Co zabrać ze sobą na basen?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Lato i wysokie temperatury sprzyjają wypoczynkowi nad wodą oraz rekreacji w basenie. Jednak pływanie jest niezwykle przyjemną formą aktywności fizycznej nie tylko w upały, lecz także przez cały rok na krytych pływalniach. Ten sport angażuje i wzmacnia praktycznie wszystkie partie mięśni, dzięki czemu można ćwiczyć całe ciało i spalać kalorie. Bez względu na to, czy jesteś profesjonalnym pływakiem, czy dla przyjemności pływasz sobie „żabką”, warto na basen zabrać ze sobą kilka potrzebnych gadżetów. Sprawdź, co dobrze jest mieć przy sobie na basenie.

Dobry strój kąpielowy  

W zależności od tego, w jakim celu chodzisz na basen, odpowiedni będzie dla ciebie inny kostium kąpielowy. Do pływania typowo sportowego najlepiej sprawdzą się jednoczęściowe stroje kąpielowe, które będą pozwalały na największą swobodę ruchów zarówno w wodzie, jak i poza nią. Dwuczęściowe bikini może ograniczać mobilność i zsuwać się przy szybkim pływaniu, co jest bardzo niekomfortowe w miejscu publicznym. Jednak do zwykłej rekreacji w wodzie i relaksu w jacuzzi, możesz z powodzeniem założyć dwuczęściowy kostium. 

Jaki powinien być dobry strój do pływania? Stroje kąpielowe i kąpielówki męskie powinny być elastyczne, wygodne i przylegać dość blisko do ciała, by nie tworzyć w wodzie dodatkowych oporów. Efekt drugiej skóry, jaki daje cienki, rozciągliwy i opinający ciało materiał, na pewno przełoży się na twoje wyniki czasowe na basenie. Ważne jest także, żeby tkanina szybko wysychała, ponieważ dzięki temu możliwe będzie częste chodzenie na treningi w wodzie, nawet jeśli posiadasz tylko jeden strój czy kąpielówki. 

Okulary do pływania  

Przebywanie przez długi czas w chlorowanej wodzie ma swoje konsekwencje dla komfortu, a nawet zdrowia. Nikt nie lubi mieć podrażnionych przez chemikalia, piekących oczu czy zakrztusić się wciągniętą przez nos wodą. Okulary pływackie pozwalają na dużo większą swobodę otwierania oczu pod powierzchnią wody i chronią śluzówki oczu przed podrażnieniem czy zakażeniem. W zależności od preferowanego stylu pływania, okulary są mniej lub bardziej potrzebne. Do stylów, które nie wymagają zanurzania głowy pod wodę, okulary pływackie nie są niezbędne, gdyż oczy nie będą miały tak częstego kontaktu z zawartymi w basenie chemikaliami. Wyjątkiem są jednak dzieci, których skóra oraz błony śluzowe na ciele są znacznie delikatniejsze. Dostanie się chlorowanej wody z basenu do oka, może się u malucha skończyć poważnym i bolesnym podrażnieniem lub nawet rozwojem infekcji. Okulary pływackie dla dzieci to must have na basenie, nawet jeśli pociechy nie planują nurkowania czy zanurzania głowy. 

W przypadku pływania stylami sportowymi, przy których konieczne jest zanurzenie twarzy poniżej poziomu wody, warto chronić oczy. Okulary pływackie damskie dopasowane są do kształtu kobiecej głowy i czaszki, dzięki czemu ściśle przylegają do skóry i nie dopuszczają do zlania oczu wodą. Okulary pływackie męskie mają zazwyczaj nieco większy obwód opaski, przez co mogą nie pasować na mniejszą, damską głowę. 

Czepek na basen  

Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy filtry wody na basenach nie były tak mocne i wydajne, czepek był obowiązkowy podczas przebywania w zbiorniku, by włosy nie zapychały pompy. Obecnie technologia poszła do przodu, baseny nie wymagają już zakrywania głowy podczas pływania. Czepki pływackie nadal są jednak stosowane przy szybkim pływaniu. Włosy tworzą w wodzie dość spory opór i opóźniają pływaka, przez co traci on cenne sekundy na torze. Wpływają również na kondycję włosów, ponieważ częsty kontakt z chlorem bardzo je osłabia. Czepki pływackie sprawiają, że łuska włosa pozostaje sucha, dzięki czemu nie niszczy się w wodzie.  

Fot.: Brian Matangelo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*