Lot balonem w Kapadocji – dlaczego warto odwiedzić europejską stolicę baloniarstwa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mówi się, że być w Kapadocji i nie odbyć ani jednego lotu balonem, to w zasadzie tak, jakby nigdzie nie być. Czy rzeczywiście warto zdecydować się na tego typu przygodę, a jeśli tak, to dlaczego? Odpowiadamy.

Kapadocja to kraina historyczna znajdująca się w środkowej Turcji. Region od dawna cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony turystów i zyskał nawet sławę jednego z najbardziej różnorodnych, niesamowitych, a także najpiękniejszych miejsc w całym kraju. Kapadocja ma jednak do zaoferowania coś znacznie więcej niż tylko zapierające dech w piersiach widoki – kraina słynie również z lotów balonami i właśnie na tym skupimy się w tym tekście.

Lot balonem – przebieg

Jeśli na wczasach w Kapadocji zdecydowaliśmy się już na lot balonem, to pierwszym krokiem jest transport do ustalonego miejsca, w którym oczekiwać nas będzie obsługa firmy baloniarskiej. W tym celu najczęściej korzysta się z busa wyruszającego z samego rana. Po przybyciu na miejsce wypełniamy formularz i otrzymujemy własny identyfikator. Co ciekawe, cena lotu obejmuje także stosunkowo skromne śniadanie kontynentalne przygotowane przez przewoźnika. Gdy balony zostaną już całkowicie napełnione powietrzem, możemy śmiało – wraz z pozostałymi pasażerami – wejść na pokład, czyli do tzw. kosza.

Jeśli wszyscy uczestnicy lotu znaleźli się już w koszu, nadchodzi czas na wzbicie się w przestworza – balony są w stanie osiągnąć wysokość nawet ponad 700 metrów! Wówczas możemy też zrozumieć, dlaczego loty organizowane są w tak wczesnych godzinach. Chodzi o to, by z lotu ptaka ujrzeć wschód słońca leniwie wyłaniającego się zza góry. Turyści, którzy mieli już okazję uczestniczenia w takiej wycieczce, zgodnie twierdzą, że ten moment stanowi najbardziej ekscytującą część całej podróży.

Tradycyjnie po zakończeniu lotu przy pomocy szampana wznoszony jest toast, zaś każdy uczestnik otrzymuje specjalny certyfikat. Dodatkowo w zależności od preferencji można też kupić zdjęcie grupowe lub indywidualne, które przed odlotem wykonuje obsługa. Niektóre firmy baloniarskie po odbytym locie zapewniają jeszcze swoim klientom pamiątkowe medale oraz inne upominki. Chociaż chyba każdy może się zgodzić, że najcenniejszą pamiątką jest samo przeżycie.

Lot balonem – czy warto?

Turyści, którzy mieli okazję wznieść się nad Kapadocję, zgodnie twierdzą, że zdecydowanie tak – warto zaznaczyć, że niezależnie od tego, czy dany lot spełnił, przerósł czy może nieco zawiódł ich oczekiwania. 

Zdecydowanie się na tego typu przygodę na pewno wiąże się z pewnym ryzykiem, nigdy nie mamy bowiem pewności, czy trafimy na pilota, który będzie umiał pokierować balonem w taki sposób, by jak najwięcej wycisnąć z lotu. Nawet nie do końca udana wycieczka stanowi jednak kolejne życiowe doświadczenie, co z pewnością docenią szczególnie osoby lubujące się w kolekcjonowaniu takowych. Koszt lotu balonem wynosi około 250 euro, a zatem sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: czy jesteśmy gotowi podjąć niewielkie ryzyko, aby być może przeżyć najwspanialszą przygodę w swoim życiu?

Zdj. główne: Timur Garifov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*