Ile kosztuje spadochron? Ceny mogą być naprawdę różne!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu miłośników skoków spadochronowych z pewnością marzy o własnym sprzęcie, jednak w tym miejscu powstaje zasadnicze pytanie – ile tak naprawdę kosztuje dobrej jakości spadochron? Sprawdźmy to!

Spadochron – jaki wybrać?

Przed rozpoczęciem studiowania dostępnych ofert, warto zastanowić się nad tym, jakiego spadochronu potrzebujemy. Sprzęt przeznaczony do skoków spadochronowych – podobnie jak ten do innych dyscyplin – powinien być bowiem starannie dobrany do użytkownika.

W grę wchodzą przede wszystkim parametry takie jak styl skoków oraz bagaż doświadczenia. Zupełnie inny zestaw będzie optymalny dla osoby dopiero rozpoczynającej swoją przygodę z tym zajęciem, a inny dla tzw. starych wyjadaczy. Szkoleniowy sprzęt spadochronowy zazwyczaj charakteryzuje się większymi czaszami, czyniącymi spadochron mniej zwrotnym, co ułatwia sterowanie. Profesjonaliści korzystają natomiast z bardziej zaawansowanego i zarazem zdecydowanie droższego sprzętu.

Spadochron – ile kosztuje?

Zależność cen spadochronów jest stosunkowo prosta – im lepszy sprzęt, tym większe koszty. W dobie nowoczesnych technologii spadochrony potrafią być naprawdę innowacyjne. Na pełny zestaw spadochronowy składają się następujące elementy: uprząż, taśmy nośne spadochronu, spadochron główny, spadochron zapasowy, pokrowiec oraz odpowiedzialny za awaryjne uruchomienie spadochronu automat AAD. Do wykonania skoku potrzebne będą również dodatki takie jak kask, wysokościomierz, rękawice, kombinezon czy gogle.

Zakup wszystkich wymienionych powyżej komponentów wiąże się zazwyczaj z wydatkiem co najmniej 10 tysięcy złotych. Górna granica cenowa natomiast w tym przypadku po prostu nie istnieje. Różnice w kosztach są zależne od typu spadochronu i pozostałych elementów zestawu, marki, materiału i w końcu zastosowanej technologii. Najdroższe są spadochrony tandemowe oraz, rzecz jasna, sprzęt profesjonalny. Wraz ze wzrostem kompetencji będziemy potrzebować bardziej zaawansowanego wyposażenia, za które niestety przyjdzie nam sporo zapłacić.

Alternatywę mogłyby stanowić używane zestawy spadochronowe, które potrafią być nawet o połowę tańsze. Decydując się na zakup sprzętu z niższej półki, zdecydowanie zwiększamy jednak ryzyko tragicznego w skutkach wypadku. Jeśli tylko pozwalają nam na to finanse to lepiej zainwestować w jakościowy sprzęt, jeśli zaś nie – bezpieczniej będzie odłożyć plany zakupu spadochronu na nieco bardziej sprzyjające czasy. Zwróćmy również uwagę na to, aby zestaw był certyfikowany i sprawdzony przez eksperta.

Spadochron – gdzie kupić?

Pomimo że skoki spadochronowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem to wciąż nie należą do najpopularniejszych dyscyplin w Polsce. Znajduje to odzwierciedlenie w dostępności zestawów spadochronowych – sklepów ze sprzętem tego typu jest w kraju nad Wisłą jak na lekarstwo. Miłośnicy skoków ze spadochronem najczęściej są zatem zdani na poszukiwanie odpowiedniego wyposażenia za granicą. Pamiętajmy, aby wybrać sprawdzony sklep z dobrymi opiniami. Tak jak wspomnieliśmy, taka inwestycja wiąże się z wysokimi kosztami, wobec czego dla początkujących najlepszą opcją może okazać się wypożyczenie sprzętu lub zakup skoków tandemowych.

Zdj. główne: Untitled Photo/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*