Jak odżywiają się zawodowi surferzy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Surferzy słyną nie tylko ze wspaniałych akrobacji, ale i świetnej sylwetki. Kluczem okazują się nie tylko ćwiczenia!

Surfowanie po falach to ciężki i wymagający sport. Już samo utrzymanie się na desce, gdy wypływa się na wodę, jest sporym wyzwaniem dla początkujących. Z czasem dochodzi jeszcze więcej trudów i skomplikowanych umiejętności fizycznych. Aby osiągnąć ciało zdolne do wykonywania tych wszystkich czynności, nie trzeba tylko długiego treningu, ale również odpowiedniej diety.

Z czego składa się dieta surfera 

Jak się okazuje, surferzy wykorzystują swój własny sekret, dzięki któremu ich dieta dostarcza im wszystkiego, czego tylko ich mięśnie mogą potrzebować. Prezentowany poniżej jadłospis nie tylko jest odpowiedni dla maniaków deski na wodzie. To również bardzo zdrowa i pożywna dieta dla każdego, kto pragnie zadbać o swój sposób żywienia oraz ciało.

Jakie mięso?

Życie związane z plażowym klimatem, ujarzmianie wyjątkowego żywiołu – morza… nic dziwnego, że dieta jest tak bardzo powiązana z dostępnymi w tych rejonach produktami spożywczymi. Surferzy odżywiają się nie tylko kurczakami i wieprzowiną. To właśnie ryby pomagają im panować nad swoimi ciałami na deskach. A dokładniej ryby i duża ilość węglowodanów.

Ryż i makaron

Ryż czy makaron stanowi sporą część dań w domach wielu ludzi na świecie, ale to surferzy zajadają się nimi regularnie.

Owoce

Jeden z najbardziej wymagających fizycznie sportów, jak również jeden z tych, który może trwać godzinami nawet podczas treningu, nie wiąże się tylko ze świetną zabawą, ale również szybką utratą cennych kalorii. Aby uniknąć negatywnych skutków spożywania dużych ilości protein, surferzy bilansują swoją dietę np. owocami.

Dieta zindywidualizowana

Oczywiście trzeba też pamiętać, że każdy zbudowany jest inaczej, a jego waga i typ sylwetki ma znaczenie. Początkujący w sporcie nie mają tak dużego zapotrzebowania węglowodanów, co osoby doświadczone. Wynika to głównie z długości treningów i tego, ile organizm danego sportowca jest w stanie wytrzymać. A więc im dłuższy trening, tym większe zapotrzebowanie na węglowodany. W przypadku ćwiczeń zaawansowanych surferów, mogą one trwać aż do dwóch godzin.

Nie można też zapomnieć o tym, że poza żywnością występuje również kilka innych czynników. Wśród nich choćby tak zwyczajne, jak odpowiednie nawodnienie. Wielkie wymagania fizyczne skutkują utratą wody z organizmu poprzez ciągłe pocenie. Zaniedbanie uzupełniania płynów może doprowadzić do katastrofy, od zawrotów głowy, aż po utratę świadomości i utonięcie.

Porady ogólne

Jeżeli planujesz surfowanie lub w bliskiej przyszłości zbliżają się zawody, w których będziesz uczestniczyć, pamiętaj, aby przed wejściem do wody nie zapychać się ciężkostrawnymi potrawami, a przed dużym wysiłkiem fizycznym uzbroić organizm w zapasy odpowiednich składników odżywczych.

Śniadanie surfera powinno składać się z soków lub owoców, oraz lekkich form białka, takich jak mleko. Na dodatek trzeba uzbroić swój jadłospis w warzywa i mięso.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*