Co jeść, a czego unikać, chorując na Hashimoto?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, w której dobrze skomponowana dieta ma bardzo duży wpływ na leczenie. Zasady diety osób chorujących na Hashimoto mają na celu poprawić ich samopoczucie, a także wyciszyć stan zapalny i wesprzeć leczenie farmakologiczne. Jakie są najważniejsze kwestie w diecie osób chorujących na Hashimoto?

Plan posiłków

Regularne spożywanie posiłków to główna zasada każdej diety, także tej dla osób z Hashimoto. Zalecane jest, żeby dziennie jeść pięć posiłków. Ważne jest, żeby spożywać je w regularnych odstępach czasowych i żeby ta regularność weszła w nawyk. Pozwala to utrzymać stałe tempo przemiany materii, a to ma duże znaczenie przy Hashimoto. Ostatni posiłek powinno się zjadać około 2-3 godziny przed snem.

Rola węglowodanów w diecie

Osoby chorujące na Hashimoto powinny zwracać dużą uwagę na to, jakie produkty są włączone do ich diety. Ostrożność muszą zwracać zwłaszcza przy sięganiu po węglowodany. Często chorobie towarzyszą zaburzenia insuliny i glukozy, dlatego osoby chore na Hashimoto powinny sięgać po produkty z niskim indeksem glikemicznym.

W związku z tym z diety powinny być wykluczone cukry proste, czyli produkty wysoko przetworzone i słodycze. Zalecane jest z kolei spożywanie węglowodanów złożonych, które mają wysoką zawartość błonnika.

Minerały w diecie

Podstawą diety osób chorujących na Hashimoto powinny być składniki mineralne takie jak selen, żelazo i jod.

Selen łagodzi stan zapalny w tarczycy. Jego najbogatszym źródłem są ryby, orzechy brazylijskie, jajka czy skorupiaki. W diecie osób, które zmagają się z Hashimoto, nie powinno także zabraknąć żelaza. Jego niedobór wpływa niekorzystnie na metabolizm tarczycy. Łatwo przyswajalne żelazo znajduje się w czerwonym mięsie, żółtkach jajek i w zielonych warzywach liściastych. Jod jest jednym z ważniejszych mikroskładników potrzebnych do prawidłowej pracy tarczycy. Występuje on głównie w krowim mleku i jego przetworach oraz w owocach morza.

Szkodliwe produkty

Najczęściej wśród produktów, które powinno się wyeliminować z diety osób chorych na Hashimoto, wymienia się:

– gluten – często chorobą współtowarzyszącą Hashimoto jest nietolerancja glutenu. W takim przypadku z glutenu trzeba koniecznie zrezygnować. Dieta bezglutenowa pozwala łagodzić procesy zapalne w organizmie, dlatego warto ograniczyć spożycie glutenu bez względu od poziomu jego tolerancji.

– laktozę – tak samo jak w przypadku glutenu, nietolerancja laktozy często towarzyszy Hashimoto. Wtedy z diety należy wykluczyć mleko i produkty mleczne, a zastąpić je napojami roślinnymi (oprócz soi).

– cukier – chodzi o produkty z wysokim indeksem glikemicznym. Mogą one zaburzać poziom glukozy we krwi, a to z kolei prowadzi do gwałtownych wyrzutów insuliny.

– brokuły, kalafior, brukselkę i soję – zawierają one goitrogeny wiążące jod w organizmie. To wiąże się z tym, że tarczyca nie jest w stanie wykorzystać dostarczanego organizmowi jodu.

Jak ułożyć dietę?

Bardzo dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się cateringiem. Jeśli więc potrzebna będzie Ci dieta hashimoto catering to wyjście dla Ciebie, zwłaszcza jeśli nie masz czasu na samodzielne gotowanie.

Ułożenie jadłospisu dla osoby chorującej na Hashimoto nie należy do najprostszych. Z całą pewnością lepiej nie robić tego na własną rękę. Wskazane powyżej rady i produkty to tylko wierzchołek góry lodowej zasad, które powinno się przestrzegać. Dieta powinna być przygotowana przez dietetyka, z uwzględnieniem potrzeb i preferencji chorego.

Zdjecie glówne: Dan Gold/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*