Jaguar i Lamborghini daleko w tyle. Jakie prędkości osiągają najszybsze łodzie motorowe na świecie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ostatnimi czasy na rynek łodzi motorowych wkroczyły bardzo znane marki luksusowych samochodów. Zarówno Lamborghini, jak i Jaguar mają w świecie sportów motorowodnych swoich przedstawicieli, jednak to nie oni należą do czołówki najszybszych łodzi. Opowiadamy o rekordzistach prędkości wśród łodzi motorowych. Poznaj zaskakującego zwycięzcę tego tytułu! 

Motorowa łódź Jaguara

Brytyjska marka Jaguar jest jednym z liderów, jeśli chodzi o szybkie i luksusowe samochody. Z kolei na rynku łodzi motorowych właściwie dopiero raczkuje. Najszybszy model łodzi angielskiej firmy, Jaguar Vector Racing V20E, rozwija maksymalną prędkość do 140 kilometrów na godzinę. To imponujący wynik, jednak nawet nie jest blisko obecnego rekordzisty. Niewątpliwie łodzie Jaguara są bardzo estetyczne i luksusowe, więc to niemała gratka dla miłośników życia “na bogato”. Motorówka powstała niecałe trzy lata temu i nadal jest jednym z chętniej kupowanych modeli brytyjskiej marki. 

Najnowsza motorówka Lamborghini

Najnowsza łódź motorowa od włoskiego producenta samochodów swoją premierę miała w 2021 roku. Model Tecnomar for Lamborghini 63 powstał we współpracy lidera w produkcji sportowych supersamochód z jednym z największych konglomeratów w międzynarodowym przemyśle żeglarskim. Łódź osiąga maksymalną prędkość do 111 kilometrów na godzinę, więc nie jest szybsza od swojego konkurenta Jaguara, jednak nadrabia to wspaniałym i bardzo imponującym designem. Wyglądem przypomina mały jacht, choć łódź ma zaledwie 63 stopy (stąd numer w nazwie modelu), wygląda naprawdę zachwycająco. Jest to zdecydowanie model dla estetów, osób ceniących sobie luksus oraz nowoczesność. 

Najszybsza łódź motorowa na świecie    

W 2018 roku padł rekord świata w maksymalnej prędkości osiąganej przez łódź motorową z silnikiem diesla. Zaprojektowana przez FB Design łódź napędzana silnikiem FPT Cursor 16 osiągnęła prędkość 277,5 kilometrów na godzinę. Jest to wynik, który oficjalnie został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa i do dziś nie został pobity. Co zaskakujące, silnik zamontowany w łodzi nie jest wcale tak oczywistym wyborem, bowiem jest to jednostka napędowa montowana zazwyczaj w kombajnach. Oczywiście, aby mógł zasilić łódź motorową, silnik musiał być odpowiednio zmodyfikowany, co nie zmienia faktu, że wybór jest niecodzienny i absolutnie innowacyjny. Prezes firmy FB Design, Fabio Buzzi sam sterował łodzią motorową podczas bicia rekordu. Niesamowita prędkość aż prawie 300 kilometrów na godzinę to zasługa nie tylko zmodyfikowanego w odpowiedni sposób i dostosowanego do łodzi silnika, lecz także samego designu motorówki. Jej opływowość, materiał wykonania, kształt oraz inne parametry wpływające na szybkość łodzi, podobnie jak silnik zaprojektowane zostały przez sztab specjalistów z Centrum Badań i Rozwoju FPT Industrial w Arbon. Centrum badań z FB Design kwitnie już od dłuższego czasu, a firmy wypuszczają na rynek coraz nowocześniejsze wynalazki.

Sporty motorowodne to nisza, jednak mają one swoich fanów rozsianych po całym świecie. W Polsce jest wiele pięknych miejsc, gdzie amatorzy tych dziedzin mogą oddawać się swojej pasji. Ogromne jeziora na Mazurach czy Pałukach są idealnym miejscem, zarówno by trenować do zawodów motorowodnych, jak i rekreacyjnie wybrać się na rejs motorówką Jaguara za kilka milionów lub wypożyczonym kajakiem.

Zdjęcie główne: herbert2512/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Temat 20.11.2022

    Dobrze jak byście podawali w węzłach, bo jednak to co porusza się w wiedzie powinno być określane w węzłach. Duża szybkość na wodzie nie jest dobra bo łatwo się rozbić o większą falę.