Co jeść, aby poprawić wytrzymałość i wydolność fizyczną organizmu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szybkie męczenie się nierzadko sprawia, że spora część osób rezygnuje z aktywności fizycznej. To błąd! Istnieje bowiem sporo sposobów na poprawę wydolności i wytrzymałości organizmu. Zalicza się do nich między innymi odpowiednio skomponowana dieta.

Od czego uzależniona jest wydolność organizmu?

Wydolność organizmu zależy w dużej mierze od stanu zdrowia oraz regularnej aktywności fizycznej. Jest ona w szczególności niska w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia, których aktywność jest minimalna. To prosta droga do obniżenia metabolizmu i masy mięśniowej oraz wzrostu wagi.

Bardzo duże znaczenie dla efektywności organizmu ma również stan zdrowia. Osoby mające problemy z krążeniem czy układem oddechowym rzadko osiągają dobre wyniki podczas treningu. Obniżona wydolność nierzadko towarzyszy chorobom tarczycy, a dokładnie jej niedoczynności. W związku z tym niezwykle ważne jest wykonanie podstawowych badań, takich jak morfologia czy EKG. Ponadto raz w roku zaleca się kontrolowanie hormonu tarczycowego, jakim jest TSH. Niebagatelną rolę, jeżeli chodzi o wydolność organizmu, ma również dieta.

Dieta na wydolność fizyczną organizmu

Co jeść, aby skutecznie zwiększyć wydolność organizmu? W codziennej diecie nie może zabraknąć między innymi węglowodanów złożonych, które są głównym źródłem paliwa dla naszego ciała i umysłu. To właśnie dzięki nim organizm pozyskuje glukozę, która jest następnie zamieniana w energię.

Węglowodany złożone
Niezwykle ważne jest to, aby unikać węglowodanów prostych, które znaleźć można między innymi w słodzonych napojach, ciastkach czy daniach typu fast food. Nie tylko nie dostarczają one takiej energii, jak węglowodany złożone, lecz również przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej. Cennymi źródłami węglowodanów są między innymi: pieczywo razowe, brązowy ryż, makaron brązowy, kasze i otręby.

Białko
W diecie na wydolność nie może również zabraknąć białka. Jest to składnik, który odpowiada za rozwój oraz odbudowę mięśni oraz tkanek. Co więcej, pozwala on spalić większą ilość kalorii od tłuszczu i ogranicza apetyt. Dobrymi źródłami białka są na przykład: chude mięso z kurczaka i indyka, ryby, jajka, soja, chudy twaróg, orzechy oraz rośliny strączkowe.

Tłuszcze
Chcąc skutecznie zwiększyć wydolność organizmu, nie należy się bać tłuszczu. Tłuszcze nasycone należy zastąpić nienasyconymi, które zawiera między innymi białe mięso, olej lniany, olej kokosowy oraz awokado.

Witamina C
Jak jeszcze podnieść wydolność organizmu? Dużą rolę w tym procesie odgrywa witamina C. Skutecznie redukuje ona ryzyko rozwoju infekcji, których skutkiem może być spadek wydolności. Witaminę C można znaleźć m.in. w czarnej i czerwonej porzeczce, truskawkach, poziomkach, pomarańczach, cytrynach, brukselce, ziemniakach, papryce, kalafiorze oraz szpinaku.

Żelazo
Nie sposób nie wspomnieć tutaj również o żelazie. Brak tego składnika w diecie skutkować będzie spadkiem wytrzymałości organizmu. Bardzo dobrymi źródłami żelaza są: indyk, chuda wołowina, wątróbka, orzechy, szpinak, brokuły, drożdże oraz kakao.

W diecie na wydolność organizmu nie może też zabraknąć warzywa korzeniowego, jakim jest burak. Związane jest to z tym, że zawiera on szereg cennych składników odżywczych, takich jak między innymi żelazo, potas, kwas foliowy czy witaminy z grupy B. Znajdujące się w nim związki znacząco przyczyniają się do rozszerzania naczyń krwionośnych. Sprawia to, że przepływ krwi przez pracujące mięśnie przebiega znacznie efekywniej. Rezultat – lepsze ukrwienie serca. Zawarte w buraku azotany przekształcają się w tlenek azotu, który skutecznie poprawia funkcje hemodynamiczne.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*