Artykuł sponsorowany
Wielu ludzi coraz częściej odchodzi od standardowego mleka zwierzęcego, nie tylko z powodu alergii. Jest sporo zamienników, które według niektórych smakują lepiej niż pospolite mleko, a nawet są używane do wypieków bądź innych dań jako lepszy wariant. Mleka roślinne zyskały popularność zarówno dzięki odmiennemu smakowi, jak i sposobowi produkcji.
Roślinne przetwory mleczne sprawdzają się w kuchni, wzbogacając smak i wartości odżywcze zarówno potraw zimnych, jak i ciepłych. Idealnie wpasowują się w wymagania osób uczulonych na laktozę lub będących na diecie. Są wskazane dla osób z wolnym metabolizmem, zaparciami lub cierpiących na zespół jelita drażliwego. Ponadto mają lepszą przyswajalność niż mleko zwierzęce. Mleka roślinne najlepiej brać ze sprawdzonych źródeł takich jak https://onedaymore.pl/sklep/grupa/napoje.
Mleko migdałowe i kokosowe jest najbardziej zbliżone składem do mleka matki. Mimo że cechują się one lekkostrawnością, nie mogą być stosowane u niemowląt, dlatego poleca się je nieco starszym maluchom. Orzech kokosowy posiada wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Migdał zaś jest źródłem osiemnastu niezbędnych organizmowi aminokwasów.
Mleko to jest najbardziej zbliżone składem do mleka krowiego, bogate w witaminy A i D, dostarcza sporo wapnia i potasu, ponadto ma korzystny skład aminokwasowy; zawiera prawie wszystkie niezbędne aminokwasy. Niestety mleko to owiało się złą sławą przez sposób w jaki jest wytwarzane. Bardzo dużo ludzi zrezygnowało z kupna mleka sojowego ze względu na wycinanie lasów deszczowych na poczet jego produkcji. Miejsce lidera zajęło mleko migdałowe.
Mleko z migdałów jest najchętniej kupowanym ze wszystkich zamienników roślinnych mleka krowiego. Wybierane jest ze względu na takie cechy jak smak oraz wartości odżywcze i kalorie, których dostarcza niewiele. Jest idealne dla cukrzyków, gdyż nie wpływa negatywnie na gospodarkę węglowodanową, tj. na wyrzuty insuliny i skoki poziomu cukru we krwi. Dodatkowo jest wzbogacane wapniem, więc wpływa pozytywnie na zdrowie kości i zapobiega osteoporozie; może być o wiele bogatsze w wapń niż nabiał, gdyż w przeciwieństwie do produktów, pochodzących z mleka, zawiera nieliczne ilości fosforu, zaburzającego wchłanianie wapnia do kości. Posiada także spore ilości witaminy D oraz E.
Mleko ryżowe natomiast może być spożywane zarówno przez wegetarian, jak i wegan. Nie zawiera laktozy oraz cholesterolu, jest idealnym źródłem witaminy D, witaminy A oraz żelaza. Posiada także wiele witaminy B, która wspomaga poprawne działanie systemu nerwowego.
Kokos jest znany ze swoich właściwości poprawiających stan błony żołądka. Nie inaczej jest w kwestii mleka z jego orzecha. Dodatkowo ma działania przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Mimo tego, że jest dosyć tłuste i nie każdemu może ono odpowiadać, warto wypić dwie szklanki tygodniowo, by podbudować swoją odporność. Dodatkowo jest bardzo łatwe w przygotowaniu.
Wyżej wymienione mleko jest najprostszym do zrobienia w domu, wymaga jedynie trochę czasu, cierpliwości i dwóch składników – wiórków kokosowych i wody mineralnej.
SKŁADNIKI:
• 200 g wiórków kokosowych,
• 1,2 l wody,
PRZYGOTOWANIE:
1. Wiórki zalać przegotowaną lub mineralną wodą, a następnie odstawić na noc.
2. Rano podgrzać garnek tak, aby wiórki z wodą były odpowiednio ciepłe (ok. 60 stopni).
3. Masę należy zmiksować blenderem przez kilka minut. Sitko wyłożyć gazą i przelać masę. Odcisnąć wiórki. Następnie mleko przelać do butelki i przechowywać w lodówce. Płyn może się rozwarstwiać, co jest normalne. Przed użyciem trzeba potrząsnąć kilka razy butelką.
Absolutna 💙NOWOŚĆ💙 http://odmo.re/Napoje Od teraz do naszych pysznych mieszanek w ofercie mamy też najlepszej jakości…
Opublikowany przez OneDayMore PL Poniedziałek, 25 listopada 2019