Jazda na rowerze to jedna z najbardziej lubianych form spędzania czasu wśród osób aktywnych fizycznie. Kluczowy aspekt stanowi tu wybór odpowiedniego roweru, który będzie naszym towarzyszem podczas mniej lub bardziej wymagających tras.
Rynek rowerowy od dawna dosłownie pęka w szwach – liczba dostępnych w serwisach egzemplarzy może niekiedy przyprawić kupujących o zawroty głowy. Wśród jednośladów prym zdecydowanie wiedzie rower MTB, potocznie znany jako górski, choć równie dobrze sprawdza się warunkach panujących w mieście. Pomimo że tego typu modele na pierwszy rzut oka często wyglądają bardzo podobnie, to potrafią drastycznie różnić się od siebie m.in. pod względem amortyzacji, liczby przerzutek czy… rozmiaru kół i ramy. Często to właśnie wielkość roweru decyduje o tym, jak się na nim jeździ i właśnie tą kwestią się dziś zajmiemy. Rozmiar w kwestii wyboru roweru (zwłaszcza górskiego) ma znaczenie, a zatem sprawdźmy, za pomocą jakich parametrów można podjąć ostateczną decyzję.
Pierwszym aspektem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę poszukując najlepszego dla siebie roweru, jest rozmiar ramy i kół. Warto choć na chwilę odstawić zatem na bok rozważania na temat amortyzacji, przerzutek oraz innych elementów dotyczących funkcjonalności sportowego sprzętu. W pierwszej kolejności na wysoki komfort jazdy, jej efektywność, a także bezpieczeństwo ma wpływ właśnie tak pozornie trywialna kwestia, jak wspomniana wcześniej wielkość wykorzystywanego przez nas roweru, która powinna być idealnie dopasowana do wzrostu rowerzysty.
Większość producentów w ramach ukłonu w stronę swoich klientów udostępnia im specjalne tabele rozmiarów, dzięki którym zdecydowanie łatwiej dokonać właściwego wyboru. Istnieje również przelicznik umożliwiający rowerzystom precyzyjną ocenę. W obliczeniach bierze się pod uwagę nie tylko wzrost rowerzysty, ale również długość jego nogi mierzoną od pachwiny do pięty. Po dokonaniu odpowiedniego pomiaru możemy zastosować następujący wzór: przy zakupie roweru z 29-calowymi kołami mnożymy wynik przez 0,6, zaś jeśli planujemy nabyć sprzęt o 26-calowych kołach należy pomnożyć go przez 0,57. Następnie wystarczy już tylko podzielić uzyskany wynik przez 2,54 – otrzymamy wówczas rozmiar ramy w calach.
Jeśli chodzi o koła, to nie ma jednej, żelaznej zasady. Wyższe osoby powinny sięgać po koła większe, natomiast niższe – analogicznie, po koła mniejsze, choć jest to kwestia umowna. Tak naprawdę najistotniejsze jest to, by rozmiar kół umożliwiał nam po prostu komfortową jazdę – wyjście na rower zawsze musi być dla nas przyjemnością!
Sama rama i koła to jednak nie wszystko, o czym należy pamiętać podczas doboru rozmiaru roweru górskiego do własnych potrzeb. Niezwykle istotną rolę w tym procederze odgrywa również m.in. kąt nachylenia rury podsiodłowej – jeśli jest on stromy, to podjazdy pod górkę na siedząco nie będą dla nas większym wyzwaniem. Warto mieć na uwadze także dwa inne aspekty, czyli Reach (odległość od główki ramy do miejsca pod mechanizmem korbowym) i Stack (odległość od mostka do pedałów). Przy pomocy tych parametrów będziemy w stanie oszacować stopień wyprostowania podczas jazdy.
Zdj. główne: Thomas Schweighofer/unsplash.com