Dziedzictwo Aleksandra Doby – największe osiągnięcia wybitnego podróżnika

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W wieku 74 lat, na szczycie Kilimandżaro, zmarł Aleksander Doba – legendarny polski podróżnik, poszukiwacz przygód i posiadacz kilku wyjątkowych rekordów. Warto zatem przypomnieć jego największe osiągnięcia.

Aleksander Doba zginął 22 lutego w Afryce. Brał udział w wyprawie na Kilimandżaro – najwyższy szczyt Czarnego Lądu (5895 m n.p.m.). Według relacji uczestników wyprawy, dotarł na szczyt i w oczekiwaniu na pamiątkowe zdjęcie poprosił o dwie minuty odpoczynku. Po chwili nagle stracił przytomność i nie odzyskał już czynności życiowych.

Podróżnik Roku 2015 w międzynarodowym plebiscycie magazynu „National Geographic” z wykształcenia był inżynierem mechanikiem, ukończył Politechnikę Poznańską. Chętnie latał na szybowcach, był skoczkiem spadochronowym, miał patent sternika jachtowego i złotą odznakę turystyki kolarskiej, ale najbardziej pokochał kajakarstwo. Turystykę kajakową zaczął uprawiać w 1980 roku i nie wysiadł z kajaku już do końca życia. Poniżej prezentujemy tylko część jego znakokitych osiągnięć.

Aleksander Doba – największe osiągnięcia

•  Jako pierwszy człowiek samotnie przepłynął Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent wyłącznie dzięki sile własnych mięśni. Dokonał tego na przełomie 2010 i 2011 roku, w wieku 64 lat. Trasę liczącą blisko 5400 km, z Dakaru w Senegalu do Acarau w Brazylii, pokonał w 99 dni.

•  Na przełomie 2013 i 2014 roku powtórzył ten wyczyn. Tym razem dopłynął z Lizbony do portu Canaveral na Florydzie z krótkim postojem na Bermudach. Ta trasa liczyła ponad 8300 kilometrów.

•  Trzecią podróż przez Atlantyk odbył w 2017 roku. Samotnie popłynął z Nowego Jorku do Le Conquet we Francji.

•  Samotnie przepłynął blisko 2000 kilometrów pętli wokół jeziora Bajkał (najgłębsze jezioro świata – przyp. red.) na składanym kajaku produkcji NRD, który zostawił tam rok wcześniej. Następnie spłynął rzeką Angarą do Irkucka, a stamtąd koleją transsyberyjską wrócił do Polski.

•  Jako pierwszy kajakarz przepłynął całą Wisłę.

•  Jako pierwszy przepłynął także wzdłuż polskiej granicy morskiej.

•  Jako pierwszy człowiek po II wojnie światowej przepłynął Nysą Łużycką i Odrą wzdłuż zachodniej granicy Polski – od styku granic z Niemcami i Czechosłowacją do Bałtyku.

•  W 1989 roku w 13 dni przepłynął samotnię Polskę po przekątnej – z Przemyśla do Świnoujścia.

•  W tym samym roku ustanowił rekord Polski przepływając kajakiem 5125 kilometrów w jednym roku, mając do dyspozycji normalny urlop – 26 dni roboczych.

•  W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*