Serwis motocykla sportowego – o co zadbać

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Regularne przeglądy motocykla przekładają się na bezpieczną jazdę i dłuższe użytkowanie maszyny. Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę przy serwisowaniu motocykla sportowego. 

Niepożądane wycieki oleju

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że istnieje wiele typów i marek motocykli, dlatego przy kontroli należy zwrócić szczególną uwagę na zalecenia producenta w książce serwisowej. Ogólną ocenę stanu motocykla warto zacząć od oczyszczenia maszyny i krótkiej jazdy próbnej (wystarczy kilka metrów). Oceń, czy gołym okiem widać jakieś nieprawidłowości i zwróć uwagę na to, czy nie doszło do żadnych wycieków oleju.

Smarowanie łańcucha

Konserwację motocykla warto zacząć od czyszczenia i smarowania łańcucha. Prawidłowe czyszczenie oraz konserwacja łańcucha i linek w motocyklu potrafi znacznie wydłużyć czas ich eksploatacji. W przypadku motocykli typu cross czy enduro warto smarować łańcuch po każdej zakończonej jeździe w terenie. Łańcuch motocyklowy jest jednym z najszybciej zużywających się części motoru, a błoto, woda oraz czynniki atmosferyczne jeszcze bardziej przyspieszają eksploatację napędu. Pamiętaj, aby sprawdzić również, czy naciąg łańcucha jest odpowiedni. Każdy motocykl ma odpowiednio określony luz łańcucha, wyznaczony przez producenta i wynosi on zazwyczaj ok. 2,5 – 3 cm.

Hamulce

Po dłuższym okresie nieużywania motocykla należy koniecznie skontrolować tarcze i klocki hamulcowe. Tarcze należy skontrolować i oczyścić z ewentualnej rdzy i kurzu przy pomocy przeznaczonego do tego preparatu.

Kontrola ogumienia w motocyklu sportowym

Odpowiednio dobrane opony motocyklowe zapewniają komfort i bezpieczeństwo jazdy, dlatego nie warto na nich oszczędzać. W ramach serwisowania warto wyrównać ciśnienie w oponach, a także sprawdzić, czy nie pojawiły się na nich wybrzuszenia, skontrolować bieżnik oraz napompować opony na stacji benzynowej wyposażonej w kompresor. Jazda na niedopompowanych czy zniszczonych oponach grozi niestabilnością motocykla, szczególnie na zakrętach i w trakcie wyścigów, co może doprowadzić do wypadku. Na stronie: https://skyseba.pl/opony-motocyklowe-supermoto znajdziesz profesjonalne opony, które charakteryzują się trwałością i zwiększoną przyczepnością do podłoża.

Kontrola oleju i filtra w motocyklu

Regularna kontrola stanu płynów i poziomu oleju w układzie smarowania motocykla należy do obowiązków każdego motocyklisty. To, w jaki sposób sprawdzać poziom oleju w określonym modelu, powinno być opisane w instrukcji użytkowania maszyny. Po zdjęciu baku warto wymienić także filtr powietrza.

Fot.: Federico Vitale/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*