Freestyle kajakarski – takie połączenie brzmi dosyć egzotycznie. Okazuje się jednak, że akrobacje w kajaku nie tylko są możliwe, ale są też bardzo efektowne!
Jaka jest pierwsza myśl związana z kajakiem? Prawdopodobnie rodzinny spływ którąś ze spokojnych rzek. To atrakcja, którą w ostatnich latach pokochały całe rodziny. W Polsce nie brakuje miejsc, w które można udać się na spływ kajakowy nawet z małymi dziećmi. Przygoda, obcowanie z naturą i cisza, której tak bardzo brakuje w mieście – to główne powody, dla których kajakarstwo przyciąga coraz większą liczbę osób. Interesując się tym sportem, warto mieć na uwadze, że kajakarstwo to nie tylko leniwe, niedzielne wycieczki.
Ekstremalną odmianą kajakarstwa jest kajakarstwo górskie. A kajakarski freestyle jest w stanie dostarczyć potężną dawkę emocji, których próżno szukać w innych sportowych dyscyplinach. Na takie odmiany kajakarstwa decydują się tylko nieliczni. Trzeba wykazać się nie lada odwagą, dużą sprawnością fizyczną i bardzo wytrzymałą psychiką.
Kajakarstwo górskie to moc wrażeń zamknięta na linii kajak – rwąca rzeka, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jeżeli rwący nurt rzeki i naturalne przeszkody, które musisz ominąć podczas spływu to dla Ciebie zdecydowanie za mało, masz już dosyć duże doświadczenie i nie boisz się nowych wyzwań, to najwyższa pora na to, aby rozpocząć kolejną niesamowitą przygodę, jaką jest freestyle w kajaku. To odmiana kajakarstwa górskiego, w której kajakarz ma za zadanie wykonać akrobacje. Im będą one bardziej widowiskowe – tym lepiej.
Tutaj nie ma czasu do namysłu – liczy się tylko działanie. Zawodnik na pokaz swoich umiejętności ma bowiem jedynie czterdzieści pięć sekund. Niecała minuta – tyle musi wystarczyć kajakarzowi do tego, aby zachwycić widzów pokazem swoich niesamowitych umiejętności. O tym, kto wygra, decyduje suma przyznanych punktów. Jak w większości dyscyplin sportowych, tak i w przypadku kajakarstwa freestyle’owego, decydujący głos mają sędziowie – to oni przyznają punkty za konkretny przejazd.
Największym zainteresowaniem widzów oraz największym uznaniem sędziów cieszą się najbardziej efektowne i najtrudniejsze ewolucje wykonywane w kajaku. Można do tej grupy zaliczyć wszystkie triki, które wykonuje się w powietrzu oraz takie, przy których wymagany jest obrót. Jednak nawet proste figury potrafią być w oczach amatorów prawdziwym wyzwaniem. Jeżeli zawodnik chce wygrać zawody, to musi zgromadzić na swoim koncie jak największą liczbę punktów. Jego zadaniem będzie zatem skupienie się wyłącznie na najwyżej punktowanych ewolucjach. Na szczególną uwagę zasługują w tym miejscu takie akrobacje jak:
• Phoenix Money – jest to piruet, który wykonuje się na dziobie kajaka połączony z saltem do przodu.
• Tricky Woo – na ten trik składają się trzy pionowe stójki połączone z półobrotami.
• Trophy Move – tu inwencja twórcza należy do zawodnika, gdyż najwięcej punktów dostanie za figurę, której do tej pory nie opisano w regulaminie.
• Air Screw – powietrzna śruba.
Prawidłowe wykonanie nawet stosunkowo prostej figury akrobatycznej wymaga oczywiście wielu miesięcy poświęconych na intensywne treningi.
Próby wykonywania akrobacji freestyle’owych podczas pierwszego kontaktu z kajakiem to trochę jak porywanie się z przysłowiową motyką na słońce. Zacznij od rzeczy najprostszych, czyli od techniki spływania kajakiem po łagodnych rzekach. Stopniowo podnoś poprzeczkę, decydując się na rzeki o większym nurcie. Dopiero gdy poczujesz się pewnie w kajaku, możesz próbować kombinacji. Jednak dla własnego bezpieczeństwa – wykonuj je zawsze pod okiem kogoś doświadczonego, kto będzie w stanie naprowadzić Cię na prawidłową technikę. To trening czyni mistrza i daje szansę na sportowy rozwój. Im więcej godzin spędzisz w kajaku, tym większa jest szansa, że z czasem nawet trudne kombinacje będą przychodziły Ci z łatwością.