Jak dobrze przygotować się do raftingu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szukasz sportu, którego nieodłącznym elementem są ciągłe wyskoki adrenaliny i mocny dreszcz emocji? Rafting z pewnością spełni Twoje oczekiwania!

Rafting – czy to sport dla każdego?

Oglądając relację ze spływu pontonowego, można odnieść wrażenie, że jest to wyjątkowo ekstremalna dyscyplina sportowa, przeznaczona tylko dla osób o doskonałej kondycji fizycznej i nie mniejszej odwadze. Rwące górskie rzeki i strumienie, niekiedy prawie pionowe spadki, ostre zakręty – to ogromna porcja adrenaliny. Dobra informacja jest taka, że praktycznie każdy może spróbować i przekonać się jak smakuje ta wyjątkowa przygoda. Jeśli jednak przez ostatnie lata, jedyną aktywnością, jaką podejmowałeś był spacer do sklepu po ciastka – lepiej szybko weź się do roboty. Rafting wymaga dobrej kondycji fizycznej. Pora na trening!

Siła i kondycja to podstawa

O ile jeszcze w przypadku spływów kajakowych po łagodnych rzekach nie trzeba tak bardzo martwić się stopniem wytrenowania organizmu (gdy braknie sił, zawsze można zdać się na łagodny nurt – prędzej czy później dopłyniemy do obranego wcześniej celu), o tyle w przypadku raftingu nie jest to takie proste. Opanowanie pontonu na rwącej, górskiej rzece wymaga nie lada krzepy. W trosce o własne bezpieczeństwo warto postawić przede wszystkim na trening wzmacniający mięśnie górnych partii ciała. Dobrym pomysłem będzie siłownia i seria ćwiczeń pod okiem doświadczonego instruktora. Doskonałym przygotowaniem do raftingu może okazać się crosffit – coraz popularniejszy trening ogólnorozwojowy.

Sprzęt i ubiór – o czym należy pamiętać?

Jeżeli chodzi o sprzęt, to zakładając, że jesteś początkującym miłośnikiem raftingu i zapisujesz się na zorganizowany spływ, to pontonem czy wiosłami nie musisz się martwić. Wszelkie elementy wyposażenia niezbędne do bezpiecznego przeprowadzenia spływu pontonowego zostaną dostarczone przez organizatora. Twoim zadaniem jest to, aby skupić się na odpowiedniej odzieży.

W głowach osób, które po raz pierwszy wybierają się na spływ kajakowy, kłębi się bardzo często pytanie – w co się ubrać? Nie ma jednej złotej zasady, choć pamiętaj o tym, że dobrym rozwiązaniem są dwa komplety ubrań. Zawsze to miło przebrać się w suchą odzież po wyjściu z pontonu. A tego, że podczas spływu przemokniesz do suchej nitki, możesz być praktycznie pewny.

Istotną kwestią jest obuwie. Japonki nie będą najlepszym pomysłem. Postaw na buty, które dobrze przylegają do stopy – mogą to być specjalne buty do wody, choć zwykłe tenisówki również zdadzą egzamin. Jeśli chcesz płynąć w stroju kąpielowym, to wybierz ubrania ze specjalnych materiałów, które szybko schną. Bawełniana koszulka nie tylko w kilka chwil przesiąknie wodą i stanie się ciężka, ale będzie też bardzo długo schnąć. Jeżeli myślisz o raftingu na poważnie i chcesz się bardziej związać z tym wspaniałym sportem, to możesz zainwestować w piankę pływacką. Jest to spory wydatek, jednak znacznie zwiększa komfort pływania – zwłaszcza w ekstremalnych warunkach.

Powoli stopniuj trudność spływu

Wyprawa raftingowa, nawet w najlżejszej odsłonie, to nie wycieczka rowerkiem wodnym po Jeziorze Solińskim. Dobrze oceń swoje umiejętności – od tego będzie zależało bezpieczeństwo zarówno Twoje, jak i innych osób, które razem z Tobą będą płynęły pontonem. Nawet w Polsce są trasy raftingowe przystosowane do potrzeb osób początkujących. Jeżeli to Twój pierwszy spływ, to po pierwsze zacznij od trasy łatwej, a po drugie, zadbaj o to, aby mieć wokół siebie nieco bardziej doświadczone osoby.

Jeżeli porwiesz się na głęboką wodę, to nie dość, że spływ zamiast ogromnej frajdy przyniesie Ci sporo frustracji, to w dodatku, gdy już go pokonasz, organizm będzie domagał się mocniejszych wrażeń, a Ty po wyborze trudnej trasy nie będziesz w stanie nic więcej mu zaproponować. Podnoś poprzeczkę stopniowo, a wówczas zyskasz pewność, że pomysłów na ciekawe wyzwania sportowe nie zabraknie Ci przez kilka najbliższych lat.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*