„Człowiek-rakieta” zginął w tragicznym wypadku w Dubaju

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Miłośnik sportów ekstremalnych, Vince Reffet, zmarł w wyniku wypadku odniesionego w czasie treningu. Francuz był znany jako „Człowiek-rakieta” dzięki wykonywaniu lotów i akrobacji w powietrzu z użyciem tzw. jetpacka. Miał 36 lat.

Firma Jetman Dubai stworzyła kombinezon typu wingsuit z napędem odrzutowym, który potrafił wystartować z ziemi i był w stanie wznosić się na duże wysokości. Skrzydła powstały z włókna węglowego. Według informacji producenta, jetpack mógł wznieść pilota na ponad 6 tys. metrów, osiągnąć prędkość 400 kilometrów na godzinę i wytrzymać w powietrzu 13 minut! Właśnie podczas jednego z lotów testowych, w bazie Jetman na pustyni na obrzeżach Dubaju, zmarł Reffet. Dokładne okoliczności wypadku nie są jednak znane. Lokalne władze wszczęły śledztwo, ale nie komentują sprawy.

„Z niewyobrażalnym smutkiem informujemy o odejściu pilota Jetmana – Vincenta. Vince był utalentowanym sportowcem oraz kochanym i szanowanym członkiem naszego zespołu. Nasze myśli i modlitwy są z jego rodziną oraz wszystkimi, którzy go znali i z nim pracowali” – poinformowała dubajska firma, z którą współpracował Vince.

It is with unimaginable sadness that we announce the passing of Jetman Pilot, Vincent (Vince) Reffet, who died this…

Opublikowany przez Jetman Wtorek, 17 listopada 2020

Francuz zyskał dużą popularność na początku tego roku dzięki nagraniom z jego ekstremalnych lotów. Znany był ze spektakularnych wyczynów, takich jak lot z najwyższego budynku świata Burdż Khalifa w Dubaju, czy też lot równoległy z największym samolotem świata – Airbusem A380.

Według ekspertów, projekt Jetmana był znacznie bezpieczniejszy od innych, znanych dotychczas plecaków odrzutowych – przede wszystkim dlatego, że start odbywa się z ziemi, a nie z samolotu. Reffet jest pierwszą śmiertelną ofiarą tego wynalazku. „Wszystko, co robimy, jest czymś nowym. Mamy tak wiele marzeń, a życie jest takie krótkie” – mówił agencji prasowej AFP jeszcze w październiku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*