Jak dbać o kondycję wiosną?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wiosna to czas, w którym wiele osób odzyskuje motywację do ćwiczeń i dbania o swoją sylwetkę. Wyższe temperatury i słoneczna pogoda sprzyjają aktywnościom na świeżym powietrzu, a rodząca się do życia przyroda aż zaprasza na jogging czy długi spacer. Nowe chęci do dbania o formę wynikają także ze zbliżającego się lata, kiedy każdy chce zaprezentować swoje wyrzeźbione ciało na plaży. Zobacz, jak możesz dbać o kondycję wiosną.   

Ćwiczenia w domowym zaciszu   

Zima to ciemny i chłodny okres chandry, kiedy to całe dnie panuje półmrok, a w domach dominuje sztuczne światło żarówek. W takich warunkach trudno o jakąkolwiek motywację do ćwiczeń czy innej aktywności. Na szczęście ten czas już minął, teraz słońce świeci do godzin wieczornych i zachodzi coraz później, dzięki czemu wiele osób ma w sobie więcej energii i motywacji do działania. Po pracy, kiedy jeszcze jest jasno możesz chwilę odpocząć, a później wyjąć z szafy strój i sprzęt do ćwiczeń, by zadbać o swoją kondycję fizyczną. Na rynku dostępnych jest mnóstwo programów treningowych do przeprowadzenia w warunkach domowych. W Polsce absolutną królową fitnessu jest Ewa Chodakowska Skalpel to kultowy już program ćwiczeń dla kobiet, który skupia się na najbardziej newralgicznych partiach ciała, takich jak brzuch, nogi i pośladki.   

Zdrowa, sezonowa dieta   

Jeśli chcesz szybko zauważyć zmiany w swoim wyglądzie, ćwiczenia muszą iść w parze ze zmianą nawyków żywieniowych. Zerwanie z nieregularnymi porami posiłków, podjadaniem słodyczy i tłustych przekąsek oraz wprowadzenie deficytu kalorycznego to jedyna droga do zdrowego i racjonalnego odchudzania. Jeśli lubisz słodkie napoje i soki, na diecie nie są one raczej wskazane, ale możesz zamienić je na coś równie pysznego. Zdrowe koktajle owocowo-warzywne mogą być fantastyczną przekąską w ciągu dnia. Dzięki zawartości włókna pokarmowego, błonnika i świeżych, nieprzetworzonych produktów są one dużo bardziej wartościowe niż kupiony sok. Wiosną do dyspozycji jest coraz więcej świeżych, sezonowych owoców. Zimą trudno o coś więcej niż zebrane jesienią jabłka i gruszki. Wiosna to czas na truskawki, jagody, wiśnie, porzeczki i agrest, które będą doskonałym dodatkiem do koktajli. 

Aktywność na świeżym powietrzu   

Wiosną, kiedy temperatury sprzyjają spacerowaniu i przebywaniu na świeżym powietrzu, postaraj się znaleźć w codzienności różne okazje do aktywności. Możesz na przykład iść pieszo na zakupy lub spotkanie na mieście. W drodze do pracy wybierz rower, a nie samochód czy tramwaj. W ten sposób podniesiesz łączny czas aktywności w tygodniu bez dodatkowych treningów i ćwiczeń w domu. Im więcej się ruszasz, tym lepiej zaczyna pracować Twój metabolizm i szybciej spalasz kalorie. Poprawiasz tak również swoją kondycję i wydolność fizyczną, wzmacniając organizm. Świetnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, są siłownie zewnętrzne, które pozwalają na stopniowe poszerzanie zakresu ruchu i wzmacnianie mięśni. W ten sposób można zacząć poprawiać swoją kondycję, aby później móc chodzić na tradycyjną salę ćwiczeń lub zorganizowane zajęcia sportowe. 

Po zimie warto zmienić swój styl życia i wypracować sobie zdrowe nawyki, które będą miały wpływ na stan organizmu oraz kondycję. Mówi się, że w zdrowym ciele – zdrowy duch i nie jest to powiedzenie bezpodstawne. Podczas ćwiczeń fizycznych mózg produkuje hormony szczęścia, dzięki którym trening poprawia kondycję nie tylko fizyczną, lecz także psychiczną!

Zdj. główne: Emma Simpson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*