Jaki rower wybrać na początek przygody z kolarstwem górskim?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając rower górski trzeba przede wszystkim określić swoje priorytety. Jak to zrobić? Podpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem roweru?

Niezależnie od tego, czy chcesz kupić typowego turystyka, rower do miejskiej jazdy czy sprzęt idealny na wyprawy po górach, to musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często i w jakich warunkach sprzęt będzie używany. Od odpowiedzi na to pytanie zależy bowiem, w jaki typ roweru będziesz celować. Oczywiście osoby, które zamierzają skoncentrować się na jeździe górskimi szlakami, wybiorą z pewnością rower górski. Warto jednak wiedzieć, że kategoria górskich rowerów jest niezwykle szeroka. Przed zakupem sprzętu, trzeba doprecyzować między innymi to, czy rower ma służyć do trudnych technicznie zjazdów, czy raczej będzie używany na mniej wymagających trasach.

Dla kogo rower górski będzie odpowiedni?

Od tego, czy optymalnie dopasujesz rodzaj sprzętu do swoich potrzeb, będzie zależeć późniejszy komfort jazdy. Oczywiście da się na rowerze miejskim pojechać na krótką wycieczkę po bezdrożach, tak samo, jak codziennie do pracy można dojeżdżać na rowerze górskim – jednak komfort podróży zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku może być wątpliwy. Rower górski to sprzęt dedykowany do poruszania się w bardziej wymagającym terenie. Wszędzie tam, gdzie rower szosowy (a nawet i crossowy) zawiedzie (choćby ze względu na nierówne i wyboiste podłoże), tam na rowerze górskim powinniśmy się wdrapać (jednak w pewnym stopniu będzie to też zależało od naszych umiejętności – pamiętaj, że sam rower, to nie wszystko).

Wybierając rower do jazdy górskiej, sprawdź między innymi rodzaj i jakość osprzętu. Producenci mają bardzo szeroką ofertę rowerów górskich, która skierowana jest zarówno w stronę osób początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych. Jak łatwo można się domyślić, osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolarstwem górskim, będą potrzebowały mniej wymagający sprzęt niż kolarze startujący w zawodach.

Rower do jazdy okazjonalnej

Jeżeli pasjonujesz się jazdą terenową, jednak nie masz zbyt dużo czasu na taką rozrywkę, a dodatkowo nie celujesz w trasy o wymagającym profilu, to w zupełności Twoim potrzebom powinien sprostać rower górski przeznaczony do jazdy rekreacyjnej. Model, spełniający Twoje oczekiwania będzie zbudowany na sztywnej ramie, jednak zostanie wyposażony w przedni amortyzator – to w zupełności wystarczy. Standardem jest zastosowanie kół w rozmiarze 29”.

Rowery XC

To propozycja dla osób, które pragną zasmakować nieco więcej adrenaliny. W tym typie sprzętu został zachowany dosyć dobry balans pomiędzy energicznym pokonywaniem podjazdów, a także szybkimi zjazdami. Cechują się dosyć dużą uniwersalnością, co sprawia, że bardzo chętnie wybierane są przez pasjonatów kolarstwa górskiego. Na rowerach tego typu spokojnie można startować w zawodach, między innymi w maratonie górskim. Oczywiście i tu, znajdziemy różne propozycje od producentów, których głównym wyznacznikiem będzie jakość zastosowanych komponentów oraz cena sprzętu – im bardziej profesjonalny, tym więcej trzeba będzie za niego zapłacić. Rower XC ze średniej półki to wydatek przynajmniej 5-6 tys. złotych.

Trial

Rowery do trialu to także sprzęt całkiem uniwersalny. Można na nich bezpiecznie pokonywać trudne technicznie zjazdy, sprawdzą się również przy wymagających podjazdach. Niekoniecznie nadają się na zawody sportowe, gdzie główny nacisk kładzie się na rywalizację, jednak zapewniają doskonały komfort podczas rowerowych wycieczek górskich. Jeżeli celujesz w rower tego typu z pełnym osprzętem, to przygotuj się na niemały wydatek. Koszt zakupu może oscylować nawet w granicach kilkunastu tysięcy złotych.

Czas decyzji – czym się kierować?

Przede wszystkim określ swoje potrzeby i wymagania. Chcesz mieć sprzęt na okazjonalne wycieczki po bardziej wymagającym terenie, czy raczej planujesz się ścigać na szybkich górskich ścieżkach? Zależy Ci bardziej na śrubowaniu sportowych wyników czy na komforcie podczas jazdy? Gdy poznasz odpowiedzi na te pytania, to wystarczy, że określisz budżet przeznaczony na inwestycję, a następnie poszukasz modelu, który wizualnie przypadnie Ci do gustu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*