Podstawy zdrowego odżywiania

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wszystkim znane powiedzenie „jesteś tym, co jesz” ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Zdrowa i zbilansowana dieta potrafi mocno wpłynąć na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Dowiedz się więc, jakie są podstawy zdrowego odżywiania i ciesz się witalnością oraz energią do działania.

Głównym zadaniem pożywienia, jest dostarczanie organizmowi energii. Jeśli więc zdrowa żywność zajmie w Twoim jadłospisie miejsce fast foodów i innych pustych kalorii, możesz mieć pewność, że będziesz mieć mnóstwo energii i siły do działania. Aby Ci w tym pomóc, podpowiadamy, jakie są podstawy zdrowego odżywiania.

Podstawa zdrowego żywienia, czyli zbilansowany jadłospis

Często spotykamy się z określeniem „zbilansowana dieta”. Co to jednak dokładnie oznacza? Zbilansowany jadłospis to nic innego jak codzienna dieta bogata we wszystkie składniki odżywcze. Według ogólnych zaleceń dieta dorosłego człowieka powinna składać się w 50% z węglowodanów będących głównym źródłem energii, w 30% z tłuszczy oraz w 20% z białka. Pamiętaj, aby nie rezygnować z żadnego z tych makroelementów, ponieważ rygorystyczne diety mocno ograniczające niektóre ze składników odżywczych nie są dobre dla Twojego ciała i samopoczucia. Jeśli chcesz mieć pewność, ile kalorii i makroskładników powinno znaleźć się w Twojej diecie, możesz udać się do gabinetu dietetycznego lub wykonać internetowy test BMR.

Włącz do swojej diety więcej warzyw i owoców

Bardzo ważnym, jak nie najważniejszym elementem zdrowego odżywiania jest prawidłowa ilość warzyw i owoców w diecie. Większość dietetyków zaleca, aby było to co najmniej 5 porcji dziennie. Warto jednak pamiętać, że zdecydowanie istotniejsze są warzywa, ponieważ mają one ogromne ilości potrzebnych nam do życia witamin i minerałów. Mimo że owoce również bogate są w te mikroskładniki, to mają także spore ilości cukrów prostych, które w większej dawce nie wpływają dobrze na nasz organizm.

Pamiętaj o nawodnieniu

Bardzo istotnym filarem zdrowego odżywiania jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Dorosły człowiek powinien w ciągu dnia wypijać od 1,5 do 2,5 litrów wody. Jeśli chcesz się cieszyć zdrowiem oraz świetną kondycją, nie możesz o tym zapominać. Ponadto picie dużej ilości wody pomaga w oczyszczaniu się nerek, a także doskonale wpływa na kondycję skóry. Pamiętaj także, że jeśli regularnie ćwiczysz, a Twoje treningi są dość intensywne, to warto zwiększyć ilość wypijanej wody do nawet ponad 3 litrów. Ponadto możesz z powodzeniem pić także naturalne ziołowe herbaty, które dodatkowo wesprą prawidłowe działanie Twojego organizmu.

Suplementacja

Świetnym wsparciem dla zdrowego odżywiania są naturalne suplementy diety. Pomagają one uniknąć jakichkolwiek niedoborów i doskonale wspomagają prawidłową pracę organizmu. W naszym klimacie szczególnie ważna jest suplementacja witaminy D, której przez brak słońca w okresie jesienno-zimowym może Twojemu organizmowi brakować. Ponadto, jeśli jesteś na diecie roślinnej, to warto także zastanowić nad suplementowaniem witaminy B12.

Zdj. główne: Dan Gold/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*