę z tym wyjątkowym sportem? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Jaki sprzęt jest niezbędny do kitesurfingu?

Jak przy każdym sporcie, tak i przy kitesurfingu niezbędny będzie odpowiedni sprzęt. Jest jednak dobra informacja. Na początek nie musisz go wcale kupować! Jeżeli chcesz tylko spróbować, czy to będzie sport dla Ciebie, to spokojnie możesz się zdecydować na to, aby cały sprzęt wypożyczyć. Podobnie, jeżeli mieszkasz na drugim końcu Polski i na ślizganie się po falach masz zamiar wybierać się sporadycznie.

Jednak jeżeli myślisz o kitesurfingu nieco poważniej i chcesz się zaangażować w jego naukę, to z czasem możesz pomyśleć o tym, aby zakupić niezbędny sprzęt. Co będzie Ci potrzebne? Musisz pomyśleć przede wszystkim o profesjonalnej desce. Jest ona trochę podobna do tej, która jest używana w windsurfingu, jednak jest od niej sporo mniejsza. Co ciekawe, latawce też nie zajmują zbyt dużo miejsca. Dzięki temu z całym sprzętem do kitesurfingu możesz swobodnie się przemieszczać!

Oprócz deski oraz latawca będziesz potrzebować także specjalną piankę ułatwiającą pływanie w trudnych warunkach. Przyda się także kask, uprząż oraz kamizelka ratunkowa. Dzięki tym elementom zwiększysz swoje bezpieczeństwo i zminimalizujesz ryzyko wypadku. Kitesurfing, podobnie jak inne sporty wodne, wymaga sporo treningu. Najlepiej jest ćwiczyć pod okiem doświadczonego instruktora.


Jak można nauczyć się kitesurfingu?

Nad polskim morzem działa przynajmniej kilka szkółek, w których pod okiem profesjonalistów można poznać tajniki sportów wodnych. Jeżeli chcesz ślizgać się po falach i zależy Ci na tym, aby podczas nauki mieć wsparcie doświadczonego trenera, to koniecznie zapisz się na kurs. Unikaj samodzielnej nauki. Po pierwsze, na początku będziesz popełniać sporo błędów technicznych, które jeżeli nie zostaną odpowiednio skorygowane, to wejdą Ci w nawyk. Po drugie, samodzielne łapanie fal, gdy się nie ma w tym wprawy, może doprowadzić do wypadku. Oferta kursów jest obecnie niezwykle zróżnicowana. Bez problemu wybierzesz formułę dopasowaną do Twoich potrzeb i możliwości czasowych.

Kitesurfing a bezpieczeństwo

Zastanawiasz się zapewne, czy kitesurfing można zaliczyć do sportów bezpiecznych, czy raczej znajdzie się w takiej klasyfikacji na przeciwległym biegunie. Zależy, z której strony na to spojrzeć. Jeżeli porównywać pływanie na desce z latawcem do rozgrywki szachistów, to w tym pierwszym przypadku ryzyko kontuzji oraz poziom niebezpieczeństwa jest znacznie większy. W zestawieniu ze wspinaczką skalną bez asekuracji, pływanie na desce nie wydaje się natomiast bardzo groźne.

Każdy sport niesie ze sobą ryzyko wystąpienia kontuzji. Każdy upadek na morską taflę może okazać się bolesny. Jeżeli chcesz pływać na desce, to najpierw zadbaj o to, aby udoskonalić umiejętność pływania wpław. Postaw też na wytężony trening ogólnorozwojowy. Dzięki temu będziesz znacznie sprawniejszy.

Jeżeli chcesz pływać bezpiecznie, to koniecznie zapisz się na kurs kitesurfingu. Doświadczony instruktor podczas kursu przekaże Ci kompletną wiedzę dotyczącą tego, jak bezpiecznie pływać na desce z latawcem.

‼️7 kamieni milowych w nauce kitesurfingu‼️

Dobry kurs kitesurfingu powinien mieć jasny przebieg, być merytorycznie…

Opublikowany przez Makani Travel Kite Wyjazdy Środa, 4 marca 2020

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*