Nieodłącznym elementem kitesurfingu jest oczywiście woda, ale równie istotnym w tej dyscyplinie żywiołem okazuje się wiatr, który ma gigantyczny wpływ na przebieg całej aktywności. Oto wszystko co powinniśmy o nim wiedzieć.
Istnieją dwa kluczowe parametry, które należy wziąć pod uwagę podczas kitesurfingu – są to kierunek oraz siła wiatru. Jedynie uzyskując pełny obraz panujących na zewnątrz warunków wiatrowych będziemy w stanie określić, czy aura sprzyja pływaniu. Faktem jest, że gdyby nie wiatr uprawianie kitesurfingu byłoby niemożliwe, a zatem ma on naturalny wpływ na jakość i bezpieczeństwo aktywności. Sprawdźmy, jakie parametry okażą się najkorzystniejsze w kontekście uprawiania wodno-wiatrowego sportu.
Kitesurferzy ze względu na kierunek wyróżniają trzy podstawowe rodzaje wiatru. Pierwszym z nich jest on-shore, o którym mówimy wtedy, gdy podmuchy wiatru skierowane są w stronę brzegu. To tworzy stosunkowo bezpieczne warunki, które mogą obrócić się jednak przeciwko nam – potężny wiatr będzie bowiem wpychał nas na brzeg, co czasem kończy się bolesnym upadkiem.
Jak łatwo się domyślić odwrotnym typem kierunku jest off-shore – tutaj podmuchy biegną już od strony lądu. Kitesurfing przy wietrze off-shore to rozwiązanie tylko i wyłącznie dla osób lubiących ryzyko. Silne podmuchy wiatru wciągają kitesurfera w głąb zbiornika wodnego, a jak wiadomo woda stanowi śmiertelnie niebezpieczny żywioł. Nie bez powodu przy off-shore niechętnie pływają nawet najbardziej doświadczeni kitesurferzy.
Złotym środkiem okazuje się tzw. side-shore, który zapewnia najlepsze warunki do pływania. Wiatr biegnie wówczas wzdłuż linii brzegowej i może przyjąć dwa ustawienia, a mianowicie side-shore i side-on-shore. Szczególnie jeśli dopiero zaczynamy przygodę z kitesurfingiem, do pływania powinniśmy wybrać właśnie takie warunki.
Drugim ze wspomnianych aspektów jest siła wiatru – bez odpowiednich parametrów w tym zakresie nawet najkorzystniejszy kierunek nie zapewni nam udanego pływania. W celu mierzenia prędkości wiatru wykorzystuje się trzy miary: węzły, skalę Beauforta oraz świetnie znane kilometry na godzinę.
Dla początkujących entuzjastów kitesurfingu najlepszy będzie wiatr o prędkości 12-19 km/h lub w zależności od wykorzystywanej miary 7-10 węzłów, co daje 3 stopień we wspomnianej skali Beauforta. Po zdobyciu pierwszego doświadczenia można spróbować swoich sił przy 4 (20-29 km/h, 11-16 węzłów) lub 5 (30-39 km/h, 17-21 węzłów) stopniu. Piąty stopień stanowi swego rodzaju granicę, której nie powinni przekraczać początkujący.
Kolejny, czyli 6 stopień w skali Beauforta (40-50 km/h, 22-27 węzłów) przeznaczony jest już dla osób, które posiadają określone umiejętności i mają opanowane podstawy kitesurfingu. Najbardziej zaprawieni w bojach kitesurferzy mogą natomiast mierzyć się z silnymi wiatrami posiadającymi 7 lub nawet 8 stopnień (51-75 km/h, 28-40 węzłów). Wiatr, który osiąga tak dużą prędkość wymaga perfekcyjnego przygotowania i panowania nad sprzętem.
Zdj. główne: Dave Robinson/unsplash.com